Onko kellään kokemusta Ryanairin lennosta Tampereelta Dubliniin, tai yleensä Dublinista lomakaupunkina? Haaveissa olisi keväällä viikonloppumatka tuohon Irlannin helmeen. Onko Ryanair luotettava? Oletteko koskaan buukanneet hotellia Ryanairin kautta? Millainen kaupunki Dublin on, onko kallis jne? Kiitos vastauksista!
Tampereelta Dubliniin?
Dirlandaa
4915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lensin Tampereelta Dubliniin tammikuussa. Lento lähti Tampereelta etuajassa ja saapui Dubliniin edelleen etuajassa. Takaisin tullessa kone oli peräti 45min etuajassa.
Dublin on ihan hauska mesta. Ei mikään supersuosittu lomakohde, mutta jos olet yhtään kiinnostunut historiasta, Dublinista löytyy kosolti mielenkiintoisia kohteita. "Pakollinen" kohde on luonnollisesti Guinnessin olutpanimomuseo. Rakennuksen 7. kerroksessa on Dublinin parhaat maisemat tarjoava panimoravintola.
Ruoka on Dublinissa aika kuraa. Söin niin hotellini ravintolassa kuin kadunvarrenkin mestoissa, ja tosiaan mitään erityisiä makuelämyksiä ei ollut tarjolla. Erityismiinus kaikenlaisille peruna-johdannaisiile ruoka-aineille. Ne olivat suorastaan pahoja.
Kaupunkina Dublin on mukava. Pieni, mutta suuri. Vähän niinkuin Helsinki: keskusta-alueen pystyy ottamaan haltuun ihan kävellen, mutta toisaalta nähtävää riittää useammallekin päivälle.
Hotellin bookkasin ihan muuta kautta kuin Ryanin sivuilta.
Kannattaa muistaa, että Dublinin rakennuskanta on vanhahkoa ja huolimatta viimeisten 20 vuoden huimasta talouskasvusta jotkut paikat ovat aika nuhjuisia. Toisaalta ne ovat osa Dublinin viehätystä. Jätä ennakkoluulot kotiin, lähde Dubliniin ja tutustu paikalliseen, upeaan pubikulttuuriin ja nauti olotilastasi! Mukavaa matkaa!
Ryanair on hyvä ja halpa valinta.
Dublin on erittäin mukava kaupunki lyhyelle lomamatkalle ja jos aikaa on enemmän, kannattaa lähteä tutustumaan myös Irlannin maaseutuun. Tekemistä ja koettavaa riittää sekä Dublinissa että muualla.
Ryanairin sivuilla on erittäin hyvä valikoima tarjoushintaisia hotelleja Irlantiin.
voi tapoja.
Etkai vaan valitse lomakohdettasi sen perusteella mihin lentää joku halpalentoyhtiö Tampereelta niinkuin, jotkut surkeimmat tällä palstalla ovat tehneet.
Valitse kohde mihin oikeasti haluat ja sen jälkeen alat katselemaan lentoja ja hotelleja, esim. www.amadeus.net on hyvä osoite. :)
Keskustele lentämisestä Ryanairilla!
Etkai vaan ole lukutaidoton?