Yliherkkä hyttysille?

Terttuli

Poikani(11v. ) on ilmeisesti yliherkkä hyttysille, koska etelässä Kanarialla ollessamme kukaan muu perheenjäsenistä ei kärsinyt hyttysistä, mutta hänelle nousi aivan mahdottomia patteja. Kutisivat vielä koto Suomessakin ja toiset tulehtuivat pahasti. Onko apteekin allergialääkkeistä ( ilman reseptiä) apua moiseen vaivaan? Täytyykö niitä alkaa syödä jo hiukan ennakkoon jos on tiedossa matka paikkaan missä hyttysiä on, vai lieneekö liioittelua?

5

601

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttärellä

      zyzal- tapletti etukäteen otettuna estää paukamien nousua tehokkaasti. (Samaan aikaan otettuna olet jo myöhässä) Tosin tapletin pintaa voi kastelella pikkuisen ja hieroa kohtaan johon hyttynen juuri pisti. lopun sitten veden kanssa äkkiä perään.

      Sitten kun paukama on jo noussut, auttavat enää vaan kortisoni rasvat, ja sen semmoiset.

      - vinkki, vinkki. - varokaa ampiaisia.
      (ampiaisen pistoon, kyypakkauksen kortisoni tapletti liotettuna zyzal-tapletin kanssa löysäksi massaksi, hauteeksi ihan piston päälle.
      Katso että massa on riitävän löysää jotta neste imeytyy lapsen ihon läpi. -Eipä nouse patteja, jos kerkeät heti hätiin./samalla hoito ei ole vaarallista edes vauvoille, koska on paikallista eikä haitta-aineita mene verenkiertoon kuin minimit.


      Hyvää kesää!

      • nimi on

        XYZAL,oikealla nimellä löytyy esim.Yliopiston Apteekin nettisiv.tietoa lääkkeestä.


    • paukamaan ei

      auta juuri kuin kärsiminen.

      ennakoiminen on tässä asiassa tärkein hoito.

    • antennimonni

      ihan samoista vaivoista,isot paukamat,allergialääkkeet ja kortisoni auttaa.

      • ensihätään

        auttaa oma sylki.voi kuulostaa hiukan omituiselta,mutta lievittää kummasti kutinaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      89
      1356
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      80
      898
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      290
      754
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      81
      626
    6. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      621
    7. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      41
      597
    8. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      597
    9. 39
      559
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      554
    Aihe