Derbi saa liikaa bensaa mitä teen? Onko kaasarissa jotain jota voisi katsoa?
Mitä teen??
Tiedoton...
5329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuliko vika yhtäkkiä?
Siellä on monta asiaa mitkä kannattaa kattoa.
Tulviiko kaasari?
Onko ryyppy pois päältä?(turha kysymys) :D
Oletko varma että vika on kaasarissa ettei vaikka tulpassa?
Pese kaasari ja kiristä kaikka suuttimet.
Sitten säädät kaikki ruuvit kohdalleen (esim tyhjäkäyntiruuvi)
En usko että suutin olis liian iso jos on toiminut lähiaikoina.
Saa liian vähän ilmaa eli kokeileppas ilmanputsari pois otettuna. Vakio ilmanputsari tukkii varsin paljon.
Ootkos tehny mitään muutoksia esim. putkeen, kaasariin, pyttyyn, ilmansuodattimeen?
Kaikki pitää huomioida ja esim teharin kanssa pitää kaasariakin päivittä eli suurempaa suutinta ja muita säätöjä. Eli jos oot ottanu teharin pois niin suutin liian iso.
Laitappas lisää informaatiota.
Kaupoissa myydään kaasarin korjaus settejä (n.12euroa) Ei paha hinta jos sillä korjaantuu.
Siihen kuuluu mm. luisti neula ja tiivisteitä.
Mutta ekaks pese kaasari ja kokeile ilman ilmanputsaria vähän aikaa ettei pyttyyn mene paskaa. Muista laittaa kaasari kiinni tiiviisti ettei mitään pyörteitä pääse imukaulassa tapahtumaan.
On se ollu vähän aikaan mutta se on pahentunu kok ajan. Kaasarin kuppi on aina täynnä kun ottaa sen pois ja tulvii vähän. Ihan niin kuin sielä olisi koko ajan imu päällä siellä kurkussa.
tuleva letku irti (mopo ei käynnissä)se letku joka on alempana ja katso valuuko pensaa.jos valuu hana on rikki jos ei niin kunnossa.sitten voikki selittää mistä päättelet että moposi saa liika pensaa.
Kaasarissa pitäisi olla (en muista osan nimeä)
osa, joka sulkee bensantuloaukon.
Eli kun kaasarissa on liikaa bensaa nousee koho joka nostaa sulkijaneulaa joka lopettaa bensankulun.
Se bensahanan viottuminen ei pitäisi suoranaisesti vaikuttaa jos kaasari on muuten ihan kunnossa.
Mullakin meni bensahana kesällä, mutta toimi mopo vielä sillä vanhallakin bensahanalla, koska kaasarissa on kyseinen neula.
Mutta inhottavaa se oli, kun otti letkut irti, niin bensahana vuoti ja vuoti tankin tyhjäks.
Yleensä mopoissa on kaasutimessa semmoinen säätö, mistä pyörittämällä saa säädettyä seoksen.