masennuslääkkeiden käyttäjät

sain mirtazapin orionia uupumukseen. olen jo lihonut viitisen kiloa vähässä ajassa enkä tiedä uskallanko alkaa lääkettä käyttämään kun kuulemma lihottaa. ei kai se ainakaan mielialaa kohenna jos lihoo muodottomaksi. kertokaa onko teillä kokemusta lääkkeestä, uskallanko aloittaa?
4743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kyllä vaikuttava aine Mirtatsapiini lihottaa n. 10% käyttäjistä, itse lihosin kolmessa viikossa 13kg, sitten lääke vaihdettiin. jatkuva nälkä seurasi lääkkeen käytöstä. suosittelen vaihtamaan toiseen jos lihottaa ja on nälkä koko ajan!

Äänestä

Eli ruokahalua lisäs tää lääke aivan järjettömästi, esim. yölläkin jos heräsin wc-käyntiä varten en päässyt takasin sänkyyn käymättä jääkaapilla. Ruokahalun lisääntymisen ohella ainakin mua turvotti myös tosi paljon. Mieluummin en saa unta kun alan syömään uudestaan. 10kg tuli kuukaudessa, ja ihan helvetin vaikea laihtua takas.

Äänestä

Mulla oli kans nuo samat lääkkeet noin vuosi sitten! Painoa tuli lisää 7kiloa, lopetin kyseiset lääkkeet noin kk päästä aloitettuani ne.. Väsyttivät aivan tolkuttomasti, nukuin todella pitkiä yöunia (n.15h), jatkuvia myöhästymisiä koulusta ja söin mielettömiä määriä. Tottakai se on yksillöllistä,mutta itse en suosittele tätä lääkettä kenelekään! Paino tippui 4 kiloa yhtäkkiä kun vaihdoin toiset lääkkeet! Nyt "lääkitys kohdillaan" ja painon kanssa ei suurempia ongelmia enää! Suosittelen että puhuisit lääkärin kanssa vaihdosta, tosiaan pitäisi mieltä saada paremmaksi, mutta eikös tuo mieli vaan huonone kun painoa ja tulee ja tulee..

Äänestä

moikka!
Aattelin kirjoittaa kun kyselit tuosta masennuslääkkeiden takia lihomisesta. Mä oon jo toista kertaa aloittanut saman vahvan lääkityksen ja taaas lihonnut ja taas joudun aloittamaan laihutuskuurin koska painoa on tullut niin paljon lisää. yks mikä auttaa siihen syömiseen ja makean himoon on ainakin kromi tietenkään kukaan ei voi sanoa että se tehoaa juuri sinuun mutta ainakin itellä on asiaan jo toistamiseen hyvät kokemukset ko. asiasta. Eikä se vaadi muutakun kattoo mitä pistää suuhun ja miten paljon esim hedelmiä ja kasviksia ja marjoja voi syödä ihan turvallisesti ja ei oo lihottavaa. Kumminkin suosittelen että et jätä niitä lääkkeitä lihomisen takia syömättä mä oon nyt 4 vuotta taistellut tän psyykkisen sairauden takia (kaksisuuntainenmielialahäiriö, rajatilaperssoonallisuushäiriö ja sekava masentuneisuus ja ahdistuneisuustila jossain välissä paperreissa luki anoreksia)tai sairauksien takia ja painon ynnä muiden haittavaikutuksien kanssa. Yks mitä kannattaa vielä kokeilla on kalamaksa öljykapselit niistä on joillekin apua

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedustelijatyttö kirjoitti:

sain mirtazapin orionia uupumukseen. olen jo lihonut viitisen kiloa vähässä ajassa enkä tiedä uskallanko alkaa lääkettä käyttämään kun kuulemma lihottaa. ei kai se ainakaan mielialaa kohenna jos lihoo muodottomaksi. kertokaa onko teillä kokemusta lääkkeestä, uskallanko aloittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu