vaikeaa koulussa jos vanhemmat ja opettajat repivät lasta tahoillensa. Vanhemmat toivovat lapsestaan maailman älykkäintä lasta joka menestyy opinnoissaan muita paremmin.
Opettajat taas yrittävät opettaa toivottoman tyhmää lasta edes jonkinmoiseen suoritukseen.
Onkohan se ihan näin...?
Opettajat taas yrittävät opettaa toivottoman tyhmää lasta edes jonkinmoiseen suoritukseen.
Onkohan se ihan näin...?
Vastaukset 25
Vanhimmat
olem siitä henkilökohtaisiakin kokemuksia?
mutta ei ole, kun en tunne lastasi.
minun lapsestani vaan sinun ja ennen kaikkea omat koulukokemuksesi tyhmänä lapsena;D
-oi,oi,ei saa sanoa nettiriippuvaisista noin,ne masentuu ja sensuurikin voi iskeä.. :)
esimerkki kuinka tyhmiä ihmisiä saadaan aikaiseksi vastaamalla tyhmästi.
ITSEKIN huomaat;D
on jo open aloitus ja ihan sama aihe vai olitko itse "ope"??
Koska yksi puhui opettajan näkökulmasta ja toinen vanhempien. Minä puhunkin oppilaan, joten miten tämä poikkeaa noista muista aloituksista.
juur5i SINUN aiheeseesi vastata;DD
juuri on käsitella asioita ERI NÄKÖKULMISTA!!!
itsellesi, miksi muuten vastasit. Olisithan voinut vastata niihin alempiinkin kyssäreihin.
ole lapsia,ihmettelin vain aina yhtä itsekästä palstakäyttäytymistäsi!
äly hoi älä jätä. Aivan niin, eri näkökulmistahan toki puhutaan, mutta te ette ainakaan täällä niistä puhu. Jos tämä aihe ei kiinnosta menkää sinne alkuperäiseen aiheeseen.
sinä ainakin vedät vertoja muille kirjoittajille.
olet aina animatin kimpussa sanoi hän sitten mitä tahansa, tuommoinen ei ole enään aikuisen ihmisen käytöstä..
varmaan on niin salainen ihailija, ettei muuten saa huomiota itselleen. :)
Keskustelun tarkoitus on saada aikaan riitoja ja tappeluksia.
lapsia yritetään tunkea väkisin tiettyyn muottiin.Jos et ole juuri sellainen kuin yhteiskunta vaatii,olet epänormaali...
Ja hiljainen ei saa missään nimessä olla,mutta ei meluinenkaan..vaan siltä väliltä!
totta ja voi sitä pientä ihmisen alkua joka ei viellä tiedä mihin hänen pitäisi kuulua ja mitä häneltä toivotaan.
lapsella on jotain ongelmia,mikä aiheuttaa huonoa käytöstä koulussa,niin silloin pitäisi kaivaa ylös pintaa syvemmältä se juttu,mikä tämän asian takana on....Tiedän muutaman tapauksen,mistä olen varma,ettei lapsen kotiasiat ole kunnossa..Mutta varmaankaan asiaa ei osata hoitaa oikein,jos vanhemmat osaavat taitavasti näytellä "kunnon" vanhempia..
ku en nyt tarkoittanut tuotakaan, vaan sitä että lasten vanhemmat pistävät toivonsa siihen lapseen että se saisi hyvät numerot ja hyvän koulutuksen aikoinaan. Lapsi parka tekee kaikkensa miellyttääkseen vanhempiaan ja opettajat taas eivät välttämättä tiedä mitä pitäisi tehdä jos mukula on hieman vaikka tyhmä.
Kyllä fiksut vanhemmat ymmärtää oman lapsen rajat ja mahdollisuudet...Toisaalla on myös niitä, jotka elävät omaa lapsuuttaan ja kadotettuja unelmia lapsen kautta. Hirveää, esim. pakottaa lasta vaikka pelaamaan jääkiekkoa tai ajamaan motocrossia. Tälläisiakin tapauksia on ollut aivan lähipiirissä.
, meisän vanhempien tehtävä on turvatalapselle turvalliset olosuhteet, jossa lapsen on hyvä olla, ja toteuttaa omien kykyjensä rajoissa itseään.
Säälittää lapset joiden pitää olla objekteina aikuisten intohimoille, niinkuin juuri nuo motocrossikilpailut jo pikkunappulana :(
Ottaisivat ennen koiran jonka kautta päteä..
Mistä sen tietää, miten kukakin lapsi asian kokee? Ei mistään. Pitäisi kysyä lapselta, tuntuuko siltä että revitään eri suuntiin.
Ei se näin äidin näkökulmasta noin ole. Toinen lapsi on valtavan kunnianhimoinen ja sanoo: "Olen nero" ja "Minusta tulee isona vähintäin suuryrityksen johtaja". Toinen sanoo: "Minusta tulee isona krokotiili" (ilmeisesti pitää koko kysymystä ihan tyhmänä).
Ei pidä aliarvioida lapsia. On niillä omatkin aivot. Lasten menestys on lapsen omaa ansiota - ei vanhempien tai opettajien.
mutta meidän aikuisten pitäisi muistella omaa nuoruuttamme myöskin ja miettiä että miltä tuntui vanhempien toiveet ja ehkä hiljaiset heitot opiskelusta.
Kukaan ainakaan nyt tässä ole aliarvioimassa lasta. Tämänkin aloituksen syynä oli ne (jotka tosin poistettiin) opettajien ja vanhempien asiat.