Hei,
Kiinnostaisi tietää millaisia riskejä avoimen yhtiön perustamiseen liittyy. Olen lukenut esimerkiksi että jokainen yhtiömies vastaa yhtiön veloista koko omaisuudellaan. Tarkoittaako tämä sitä, että jos yksi yhtiömies syystä tai toisesta hankkii yhtiölle miljoonavelat ilman muiden suostumusta, ovat muut täydessä vastuussa tämän yhden sähellyksistä?
Kiinnostaisi tietää millaisia riskejä avoimen yhtiön perustamiseen liittyy. Olen lukenut esimerkiksi että jokainen yhtiömies vastaa yhtiön veloista koko omaisuudellaan. Tarkoittaako tämä sitä, että jos yksi yhtiömies syystä tai toisesta hankkii yhtiölle miljoonavelat ilman muiden suostumusta, ovat muut täydessä vastuussa tämän yhden sähellyksistä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
olet ymmärtänyt pääperiaatteen oikein.
Miljoonavelkoja tuskin pystyy hankkimaan, nimittäin pankit ovat tarkkoja näissä ja pyytävät usein päätöstä lainan hakemisesta sekä vaativat hyvät takuut.
Pienempiä juttuja kyllä voi helposti tehdä ja yrityksen tilinkin voi käydä tyhjentämässä.
Olen nähnyt monta tapausta, kun kaveruksilla on ollut ay ja parin vuoden päästä ilmiriita, käräjillekin menty tappelemaan.
Jos toinen on vähän laiskempi, mutta vaatii kuitenkin yhtäsuuret yksityisotot, niin riitahan siitä tulee. Toinen on riskinottaja, toinen varmanpäälle pelaaja, toinen haluaa heti tila-auton käyttöönsä toinen ei.
Minusta ay sopii vain avioparille, jolla menee hyvin.
"Minusta ay sopii vain avioparille, jolla menee hyvin."
Minusta kukaan ei voi olla niin varma, edes aamenen jälkeen, toisesta, että suostuisi avoimeen yhtiöön.
Esimerkki: Hyvin menestyvä avoin yhtiö, miehellä hiipivä henkilökohtainen ongelma, jonka salaa puolisoltaan. 15v. Firmalla ei menekään enää niin hyvin, johtuen ryyppäämisestä. Liikevaihto näyttää hyvältä, totuus on toinen. Alkkiksella on aina janoisia kavereita ja yksityisotot sen mukaisia. Vaimo täysin tietämätön firman tilanteesta, kunnes: PAM! Mies kuolee juomiseensa ja koko paska jää vaimon selvitettäväksi (alaikäisiä lapsia).
Esimerkkipariskunnallakin meni hyvin -kerran, kuten firmallakin.
sivustot
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1988/19880389?search[type]=pika&search[pika]=avoin yhtiö
http://www.yrityssuomi.fi/liston/perustajaninfo/page.lsp?r=2991&l=fi
http://www.laki24.fi/yrit-henkiloyhtiot-avoinyhtio.html
http://www.vero.fi/default.asp?path=5,40,89,91&article=3234&domain=VERO_MAIN&language=FIN&index=
jos niiden jälkeen jää epäselvyyttä, yrittelen neuvoa ilmaiseksi niin paljon kuin ehdin ja jaksan
[email protected]