Luvaton käyttö...?

§blondi§

Moi!

Auttakaahan blondia:) Eli mitä meinaa tuolla Nortonin virusohjelmassa lokin katseluohjelmassa -> hälytykset, kun siellä on aika paljon tommosia punasia ruksia ja päivämäärä Luvaton käyttö estetty. Ja tapahtuman tiedoissa reagointi -> luvaton käyttö keskeytetty.

Ei kai tuo vaan meinaa että joku on yrittäny tunkea mun koneelle:)Tosin ei olisi niin yllättävää kun on langaton verkko enkä ole saanu sitä vieläkään salattua... En todellakaan ole mikään tietotekniikan ihmelapsi. Pitäisi kyllä saada se salaus kuntoon.

7

1368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkup.

      Siis korjaus tuohon edeliseen, että sen punaisen ruksin ja päivämäärän jälkeen lukee Luvaton käyttö merkitty lokiin, jos sillä nyt on merkitystä...

    • niin että

      konellesi on päästy ja paljastavimmat kuvat itsestäsi alkavat leviämään pitkin maailmaa. Sehän on se pahin vai?

      • alkup.

        Heh, no onneks niitä valokuvia ei siellä liiemmin ole, ei muutoinkaan mitään niin salaista, mut ihan oikeesti mitä tuo meinaa?


      • frage
        alkup. kirjoitti:

        Heh, no onneks niitä valokuvia ei siellä liiemmin ole, ei muutoinkaan mitään niin salaista, mut ihan oikeesti mitä tuo meinaa?

        se joku yrittää koneellesi


      • luvaton käyttäjä
        frage kirjoitti:

        se joku yrittää koneellesi

        Vanha viestiketju, mutta korjataanpa nyt siltä varalta, että joku muukin googlettaa tämän aiheen. "Luvaton käyttäjä" on usein jokin taustaprosessi, jota ei ole merkitty turvalliseksi, ja joka yrittää päästä käsiksi virustutkan tiedostoihin tai muihin järjestelmätiedostoihin.

        Tietysti kyseessä voi olla tunkeutumisyritys, mutta harvemmin Norton antaa kyseistä varoitusta näissä tapauksissa.

        Lisää tietoa hakusainoin "Norton unauthorized access".


    • kdjbionieobte

      Minäkin huomasin että Norton Internet Securityn tietoturvahistoriassa on peukalointisuojauksessa 29 sivua merkintöjä keskisuuresta uhasta:

      Luvaton käyttö estetty (avaa tiedosto)
      Toimijana aina C:/WINDOWS/SYSTEM32/SVCHOST.EXE
      Kohteena erinäiset Nortoniin liittyvät tiedostot.

      Tila: Estetty
      Suositeltu toimi: ei vaadita toimenpiteitä.

      Käyttöjärjestelmänä Windows 8.1.

      Norton ei löydä viruksia tuosta svchost.exe tiedostosta. Tiedostokokona 37kt ja File Insight kertoo versioksi 6.3.9600.16384.
      Norton on antanut tiedostolle Luotettu luokituksen.

      Nuo ilmoitukset ovat tainneet alkaa sen jälkeen kun päivitin Windows 8 versioon 8.1.

      Onkohan tämä nyt mikään oikea uhka vai jokin virheellinen tulkinta / toiminto käyttöjärjestelmäpäivityksen seurauksena?

    • Vanha ketju mutta todennäköisesti aiheeton hälytys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22542
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      97
      9811
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7713
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      95
      6492
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      192
      6221
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5820
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      58
      5307
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5203
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4554
    Aihe