jos kävis amista ja ilta koulua? Virtaa löytyy kyllä =) Vastailkaapas ripeästi!!!
millaista ois
?????????????
3292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Saattais olla helpompi käydä semmosta lukiota, jossa on amis ja lukio yhdessä. Ei sillä lukion todistuksella tee niin kauheesti varmaan mitään (tai no riippuu minne hakisit sitten). Mutta etä-/iltalukiossahan on tavallista lukiota vähemmän kursseja ja amis+lukio -yhdistelmät (esim. media-tai IT-lukiossahan) käydään ilta- /etälukion oppimäärällä lukio. No mieti tarkkaan, sitä lukion ja amiksen yhtä aikaa käymistä (tarkoitan sillä tavalla kuin itse ajattelit), sillä sinulla on vaan lähiopetustunteja muutaman kerran jokaista kurssia kohti :) Mutta minun tietoon ei kannata 100% luottaa, vaan kyselle itse aktiivisesti lisätietoja esim. opolta´.
Multa löytyy siitä kokemusta. Käyn ammattilukiota, jossa pakollisia tunteja ei iltakoulussa ole, mutta on siellä kyllä tullut vietettyä ilta jos toinenkin.
Mahdotonta se ei ole, mutta varaudu että vapaa-aikaa ei käytännössä ole ollenkaan. Usein ammattikoulua voi olla klo 8-16 ja iltakoulua klo 16/17-20.30. Sen jälkeen sitten kotiin tekemään kaikki läksyt.
Kyllä mielestäni kannattaa kokeilla, ja voihan lukion venyttää neljänteen vuoteen. Lisäksi muutaman kurssin saa hyväksiluettua ammattipuolelle, esim. yhteiskuntaoppia ja kuvista.
Kiitos molemmille!!! =) Aion kokeilla siis tuota ns. ammattilukiota. Vapaa-ajalla ei oikeastaan ole kuin kotona löhöilyä ja kitaran soittelua nykyään...ja sitten yhden parhaan hyvän ystävän kanssa käyn baarissa "yhdellä" silloin tällöin. Uskon, että se ystävä auttaa minua ja rohkaisee suoriutumaan tuosta urakasta. Pakko kumminkin käydä lukemassa stressin sietokyky juttuja netistä ja vaikkapa lainata joku siihen liittyvä opus kirjastosta. Mikä olisi parempaa kuin ammatti ja valkolakki yhdessä ;) silloin on ovet todellakin avoinna!! Jaksettava se vaan on. ja pistän niin paljon kursseja, että suoridun mahdollisimman nopeasti. Jos alkaa painaa niin vähennän tatsia vähän. Juup...kiitos kumminkin!