Voisiko veneen vanhan 10 heppaisen diesel-moottorin korvata esim. tuollaisella ? http://tinyurl.com/2btvgv
Sitten lisäksi lataussäädin akusto. Lopuksi 5-10 kilowatin sähkömoottori alennusvaihteella akselia pyörittämään.
Periaatteessa akustoon voisi sijoittaa jännitteen tarkkailijan, eli jos ja kun moottorilla ajettaessa akkujen jännite putoaa minimirajalle niin agregaatti käynnistyisi. Tai sitten agregaatti kävisi ajon aikana jatkuvasti minimiteholla. Nuo uudet aggregaatit kun itse osaavat säätää käyntinopeutensa kulutuksen mukaan.
Siinä taas on se hyvä puoli, että dieselgeneraattori käy koko ajan optimiteholla -> polttoainetta säästyy verrattuna perinteiseen moottoriin.
Olisiko ideaa ? Ja koko järjestelmän jäähdytys ilmalla. Bye bye vesijäähy. Tietysti jos jäähystä alkaa olemaan ongelmia niin jonkun raakavesiblokin voisi yhdistää järjestelmään.
Hinnaksi tulisi näin karkeasti arvioiden diesel aggregaatti 890€ sähkömoottori 300€ säätimet akut muut 200€.
Tuossa järjestelmässä olisi hyvänä puolena se, että sitä voisi uusia tarpeen mukaan paloissa, eikä esim koko diesel-moottoria tarvitsisi vaihtaa.
Diesel generaattori + sähkömoottori?
8
2875
Vastaukset
- heh
5kW sähkömoottori ottaa 24 Voltilla 200A virtaa ja maksaa kohtalaisen paljon. Ei siis noilla rahoilla päästä lähellekään. Lisäksi moottorin säädinlaitteisto jne. 1000 Ah:n akusto jne.
Tuo agregaattimalli ei ole sellainen, että sen kierrokset vaihtuisivat kuorman mukaan, vaan tuo pyörii vakionopeudella. Ei siitä sinänsä ole haittaa jos sitä käytetään laturina pelkästään. Suurempi ongelma on, ettei tuo genu osaa myöskään itse käynnistyä.
Periaatteessa ihan mukava järjestely, mutta uuden vesijäähdytteisen venedieselin ostaminen vaihdelaatikkoineen on halvempaa. Siksi tuollaisia sähkösysteemejä ei ole edes uistelijoilla. - voisi olla hyvä?
Purkkareissa kun tuo sähkö on muutenkin vähissä tuollainen järjestely voisi olla hyvä. Erityisesti katamaraaneissa missä voidaan helposti laittaa molempiin runkoihin omat sähkö moottorit. Perinteisessä moottoriveneessä en näe ideaa.
- sähköpropulsiosta
Samaa konseptia käytetään nykyään useissa uusissa laivoissa. Etuja:
- vapaa sijoittelu
- vakionopeus dieselille: taloudellisuus jne.
- säädettävyys parempi
- mahdollisuus tehdä hiljainen, ei tärinöitä yms.
Mitä huonoa tossa on huviveneissä:
- yleensä kalliimpi; siinähän on sen 10hv dieselin lisäksi sekä generaattori moottori, säätimet, akut, vaihteet jne. Ei millään voi olla halvempi kuin pelkkä diesel vaihde.
- painavampi, enemmän komponentteja
- 12V ei kovin järkevä jännite noin isoille tehoille, isompi jännite asettaa omat haasteet veneessä ja vaatii ammattitaitoa asentaa
- kyseinen agre on ilmajäähdytteinen, ei toimi konehuoneessa, pitäisi olla vesijäähdytteinen jolloin hinnan saa kertoa viidellä
Hyvin tehtynä varmasti hyvä peli, mutta ei halpa eikä helppo. Toimii mielestäni kaikissa uppoamarungoissa joissa teho alle 50kW. Sen jälkeen massa karkaa käsistä (sähkömoottorit painaa perkeleesti"). Onkohan nyt osa kirjoittajista ajatelleet mitä kysyttiin ja mitä itse kirjoittivat??
Kun alkavat puhua 24V jännitteistä ja suurista virroista sekä suurista akustoista? mihinkä näitä mitään tarvitaan alkuperäisen kysyjän kirjoittamaan järjestelmään? ja samoin vaihteistoista?
Siinähän oli ymmärtääkseni vain kyse dieselkäyttöisestä generaattorista ja sähkömoottorista ja tuon generaattorin tiedoissa mainitaan jännitteet 400V ja 230V.
Lisäksi tällaiseen järjestelmään tarvitaan
- 3000 kierroksen kolmivaiheoikosulkumoottori
400V jännitteellä
- suora akseliveto potkureineen.
- sähkömoottorin kierrosluvun säätöä varten
taajuusmuuttaja.
- dieselille pieni käynnistysakku, (ellei
käynnistä käsin).
Mitään vaihteistoa ei tarvitse kun suunnanvaihdon voi hoitaa sähkökytkimellä tai taajuusmuuttajalla, jolla säädellään sähkömoottorin kierroslukua.
Tuollaiset ym. sähkömoottorit on aika pieni kokoisia joten ei järjestelmä kovinkaan paljon vie tilaa eikä tule painavakaan.
