Fevarin ja niskajomotus (toispuoleinen)

Hei!

Minulla on ollut jo vuosia masennusta. Olen kokeillut useita lääkkeitä, mutta kaikista migreeniä tai lihomista jonka vuoksi olen ne lopettanut (mulla on ainakin 30kg ylipainoa ja osa tullut lääkkeistä).

Nyt sain sitten lääkäriltä taas diagnoosin, keskivaikea masennus ja koitamme siihen Fevarinia, jonka ei pitäisi lihottaa. Olen vasta kolme päivää syönyt ja lääkäri käski ottamaan ensin 4 päivää puolikasta, että ei tulisi niin isoja sivuoireita (pelkään niitä) ja sitten kokonaista. Nyt on JOKAISENA iltana alkanut n. 2 tuntia sen lääkkeen oton jälkeen niskajomotus/toispuoleinen migreeni/hermosärky mikä repii myös hampaisiin. Pyörin sen vuoksi yöt enkä uskalla ottaa mitään lääkettäkään kun ei tän fevarinin kanssa saa oikein mitään ottaa. Lääkäri myös määräsi mulle migreeniin Miranaxia ja sumatriptania (tai mikä se oli). Mutta niitä en ole vielä voinut hakea rahapulan takia. Uskaltaako siis näitä syödä?

En kyllä ala miranaxia jatkuvasti masennuslääkkeen päälle syömään, jos tämä ei nyt parissa viikossa mene ohi. En oikeasti jaksa!

Masennus pitäisi nyt jollain saada kuriin, mutta kaikesta tulee migreeniä tai jotain jomotusta. Kun en syö mitään lääkkeitä niin jomotuksia tulee paljon harvemmin ja migreeniäkin ehkä kerran kahdessa kuukaudessa.

Mitä teen??
1179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos lääkäri on määrännyt joitakin lääkkeitä yhtäaikaa syötäväksi niin kyllä niitä varmasti sitten uskaltaa ottaa.Mä otan särkylääkettä jos särkee,ei Fevarin siihen oo vaikuttanut.Eikä mihinkään muuhunkaan lääkkeeseen.

Itse oon syönyt jo vuosia Fevarinia,mullakin oli aluksi vaikka mitä oireita mutta kyllä ne sittemmin helpotti ku vaan sinnikkäästi jaksoi jatkaa muutaman viikon.

Tsemppiä,kyllä se siitä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei kestä kirjoitti:

Hei!

Minulla on ollut jo vuosia masennusta. Olen kokeillut useita lääkkeitä, mutta kaikista migreeniä tai lihomista jonka vuoksi olen ne lopettanut (mulla on ainakin 30kg ylipainoa ja osa tullut lääkkeistä).

Nyt sain sitten lääkäriltä taas diagnoosin, keskivaikea masennus ja koitamme siihen Fevarinia, jonka ei pitäisi lihottaa. Olen vasta kolme päivää syönyt ja lääkäri käski ottamaan ensin 4 päivää puolikasta, että ei tulisi niin isoja sivuoireita (pelkään niitä) ja sitten kokonaista. Nyt on JOKAISENA iltana alkanut n. 2 tuntia sen lääkkeen oton jälkeen niskajomotus/toispuoleinen migreeni/hermosärky mikä repii myös hampaisiin. Pyörin sen vuoksi yöt enkä uskalla ottaa mitään lääkettäkään kun ei tän fevarinin kanssa saa oikein mitään ottaa. Lääkäri myös määräsi mulle migreeniin Miranaxia ja sumatriptania (tai mikä se oli). Mutta niitä en ole vielä voinut hakea rahapulan takia. Uskaltaako siis näitä syödä?

En kyllä ala miranaxia jatkuvasti masennuslääkkeen päälle syömään, jos tämä ei nyt parissa viikossa mene ohi. En oikeasti jaksa!

Masennus pitäisi nyt jollain saada kuriin, mutta kaikesta tulee migreeniä tai jotain jomotusta. Kun en syö mitään lääkkeitä niin jomotuksia tulee paljon harvemmin ja migreeniäkin ehkä kerran kahdessa kuukaudessa.

Mitä teen??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu