bioenergian käyttöön? No tietysti uusiin maataloustukiin!
Mihin perustuu
Vanhasen into
18590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
toimet perustuu muun yhteiskunnan maksamiin tukiin.Kaikki.
kelpasi siihen asti kun osasi olla näkymätön..
siinä meillä on vedättäjä. Eikö perkele kukaan pysty lopettamaan kepu-huijarien vedätystä.
jos ee muatallous tukkee ois,kuolisija työ työläiset näläkään,kun ee teillä oes varroo ostoo ruokoo
Suomen maatalous ei ole elinehto suomalaisille. Halvemmaksi tulisi elättää toimeentulotuella kotiinsa nuo maanviljelijät ja tuoda ruoka muualta Euroopasta. Laatu on varmasti yhtä hyvää kuin suomalainen, paskapuhetta että suomessa tehtäisiin muka laadukkaampia elintarvikkeita. Oletteko koskaan käyneet esim. makkaratehtaassa? Oletteko seuranneet viljan matkaa pellolta leipäjauhoiksi? Samalla paskanajokärryllä kuskataan ihmispaskassa ja muussa lietteessä kasvatetut jyvät kuivuriin ja peltopelle teputtelee paskasinen navettasaappaineen jyvien seassa. Enimmät rotan raadot saataneen seulottua pois, ja loput jauhautuvat sekaan. Onnea vaan kasvissyöjille, syökää suomalaista viljaa.
Takavuosien tutkimuksissa tanskalaisessa kinkussa oli vähemmän suolauksen yhteydessä lisättyä vettä kuin suomalaisessa Atrian kinkussa.
Talonpojat sosiaalihuollon vastuulle, ja pellot energiapuun tuotantoon.
minäkään ole koskaan ajatellut etteikö sitä ruokaa saisi muualtakin tuottamalla,ja kummastellut tuota virttä ettei olisi syötävää ilman tuettua maataloutta.
kaikki puolueet ja vieläpä valtapuoluesita SDP ei välitä paneutua MTK propagangaan joka on muita kansalaisia nöyryyttävä.
kun joutusit elämään omalla rahapussillas.
-TUKI ON USALAISTEN DEMARIEN keksintö,jotta työläiset sais sopuhintasta ruokaa,mikäli se lopetettais joka maassa,ei ruoka ois sen halvempaa meillä kuin italiassa tuotettu makarooni,siis vehnäjauho ja kananmunat,.Ja mene poika hyvä joskus katsomaan kuinka tarkkaa on hygienia maatilalla ,ennen kun rupeet paskakärryllä ajamasta viljasta puhuu,paskaa taitaa olla vain ihan jossain muuálla kuin isäntien kärryillä,tän päivän vilja tuotetaan apulannalla,ja se on tarkkaa työtä mitä sinne peltoon laitetaan.pitäskö sun mennä,vielä kasvamaan jotta tajuut suomalaisen maatalouden tärkeyden.mieti sitä ennen kuin päätäs auot,varsinkin näin keväällä,voi kottarainen tehä pesän jos liian kauan piät suutas auki ;=))
soipi siellä piässä,kun lama isköö 2008,on meillä mualaisisänillä halapoo työläistä nurkissa,kyselemässä leipäpalasta.mutta arvatkeepa kuin kääp..suavatko,
Missäpä luulet minun leipäni hankkivan? Maataloissahan minä työskentelen, ja olen nähnyt ne puhtaat käryt ja siistit viljasiilot rotanraatoineen. Viljatiloja kun meillä on niinkin,ettei apulanta ole ainoa vaihtoehto, itse asiassa karjanlannan käyttö lisääntyy koko ajan tilakokojen kasvaessa kun eläinmäärätkin valtakunnallisesti lisääntyvät.
Olen tarpeeksi monta kertaa katsonut kuinka koko kylän paskakaivoja ajellaan lietesäiliöön lehmänpaskan jatkeeksi pikkurahan toivossa, vaikka laitontahan se tietysti on.
Ei se kuule maajussia kiinnosta miten paskasena te kaupunkilaiset leipäjauhonne saatte, tunnen maajusseja jotka eivät suostu oman navetan maitoa juomaan. Tiesittekö, että lypsykone voi pudottuaan imeä ehtaa paskaa sisäänsä, niin ettei maitoauton automaattinen näytteenottolaitekaan tunnista niitä bakteereita. Vettä voit luvallisesti lisätä 2% maidon joukkoon, eikä pesuainejäämistäkään kiinni jää. Antibiootit ovat ainoita mitkä maidosta saadaan solupitoisuuden lisäksi seulottua. Mitä ne solut maidossa ovat? No kuollutta kudosta lehmien utareiden sisältä, erilaisten tulehdusten seurauksena.
Bon appetit vain suomalaiselle ruualle.
Sehän ihan töllössä syynee nuita SAVON SIEMENSYÖKSYN hinkaloeta.Kovin hienoo huasteloo antipillijooteista ja kantturan utarilohe bon appetiitti kutos-soluloesta.
juuri niiltä entisaikojen isäntämiehiltä,joista sain kotonani iltapuhteilla kuunnella jutun jos toisenkin,eikä ollut mitenkään mairittelevia asioita kun ajattelee,että tunnutte pitävän itseänne jonkinlaisina yhteiskunnan perustana,kivijalkana
paskajussin yhteiskunnan tuella. Sivistymättmiltä paskajusseilta ei voi ihmisyyttä odottaakaan.
vaihtaisit noita nimikkeitä vähän...ei paskajussi vaan maanviljelijä-ei yhteiskunnan elättämä vaan yrittäjä,jota hieman tuetaan verovaroista...onhan siinä nyt selvä ero ;)
sitä sarkasmia,jota ei kuulema ymmärretä,tai suostuta ymmärtämään,kuinka vain
Minä käsitän yrittäjän siten,että hän panee omansa tai velkapääoman riskialttiiksi yritykseensä.Yhteiskunta ei työnnä siihen ilmaista rahaa.jos yritys alkaa tuottaa,kyllä on verottaja osilla.
Paskajussin "yrityksessä" ei ole riskiä.Valtio työntää hulvattomasti rahaa ilman vastiketta.Ja vielä lomat järjestää.Ei pidä puhua yrittäjästä samana päivänä,jos tarkoitetaan junttieinaria.
muidenkin yrittäjien suusta samansuuntaisia mielipiteitä.maatalousYRITTÄJISTÄ on kuitenkin aina puhe.mistä tämä ristiriita,porvareita kummatkin?