Ilmajäähdytyksestä sen verran että käytetään vieläkin joissain veneissä ilmajäähdytteisiä koneita ja aikoinaan oli paljon venekäytössä ilmajäähdytteisiä Lister dieselmoottoreita jotka oli kylläkin hyvin äänekkäitä, ja nämä nykyajan dieselgeneraattori on melko hiljaisia.
Mitään akkuja ei varmaan ole mielekästä laittaa generaattorin ja sähkömoottorin väliin ennen kuin saadaan kehiteltyä huomattavasti
"parempi tehoisia" akkuja, koska nykytekniikan akuilla ei 5kW moottoria voi käyttää kuin hetken vain ja silloin ne olisi turhaan painolastia.
Lisäksi kun tuo generaattori kehittää vaihtosähköä ja akut tarvitsisi tasasähkö, ja sitten pitäisi olla tasasähkömoottorikin niin kaikki monimutkaistuisi ja hinta ja paino kasvaisi sekä kokonaishyötysuhde putoaisi huonoksi.
Kannattavuudesta ei kukaan voi sanoa mitään ilman laskelmia kovinkaan tarkasti mutta sehän kannattaa mikä tuntuu sopivalta ja kelvolliselta.- heh
Lue uudestaan alkuperäinen kysymys niin huomaat, että kysyjä pohtii akkuasiaa ja siitä minä päättelin, että hän haluaa välillä ajaa pelkästään sähköllä. Niin minäkin tekisin uisteluveneessä. 4-5 tunnin uistelureissun hoitaisin sähköllä ja sitten matka-ajoa varten jyräyttäisin dieselin käyntiin.
Jos tehdään pelkästään dieselsähköinen voimansiirto, voidaan se toteuttaa siten, että nopeus säätyy taajuusmuuttajan avulla ja moottorina ja generaattorina käytetään yksinkertaisia ja halpoja sarjatuotantovermeitä. Ne kyllä ovat painavia. 11 kW sähkömoottori painaa noin 100 kg, vastaava generaattori saman, dieseli 200kg ja taajuusmuuttaja muutaman kymmenen kiloa. Ja kallista on verrattuna merivaihteella varustettuun systeemiin.
Isossa laivassa menee polttoainetta tankkiautollinen päivässä, silloin dieselin hyvä hyötysuhde täyden tehon kierroksilla vaikuttaa johonkin, mutta 10 kW:n kulutus on aina niin pieni, että hyötysuhteen muutoksella ei ole käytännön merkitystä. - alkuperäinen..
heh kirjoitti:
Lue uudestaan alkuperäinen kysymys niin huomaat, että kysyjä pohtii akkuasiaa ja siitä minä päättelin, että hän haluaa välillä ajaa pelkästään sähköllä. Niin minäkin tekisin uisteluveneessä. 4-5 tunnin uistelureissun hoitaisin sähköllä ja sitten matka-ajoa varten jyräyttäisin dieselin käyntiin.
Jos tehdään pelkästään dieselsähköinen voimansiirto, voidaan se toteuttaa siten, että nopeus säätyy taajuusmuuttajan avulla ja moottorina ja generaattorina käytetään yksinkertaisia ja halpoja sarjatuotantovermeitä. Ne kyllä ovat painavia. 11 kW sähkömoottori painaa noin 100 kg, vastaava generaattori saman, dieseli 200kg ja taajuusmuuttaja muutaman kymmenen kiloa. Ja kallista on verrattuna merivaihteella varustettuun systeemiin.
Isossa laivassa menee polttoainetta tankkiautollinen päivässä, silloin dieselin hyvä hyötysuhde täyden tehon kierroksilla vaikuttaa johonkin, mutta 10 kW:n kulutus on aina niin pieni, että hyötysuhteen muutoksella ei ole käytännön merkitystä.Hieman huonosti muotoiltu tuo kysymys. Tarkoitin että akustoa voitaisiin käyttää, mutta itse ajon aikana lienee parempi, että generaattorilta sähkö menee suoraan moottorille. Sehän vähentää roimasti akkujen käyttöä!
- heh
alkuperäinen.. kirjoitti:
Hieman huonosti muotoiltu tuo kysymys. Tarkoitin että akustoa voitaisiin käyttää, mutta itse ajon aikana lienee parempi, että generaattorilta sähkö menee suoraan moottorille. Sehän vähentää roimasti akkujen käyttöä!
Jos akulla ajoon ei ole tarvetta/halua, kannattaa se puoli sitten unohtaa. Lisää nimittäin systeemin monimutkaisuutta ja hintaa ja kunnossapitotarvetta huomattavasti.
Akkujen käyttö normaaliin tapaan elektroniikkaan ja valoihin on tietenkin silti mahdollista.
- hydrauliikalla
Dieselin perään pistetään hydraulipumppu ja potkurin akselille säädettävä tilavuuksinen moottori (tai päinvastoin). Välissä kaivataan vähän hydrauliputkea (2kpl). Paino murto-osa sähkövehkeistä ja etuna vapaa sijoittelu.
Osia saa vakiotavarana ja hinnat sen mukaiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1904143
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!421916- 561498
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331283Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581277Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93879SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä24863Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10839Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170798Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186679