Koirani on alle vuoden ikäinen,kehtaanko mennä sen kanssa enään treeneihin jne mukaan?opettaako ne siellä/ohjaavatko tämän ikäisiäkin jotka eivät suurinpiirtein osaa mitään,opastavatko kontaktin pidon ja kuuliaisuutta,opastavatko aloittelijaa ihmistä? voinko vielä joskus osallistua jäljestämisen harrastamiseen ynnämuuhun? Koira osaa peruskäskyt jotenkuten. harrastaminen porukassa kiinnostaisi kovasti mutta tuntuu että joutuu häpeilemään.
Harrastamiseen osallistuminen
Kehtaako enää?
7734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rohkeasti vaan kentälle, parempi myöhään kuin ei milloinkaan :)
Koirasihan on vielä ihan pentu, turhaan murehdit kehtaatko sen kanssa lähteä treenaamaan. Ei todellakaan ole liian myöhäistä.
yhdistykseen,mutta kyllä mä noi liiton hommat jättäisin väliin,sieltä tuskin saat apua asiaasi jos olet aloittelija ja koirasi väärästä paikasta hankittu,niin mun kävi.Mutta paikallisen koirakerhon touhuissa autettiin ja kesällä osallistutaan ekaan jälkikokeeseen,BH suoritettiin syksyllä.
Liiton touhuista jäin ulkopuolelle,kun en suojelua alkanut harrastamaan "tosi" mielessä omaien puutteellisten tietojen ja taitojeni vuoksi,en sitten kuulunutkaan enää ryhmään.
on mahdollisesti kyse kun näyttää olevan kaksi alaosastoa ja toisessa painopiste pääasiassa suojelu puolella?
jakautumia ole muuallakin kuin siellä keski-suomessa...
Parempi vähän myöhemmin kuin liian aikaisin.
En tajua mikä hélvetin kiire ihmisillä on nykyään saada koiriaan koulutettua. Ei anneta pennun olla pentu vaan vaaditaan siltä ihan liikaa aivan liian nuorena. sitten ihmetellään kun koira alle parivuotiaana on täys raakki jota ei huvita tehdä yhtään mitään.
Vai kuulostaako järkevältä ku 10kuisella pennulla otetaan suojelua ja kaivetaan agrea koularilla? Ja vielä idiootti maalimiehellä joka ei osaa lukea ja vahvistaa sitä koiraa vaan pönkittää omaa egoa näyttämällä koiralle kuinka suuri ja vahva hän on.
Aina on puhuttu siitä. kuinka koiria koulutetaan liian nuorena, jos näin on, vastustan sitä ehdottomasti.
Usein kuitenkin asia ei ole ihan näin. Tämän puheen aloittaneiden tietämys tuskin riittää arvostelamaan tekoja ja asioita, mitä oikea koirankoulutus vaatii.
Omat koirani olen kouluttanut siten, että ne kymmenkuisena kykenevät ykkösen suorittamaan ja huom. yhtään ainoaa pakkokeinoa en ole niillä sen ikäiseen asti käyttänyt.
Mitä tekee nuorelle koiralle kaulaimen kiristyminen?
Noh, se nostaa sille viettiä, ihan niin paljon kun sitä on sille koiralle jaossa. Se ei siis voi olla koiralle negatiivinen palaute, sehän nauttii siitä?