Kiintolevy tila

Kuinka paljon Ubuntu 6.10 tarvitsee kovalevy tilaa minimissään?
3329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ubuntun koko lienee reilut 2,5 gigaa ilman tallennuksia ja lisäohjelmien asennusta. Oma Ububtuni 6,7 gigaa, josta /home-hakemisto 4Gb.

Äänestä

Kerropa ensin mitä haluat sillä Ubuntulla tehdä? Serveriasennus taitaa kuluttaa vähiten tilaa ;)

Mutta joo 10 gigalla voi käyttää jo aika laajasti työpöydän, omien tiedostojen sekä kasalla asennettuja ohjelmia käyttää sitä, mutta sehän on jo itsestään selvää ettei sinne paljoa omaa kamaa mahdu. Pienempikin riittää kuten 5 gigaa.
Nautinto siinä kärsii lopulta jos tilan suhteen tekee tiukkaa.

Äänestä
  • Se tulisi lähinnä vain netissä surffailuun ja "mesettämiseen" ei juuri muuhun

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ubuntuun siirtyvä kirjoitti:

Kuinka paljon Ubuntu 6.10 tarvitsee kovalevy tilaa minimissään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu