Mikä tai kuka on Oliver?

Gmail sähköpostiini ei oo tullut roskapostia kahteen vuoteen, mutta nyt viime viikkoina on niitä on tullut jo 36 kappaletta. Gmail on ohjannut nuo viestit suoraan roskaposteihin, enkä mä ole yhtäkään niistä avannut.

Kaikki nuo roskaviestit ovat tulleet Oliver nimiseltä henkilöltä tai firmalta. Tietääkseni en ole ollut missään tekemisessä minkään Oliverin kanssa.

Onkos muille Gmailin tai muitten sähköpostien käyttäjille tämä Oliver tuttu?
4261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jotain roskapostia vain

Äänestä

>Gmail sähköpostiini ei oo tullut roskapostia kahteen vuoteen, mutta nyt viime viikkoina on niitä on tullut jo 36 kappaletta.<
-Tuohan vain todistaa gmail roskapostisuodattimen toimivan hyvin.

>Gmail on ohjannut nuo viestit suoraan roskaposteihin, enkä mä ole yhtäkään niistä avannut.<
-Sitä se vielä olisikin puuttunut, jos olisit availlut roskapostitkin, tyhjennä se roskapostikansio, varmistu ennen tyhjentämistä, ettei siellä ole ystäviesi lähettämiä posteja.

>Kaikki nuo roskaviestit ovat tulleet Oliver nimiseltä henkilöltä tai firmalta. Tietääkseni en ole ollut missään tekemisessä minkään Oliverin kanssa.<
-Ei roskapostin saanti edellyttä jotta olisi pitänyt olla tekemisissä jonkun firman kanssa, roskaposti lähettäjät lähettelee postia aivan summittaisiin ositteisiin.

Äänestä
  • mulla on kilpailuja ja rekisteröitymisiä varten oma sähköposti, (luukku) jota käytän em. asioihin. Se on aina täynnä roskapostia juuri siksi kun laitan tuon postin osoitteen em. asioihin. henk.kohtasena on toinen, jonka osoite ei ole jaossa eikä tule spämmiä

    Äänestä

heti...

on muuten kummaa et viesti spamista, poistettiin heti palstalta.

Miksi tieto salataan, ja tuetaan it-rikollisia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antispamm kirjoitti:

Gmail sähköpostiini ei oo tullut roskapostia kahteen vuoteen, mutta nyt viime viikkoina on niitä on tullut jo 36 kappaletta. Gmail on ohjannut nuo viestit suoraan roskaposteihin, enkä mä ole yhtäkään niistä avannut.

Kaikki nuo roskaviestit ovat tulleet Oliver nimiseltä henkilöltä tai firmalta. Tietääkseni en ole ollut missään tekemisessä minkään Oliverin kanssa.

Onkos muille Gmailin tai muitten sähköpostien käyttäjille tämä Oliver tuttu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu