Miten saikaan taulujen ympärille syntyneet lika/pölyjäljet pois tapettiseinästä?? Kerran oli 'Sillä siisti'-ohjelmassa vinkki,johon liittyi jotenkin hiuslakka..!? Muistaako kukaan?
Taulun kuvat seinässä
tarina
3478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olisiko niin, että tauluntausta lakataan ENNEN taulun ripustusta.
On aika vaikea kuvitella, miten lika irtoaisi jälkeenpäin lakkaamalla.
Voi olla, että mieto pesuaine ja hyvin pehmeä sieni auttaisivat.
Monet tapetit ovat jossain määrin nihkeällä pyyhkimistä kestäviä.
Voi Jimbo-boy, nyt et tainnut ihan ymmärtää alkuperäistä kysyjää. Jos taulu on seinällä pitkään, sen ympärille seinään voi jäädä lika-ja pölyreunukset. Sitten kun taulun ottaa seinältä pois, jää tapettiin sellainen taulun muotoinen kuvio. Taulun taustan lakkaamisella ei ole mitään tekemistä asian kanssa ;)
Mutta alkuperäiselle kysyjälle, ainakin mustekynätahrat lähtevät hiuslakalla seinästä, eli suihkautetaan lakkaa tahralle ja pyyhitään. Voisi ehkä toimia tässäkin tapauksessa. Kokeile ensin varovasti johonkin huomaamattomaan paikkaan.
Kiitos vastauksesta 0 0! Olisiko se tosiaan ollut noin yksinkertainen keino.. :) Täytyy kokeilla varovasti..