lapsen yölliset itkut

Hyvät ihmiset antakaapas hyviä neuvoja.

Minulla on n. 1v3kk lapsi joka heräilee yöllä (n.2-4 kertaa viikossa) itkemään. Ei rauhoitu ja mikään ei kelpaa. Tätä itkua saattaa kestää jopa 1,5h. Nyt on huomattu että hän saattaa "nukkua" silmät auki ja näkee mahdollisesti samalla jotain "unta". Ainoastaan kun kuuluu kova ääni hän säpsähtää ja reagoi lopettamalla itkun.

Tämä on alkanut olee rasittavaa kun itsekin pitäisi yrittää nukkua ja päivällä pitäisi muut asiat tehdä.

Joten hyvät ihmiset: antakaa hyviä neuvoja mitä voisin tehdä ettei hän itkisi melkein joka yö, ja miten saisin hänelle silloin turvallisemman olon. Hän ei myöskään nuku vielä koko yötä

Kiitos kaikille jotka viitsivät antaa hyviä neuvoja

5

1922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ***xxx

      Lapsesi on vielä aika pieni ! Odotat vaan kärsivällisesti . Otatte illat rauhallisesti ja rutiinit säilyttäen ! meillä molemmilla lapsilla sama juttu nyt rupee 4-v nukkuu koko öitä välillä aina itkee pitää lohdutella pitkäänkin alle 2- se oli ihan melkein joka öistä se huuto ja saattoi mennä 2 tuntiakin ja mikään ei auttanut ja pissaakin sänkyyn vieläkin välillä.Toinen 2-v nyt nukkuu tällähetkellä suht. hyvin (1.2-v asti oli joka öistä huutoa),mut aaltoilee ja tulee niitä itku öitä muutaman kerran viikkoon. kaikki on erinlaisia,maltti on valttia!

    • joka yö

      ihan kun meillä.1.5 vuotias itkeskelee melkein joka yö.kahdeltatoista aloittaa viimeistään.aluksi tutin antaminen riittää.ja kahden aikaan jos itkuun ei muu auta olen antanut maitopullon ja sillä nukkuu joskus aamuun asti tai ainakin muutaman tunnin.mutta aamu viiden aikaan itkukohtaukseen ei auta enää pullokaan.mieheni otti tyttömme syliin ja olohuoneen sohvalla rauhoitteli n.kymmenenminuuttia ja sitten jäi omaan sänkyyn.vähän vielä kitisi.mutta hysteerinen itku lakkasi ja nukahti omaan kitinäänsä ja nukkuikin aamuun asti.tämä on nyt auttanut parina yönä.aluksi riittää tutin antaminen ja kun hysteerinen itku alkaa.laitetaan pikkuvalo päälle ja pidellään sylissä jonkun aikaan ja kun on rauhoittunut siirretään takaisin omaan sänkyyn.
      kotiunikoulussakin neuvotaan ottamaan syliin hetkeksi ja sitten takaisin sänkyyn.
      luultavimmin nämä itkukohtaukset ovat jotain lapsen painajaisia ja lapsi pitää saada "hereille"jotta voi turvallisesti jatkaa unia.
      meilläkin nyt kova yritys saada lapsi nukkumaan yöt :)
      saa nähdä miten käy..

    • lurppasilmä äitee

      Hahaa! Jonkun lapsi siis nukkuu parikin kertaa viikossa itkemättä! Nassu kiinni siis! Meillä puoltoistavuotias poika itkee joka yö useita tunteja ilman mitään syytä. Näkee kai jotain unia, kun on päivisin hyväntuulinen ja virkeä. On vaan sen mallinen että itkee öisin. ELÄMÄ ON !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      93
      1071
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      482
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe