Hyvät ihmiset antakaapas hyviä neuvoja.
Minulla on n. 1v3kk lapsi joka heräilee yöllä (n.2-4 kertaa viikossa) itkemään. Ei rauhoitu ja mikään ei kelpaa. Tätä itkua saattaa kestää jopa 1,5h. Nyt on huomattu että hän saattaa "nukkua" silmät auki ja näkee mahdollisesti samalla jotain "unta". Ainoastaan kun kuuluu kova ääni hän säpsähtää ja reagoi lopettamalla itkun.
Tämä on alkanut olee rasittavaa kun itsekin pitäisi yrittää nukkua ja päivällä pitäisi muut asiat tehdä.
Joten hyvät ihmiset: antakaa hyviä neuvoja mitä voisin tehdä ettei hän itkisi melkein joka yö, ja miten saisin hänelle silloin turvallisemman olon. Hän ei myöskään nuku vielä koko yötä
Kiitos kaikille jotka viitsivät antaa hyviä neuvoja
lapsen yölliset itkut
5
1889
Vastaukset
- ***xxx
Lapsesi on vielä aika pieni ! Odotat vaan kärsivällisesti . Otatte illat rauhallisesti ja rutiinit säilyttäen ! meillä molemmilla lapsilla sama juttu nyt rupee 4-v nukkuu koko öitä välillä aina itkee pitää lohdutella pitkäänkin alle 2- se oli ihan melkein joka öistä se huuto ja saattoi mennä 2 tuntiakin ja mikään ei auttanut ja pissaakin sänkyyn vieläkin välillä.Toinen 2-v nyt nukkuu tällähetkellä suht. hyvin (1.2-v asti oli joka öistä huutoa),mut aaltoilee ja tulee niitä itku öitä muutaman kerran viikkoon. kaikki on erinlaisia,maltti on valttia!
- Milla.M
Sasa1981 kirjoitti:
osaisitko kertoa mistä tämä itku johtuu?
hyvinkin yleistä pienillä lapsilla. Tässä linkki jossa tarkempaa tietoa:
http://www.tays.fi/tays/lastenklinikka/yhteistyo/kasikirjat/unikirja2003.pdf
Meilläkin kokemusta esikoisen kanssa :)
- joka yö
ihan kun meillä.1.5 vuotias itkeskelee melkein joka yö.kahdeltatoista aloittaa viimeistään.aluksi tutin antaminen riittää.ja kahden aikaan jos itkuun ei muu auta olen antanut maitopullon ja sillä nukkuu joskus aamuun asti tai ainakin muutaman tunnin.mutta aamu viiden aikaan itkukohtaukseen ei auta enää pullokaan.mieheni otti tyttömme syliin ja olohuoneen sohvalla rauhoitteli n.kymmenenminuuttia ja sitten jäi omaan sänkyyn.vähän vielä kitisi.mutta hysteerinen itku lakkasi ja nukahti omaan kitinäänsä ja nukkuikin aamuun asti.tämä on nyt auttanut parina yönä.aluksi riittää tutin antaminen ja kun hysteerinen itku alkaa.laitetaan pikkuvalo päälle ja pidellään sylissä jonkun aikaan ja kun on rauhoittunut siirretään takaisin omaan sänkyyn.
kotiunikoulussakin neuvotaan ottamaan syliin hetkeksi ja sitten takaisin sänkyyn.
luultavimmin nämä itkukohtaukset ovat jotain lapsen painajaisia ja lapsi pitää saada "hereille"jotta voi turvallisesti jatkaa unia.
meilläkin nyt kova yritys saada lapsi nukkumaan yöt :)
saa nähdä miten käy.. - lurppasilmä äitee
Hahaa! Jonkun lapsi siis nukkuu parikin kertaa viikossa itkemättä! Nassu kiinni siis! Meillä puoltoistavuotias poika itkee joka yö useita tunteja ilman mitään syytä. Näkee kai jotain unia, kun on päivisin hyväntuulinen ja virkeä. On vaan sen mallinen että itkee öisin. ELÄMÄ ON !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21014753
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182160Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941196- 1231166
- 221090
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30872- 73725
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80693Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688
