Kannabiksen käyttö

Hei sanokaapa miten se menee jos käy ulkomailla missä kannabiksen käyttä on laillista esim amsterdamin caffe shop ravintolat ja siellä sitten syö vaikka jotain keksejä ja sitten ku tulee takas suomeen ja jos joutuu suomessa huumetesteihin ja siellä sit näkyy että kannabista on nautittu tuleeko siitä mitä paskaa sitten vai miten se menee?
81238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllähän se näkyy varmaan pitkään. Paska mitä tulee niskaan riippuu tilanteesta. Työpaikan huumetestit vai autolla ajo vai mikä?

Äänestä

jos et ton vertaa tiedä asioista ni eipä ehkä kannata syödä sitä keksiä!!

Äänestä

Ei periaatteessa pitäis tulla ongelmia koska olet nauttinut kannabista siellä missä se on laillista.

Äänestä
  • voi olla noin tyhmä! et siis vaan voi! ei, jos et tajua mikä kommentissasi on väärin, en jaksa kyllä sitä sinulle selittää...

    luehan kommenttisi uudelleen ja MIETI mitä kirjoitat.

    Äänestä

  • tietäjä näyttää olevat.
    suomalaisia sitovat suomenlait, olit sitten missä maassa tahansa.

    Äänestä

  • oikein. kirjoitti:

    tietäjä näyttää olevat.
    suomalaisia sitovat suomenlait, olit sitten missä maassa tahansa.

    Rikoslaki 19.12.1889/39
    1 luku (16.8.1996/626)
    Suomen rikosoikeuden soveltamisalasta

    6 § (16.8.1996/626)
    Suomalaisen tekemä rikos
    Suomen kansalaisen Suomen ulkopuolella tekemään rikokseen sovelletaan Suomen lakia. Jos rikos on tehty millekään valtiolle kuulumattomalla alueella, rangaistavuuden edellytyksenä on, että teosta Suomen lain mukaan saattaa seurata yli kuuden kuukauden vankeusrangaistus.

    11 § (16.8.1996/626)
    Kaksoisrangaistavuuden vaatimus
    Milloin rikos on tehty vieraan valtion alueella, Suomen lain soveltaminen voidaan perustaa 5, 6 ja 8 §:ään vain, jos rikos myös tekopaikan lain mukaan on rangaistava ja siitä olisi voitu tuomita rangaistus myös tämän vieraan valtion tuomioistuimessa. Rikoksesta ei silloin Suomessa saa tuomita ankarampaa seuraamusta kuin siitä tekopaikan laissa säädetään.

    Vaikka teosta ei säädetä rangaistusta tekopaikan laissa, siihen sovelletaan Suomen lakia, jos sen on tehnyt Suomen kansalainen tai 6 §:n 3 momentin 1 kohdassa tarkoitettu henkilö ja teosta säädetään rangaistus:

    ja sitten luettelona iso liuta rikoksia, joihin ei sisälly pikku pössyttelyä.

    Summa summarum: kaksoisrangaistavuuden vaatimus ei toteudu, eli suomalaista ei rangaista pössyttelystä Damissa

    Äänestä

jos kärähdät ratista, siis vaikka viikko sen jälkeen kun olet kannabista nauttinut sinua syytetään rattijuopumuksesta.

töissä jos sinut testataan ja jotain löytyy voit varautua potkuihin.
meillä on erittäin tiukka linja näissä asioissa
mitään sellaista ei huomioida että "pilvi" on haihtunut ajat sitten riittää kun jotain jäänteitä löytyy.

kannabis voidaan havaita syljestä,verestä tai virtsasta vielä pitkään käytön jälkeenkin ja sillä perusteella voit todella saada ns.paskaa niskaan.

Äänestä

Greenman on oikeassa. Anna palaa vaan Damissa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissansilma kirjoitti:

Hei sanokaapa miten se menee jos käy ulkomailla missä kannabiksen käyttä on laillista esim amsterdamin caffe shop ravintolat ja siellä sitten syö vaikka jotain keksejä ja sitten ku tulee takas suomeen ja jos joutuu suomessa huumetesteihin ja siellä sit näkyy että kannabista on nautittu tuleeko siitä mitä paskaa sitten vai miten se menee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu