Onko teillä ollut lapsettomuuden oireena akne kasvoissa? minulla on kauheen isoja ihonalaisia näppyjä/paiseita.
pysyvät kurissa jos syön koko ajan antibiootteja mutta heti lopetuksen jälkeen puhkeaa uudestaan.
Ja yritysta takana yli 2 vuotta.
Myös endromertrioosi on todettu ja tiedä mitä muuta kun pääsen ensimmäisen kerran lääkäriin.ja myös kystiä on ja epäsäännölliset kuukautiset. mahakipuja alavatsassa. välivuotoa ja liikakiloja?
mihin voisi viitata, onko kellään samoja oireita ja mikä oli diaknoosi ja hoito??
pysyvät kurissa jos syön koko ajan antibiootteja mutta heti lopetuksen jälkeen puhkeaa uudestaan.
Ja yritysta takana yli 2 vuotta.
Myös endromertrioosi on todettu ja tiedä mitä muuta kun pääsen ensimmäisen kerran lääkäriin.ja myös kystiä on ja epäsäännölliset kuukautiset. mahakipuja alavatsassa. välivuotoa ja liikakiloja?
mihin voisi viitata, onko kellään samoja oireita ja mikä oli diaknoosi ja hoito??
Vastaukset 9
Vanhimmat
PCO:n oireilta... siinä on aknea, liikakarvoitusta ja ylipainoa oireina, kuten myös kuukautisten epäsäännöllisyyttä. Pahimmillaan PCO voi johtaa jopa ovuloimattomuuteen, jolloin se siis aiheuttaa lapsettomuutta.
Kannattaa googlettaa lisää tietoa PCO:sta jos yhtään tuntuu että se saattaisi olla.. ja ottaa asia myös lääkärillä puhetta..
Useimmilla PCO-naisilla on paljon pieniä rakkuloita munasarjoissaan ja se todetaankin vaginaalisella ultraäänellä.
Minullakin on PCO :/ ja ainakaan tähän mennessä ei vauvaa ole kuulunut :(
Onko kilpparisi tutkittu? Nuo kaikki viittaavat myös kilpirauhasen vajaatoimintaan.
noi näpyt on joka kiertoinen ongelma! ISOLLA OOLLA!!!
ne on välillä niin kipeitä, että ei koskea voi...ei ees hipaista... ja niitä on kauttaaltaan, ei ainoastaan kasvoissa...
meillä selittämätön lapsettomuus ja yritystä isolla YYLLÄ reilu 2vuotta, joista erilaisissa hoidoissa 1,5vuotta.
jos haluat seurata meidän tarinaa tai jutella, ni ota yhteys sadutar78 ät hotmail dot com (toimii mesenä ja sähköpostina)
ois kerranki joku saman alueen kohtalosisar :)
ditavonblonde tossa kirjotti tosta PCO:sta, mullakin on KAIKKI ne oireet, mutta en saa diagnoosia, sillä mulla ei ole niitä monirakkulaisia munasarjoja =) ei vaikka KAIKKI muut oireet on, mut se varsinainen vaiva puuttuu.
on akne, on hirutismi, on ylipaino, oli epäsäännöllinen kierto... mut rakkuloita ei ole liikaa...
et ei oireet aina tarkoitakaan sitä, mitä luulis =P
Akne on jääny päälle teini-iästä ;(
Mulla patteja ainoastaan kasvoissa, muu iho on aina ollut ok. Kuukautiset mulla on säännölliset ja TODELLA runsaat (vaihtelee n. 25-32 rajoissa). Joskus kylläkin jäävät ns. päälle, eli aivät lopu ollenkaan ja niihin joutuu ottamaan pillereitä. Vatsakipuja on, mutta se saatta myös johtua ärtyneestä paksusuolesta mikä mulla on diagnosoitu. Jotain kystan tapaista näkyi vaginaalisessa ultrassa. Olin niin tilanteesta lukossa, että en pätkääkään muista oliko munasarjat monirakkulaiset vai ei. Ihan hieman tärkeä juttu, mutta näin kävi... Seuraavaksi tutkitaan onko endoa.
Kun lopetin Diane Nova pillerit (joita söin akneen), niin iho huononi nopeassa tahdissa. Olisin halunnut antibiotti voidetta ihoon, mutta sitä ei lääkäri suostunut pyynnöistä huolimatta kirjoittamaan kun kuuli että vauvayritys on päällä! Varmista siis sinäkin onko toistuvista antibiotti kuureista mahdollisesti haittaa raskautumiseesi, tulevaan sikiöön tmv.?
TSEMPPIÄ!
Jees, täällä yksi kohtalotoveri. Naama kukkii kipeitä, tulehtuneita patteja, minkä lisäksi kuukautiset ovat jääneet nyt kokonaan pois. Huomenna on gynekologille aika, saa nähdä mikä löytyy avuksi. E-pillereillä tilanne on aina ollut hyvä ja iho siloinen, mutta viime kesänä lopetin pilsut ja viime syksynä iho räjähti.
Miten se kilpirauhanen voi liittyä asiaan (joku tästä mainitsi tässä ketjussä ylempänä)?
Hei, mulla kanssa joka kierrossa muutama iso ihon alainen kipeä näppylä kasvoilla. Nytkin leuassa komeilee oikein kunnon patti. =) Mulla tulee kyllä noita patteja myös nivusiin ja sisäreisiin, ne vasta kipeitä onkin.
Mulla todettu pco tyyppiset munasarjat ja kaikki muutkin oireet on mitä siihen kuuluu. Tosi raivostuttavaa kyllä, koska nuoruudessa ihoni oli siisti ja vain vähäisiä näppylöitä.
T: Mimmu
Tuli vaan mieleen, kun oli puhetta PCO-oireista ilman rakkulaisia munasarjoja, että onko teiltä tutkittu testosteroni verestä? Teillä saattaa olla testosteroni koholla, mikä nuo oireet aiheuttaa. PCO:ssa rakkulaiset munasarjat aiheuttaa hormonitasapainon järkkymisen ja yleensä kaikilla PCO:laisilla on testosteroni koholla, ja tämä siis aiheuttaa liiaallisen karvankasvun, aknen ja sen että laihduttaminen on työn ja tuskan takana.
Kyseessä on siis kohonneen testosteronin aiheuttamat oireet. Koska on myös naisia joilla on lievästi rakkulaiset munasarjat, mutta muut oireet puuttuvat koska testosteronitasot ovat normaalit.
Pystyykö testosteroni tasoon vaikuttamaan jos se on liian korkealla? Onko siihen lääkettä?