Täällä palstalla on paljon kommentteja lasik-leikkauksesta. Mutta onko täällä ketään, jolle on tehty PRK?
Tiedän sen että PRK;ssa toipuminen hiukan pitemmän kaavan mukaan kuin LASIK;ssa. Kertokaa kommentteja miten teidän PRK on onnistuneet =))?
Tiedän sen että PRK;ssa toipuminen hiukan pitemmän kaavan mukaan kuin LASIK;ssa. Kertokaa kommentteja miten teidän PRK on onnistuneet =))?
Vastaukset 9
Vanhimmat
PRK:sta on keskusteltu täälläkin foorumilla hiljattain, kun selaa yksi/kaksi sivua taaksepäin. Tässä mm. yksi ko. aihetta käsittelevä ketju: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000201&posting=22000000023879241
Valitsin sitten PRK ja olen ainakin tällä hetkellä tyytyväinen, leikkauksesta vuorokausi. Ei mitään kipuja, kun muistaa ottaa särkylääkkeet ja laittaa kiputipat. Näkö ei vielä tietenkään tarkka, vaan kuin katsoisi pienen utupilven lävitse. Ja PRK;ssa käyneet sanovat, että näkö palautuu normitasoihin viikon kuluessa operaatiosta ja samaa sanoi leikkaava lääkäri&avustava optikko. Saas nähdä miten kirkas maailma on muutaman pv päästä 8-))
Onnea vaan. Vihdoin joku älysi valita PRK:n sen epäonnisen Lasikin sijasta =).
Se utuisuus häviää kun pois raaputettu epiteelikerros kasvaa takaisin. Siihen menee noin 3 vuorokautta, ja näkö kirkastuu vielä viikon ajan tuosta.
Tuntuu että mitenkähän helposti nuo suojapiilarit lähtee pois. Huomen illalla pitäisi poistaa. Ittelläni on olut normaalien piilareiden kanssa taipumusta että ne kuivuu silmiin. Ja nyt varsinkin samaisessa silmässä kuin normaalistikin sama tunne, eli piilari ns. kuivuu ja se samentuu. TOivottavasti elämä kirkastuu huomisiltana piilarien poiston jälkeen, koska nyt taas enempi utuinen näkö kuin eilen =)
Miten helposti ne piilarit lähti silmästä? Muuttuiko näöntarkkuus mitenkään kun otit ne pois?
Mulle tehtiin PRK eilen ja täytyy sanoa että aika kurjaa on. Näkö on parempi kuin ennen leikkausta mutta vielä aika sumea, joten kuten telkkaria katsoo. (Aiemmin näkö -4,0 ja -4,50)
Mutta ei tuo sumeus mitään, jatkuva roskan tunne on karsea! Juuri nyt en kykene PRK:ta kenellekään suosittelemaan, saa nähdä miten miehen käy jolla on sama operaatio reilun viikon päästä. Itse olisin varmaan jänistänyt jos olisin etukäteen tiennyt miten kamalaa tämä on. Silmät kiinni on paras olla. Varsinaista kipua ei ole, tähän roskantunteeseen ei mitkään tropit auta.
Toinen piilolinssi irtosi yöllä vessareissulla, mutta sen sain helposti takaisin.
Itse operaatio oli kivuton ja nopeasti ohi. Silmää auki pitävä "haarukka" vaan oli epämiellyttävä.
Tulen tänne vielä myöhemmin kommentoimaan, miten mun sitten lopulta kävi...
No niin.
Huomenna tulee viikko täyteen leikkauksesta.
Ensimmäiset kaksi päivää leikkauksen jälkeen oli ihan kamalat. Roskantunne ei ehkä kuullosta pahalta asialta, mutta kyllä se sitä oli! Ja tämän sanoo kaksi lasta synnyttänyt. Mitään ei voinut tehdä, välillä en saanut silmiä auki vaikka olisin halunnutkin. Silmät kiinni sohvalla maaten/istuen meni koko viikonloppu ja aurinkolasit päässä lähes koko ajan. Silmät vuosi välillä solkenaan. Kolmantena päivänä vähän helpotti, yritin lehteäkin selailla, mutta se oli hankalaa ja paljon olin vielä silmät kiinni.
Neljäntenä leikkauksen jälkeisenä päivänä pystyi sitten vihdoin toimimaan. Lueskelemaan ja käymään kaupassa, vaikka hintoja ei aina meinannut nähdä. Silmät vielä valonarat ja helposti kuivuvat.
Viidentenä päivänä, eilen, löydettiin miehen kanssa netistä näkötesti ja olin hyvin hämmästynyt kun minun näköni olikin parempi kuin miehellä lasit päässä! Itsestä tuntuu ettei vielä näe kunnolla, eli sumeutta on, mutta siellä sumeuden alla onkin jo hyvät silmät. =) Näkö vaan käyttäytyy vielä oudosti, johonkin näkee ja johonkin ei.
Lähtöarvot molemissa silmissä -4,75 hajataitto -1
Nyt PRK leikkauksesta 5 päivää ja eka päivä ulkona ja myös auton ratissa.
Ensimmäiset 4 päivää oli kuin tuhat aurinkoa olisi polttanut silmiäni ja 3 ekaa päivää vietin pimeässä silmät kiinni kiroillen: kunvaan tämän voisi perua.
Nyt olo hyvä ja kaukonäkö aika tarkka, lähinäkö vielä hieman epäselvä.
Saa kyllä olla hyvin motivoitunut jos menee prk leikkaukseen. Kipu ei välttämättä aivan mahoton, mutta kun se kohdistuu silmiin niin se tuntuu jotenkin voimakkaalta. Kai ne silmät on aika läheiset niinpienikin kipu tuntuu vaikutukseltaan kamalalta.
Eipähän tarvitse murehtia mistään läpistä (joka oli oma motivaationi). Kortisonitippaa joutuu käyttämään jonkin aikaan arpisamentuman ehkäisemiseksi.
Moi!
En kadu hetkeäkään että valitsin prk:n.Kipu pysyi poissa lääkkeillä ja 3pvä meni vain levätessä pimeässä.Kaikkein epämielyttävintä koko homassa oli suoja piilareiden poisto.Sitä otettiin itkun kanssa pois"repien"Kärsin myös roskan tunteesta mutta sekin hävisi pois n.8päivän jälkeen toimenpiteestä.Nyt aivan mahtavaa!Näkö hyvä ja tarkka.Viel kortisoonitippoja laitettava mut ei haittaa.