Mietin käytetyn Mersun ostoa ja pohdin eroja C- ja E-mallien välillä. Kokoerohan on huomattava, mutta minua kiinnostaisi tietää, onko esimerkiksi kestävyydessä eroa? Melutasossa? Entäpä auton 'jämäkkyydessä'? Osien tai huoltojen hinnoissa? Käyttöiässä? Mitään muita eroja?
Kyyseesen tulisi joko 2001 vuosimallin E-mersu tai 2003 C-mersu. Muilta ominaisuuksiltaan samanlaisia, eri farmari, automaatti ja tietenkin diesel. Plus normaalit varusteet eli ilmastointi jne. Ajokilometrejä saisi olla noin 150-200tkm.
E-mallin puolesta puhuu koko, yleensä isompi auto on mukavampi ajaa ja olla kyydissä. Toisaalta C-malli on hieman halvempi ja ainakin tuossa ikähaitarissa (01-03) C-mallin farmari on mielestäni huomattavasti tyylikkäämpi.
Kumpaa suosittelette, perusteluita?
Kyyseesen tulisi joko 2001 vuosimallin E-mersu tai 2003 C-mersu. Muilta ominaisuuksiltaan samanlaisia, eri farmari, automaatti ja tietenkin diesel. Plus normaalit varusteet eli ilmastointi jne. Ajokilometrejä saisi olla noin 150-200tkm.
E-mallin puolesta puhuu koko, yleensä isompi auto on mukavampi ajaa ja olla kyydissä. Toisaalta C-malli on hieman halvempi ja ainakin tuossa ikähaitarissa (01-03) C-mallin farmari on mielestäni huomattavasti tyylikkäämpi.
Kumpaa suosittelette, perusteluita?
Vastaukset 5
Vanhimmat
viimeisillään, kun sillä on ajettu 200tkm. Osta E, on paljon kestävempi.
Moi itse ajan nyt kolmatta C koppa farkkua ( W202 ja 2x W203)Kahdella ed.ajoin reilu 200tkm molempia korjattiin takuuseen heti uutena pikkusen ei estänyt ajamista. Tää nykyinen aj 20tkm on vie selvinnyt huolloitta ei ees öljyjä vaihdettu. E on 2001 vie väyrynen itse en sekois siihen kokemusta ystäväpiirissä yli 3miljkm. Aika paljon on vaihdettavaa nivelissä ja tukivarsissa, vaikkakin ruosteongelmat ei enää 2001 ole niin pahoja mitä oli aikaisemmissa => kuitenkin ruostuu. Ota vaikka etupyörä pois ja katso kierrejousen kiinnityspintoja, ovet, takaluukku. Vaihdoin W203 pois uuteen samanlaiseen syksyllä vanhasta hajos just ennen vaihtoa ilmastoinnin joku kenno ja aineet pihalle,oli joku mekaaninen hankaus päässyt käymään. Ei voi autosta pahaa sanoa hyvä oli palvelija oli vm 2002 => 4,5 v ja 250tkm. Säilytti jopa hyvin hintansa. Osta C. En pelkäisi vanhaa Taxiakaan ovat hyvin huollettuja ja ennen vaihtoon menoa monet korjauttaa takuun puitteissa lähes kaiken.
viimeisessä lauseessa tuli. Taksit korjauttaa lähes kaiken. Niinhän joutuu tekemään jokainen c- mersun omistaja. Ja se kaikki tulee kokemukseni mukaan jo 200tkm kohdalla vastaan. Eikä niitä kaikkia suinkaan takuu korvaa. Pysy erossa ceestä.
Moro,
mulla on ittella c 270cdi farkku, mukava, voimaa riittaa ja 30 v. ruostumattomuustakuu. Sama kone vayrysessa. Tassa vahan lennetaan tyylikkaammin ja nopeammin. Ei oikeastaan osaa moittia. Immeiset tykkee kun on tyllikas ja ite kun kulkoo. Vahemman vie kuin vaykky. Kaverion ollut tuo vayrynen(300td) itellakin (1999 ja 690000km )ruostumaan rupesi.Muuten kiva. tekniikka kestaa mutta pelti ei. C malli parempi. Osta. Heti.
Vaykky itella 1999, 690000km. Huollettu saannollisesti mutta ruostui. kasiin. C malli on viela parempi ajella. (nyt 270cdi, 2002)Ainut on sama kuin vaykyssa etta jos vahankin seisoo, esim loman ajan niin akku on kylla tyhja. Vaykky pudotti viikkoon ja c, kahteen. Noh naa on nyt ihan normaalia autoilua..