Moni on varmaan tehnyt ko.reissun, mutta millaisen?Finnmatkat näyttää tarjoavan ensi talvena pakettia:kaksi yötä Bangkok ja loppuaika rantalomaa.Muutama paikka oli netissä jäljellä ainakin Majestic hotelliin ,että ripeästi oli matkoja varattu. Onko kokemuksia?Houkuttelee ensikertalaista Thaimaan turistia.
Bangkok-Hua Hin ?
4
1275
Vastaukset
- Kikka
Olen itse ollut kahdesti vastaavanlaisilla matkoilla, mutta aurinkomatkojen matkalla ja sitä suosittelen sinullekkin.Aurinkomatkojen matkoilla ollaan Bangkokissa neljä päivää ja Hua Hinissä olemme olleet kaksi tai kolme viikkoa.Hotelli Hilton on aivan mahtava, mutta on siellä muitakin hyviä hotelleja.Tämä yhdistelmämatka on todella hyvä ratkaisu ja aurinkomatkoilla on paljon hyviä retkiäkin, eivätkä jätä matkalaista oman onnensa huomaan niinkuin finmatkat(kokemuksia on heidänkin matkoistaan, mutta ei hyviä)
- natalian
minä olin noin 2 vuotta sitten vastaavalla Bangkok-Hua Hin matkalla ja oli kyllä mahtava kokemus!! Matka tehtiin aurinkomatkojen kautta ja ohjelma oli 3 yötä Bangkok ja n.7 yötä Hua Hin. Vinkiksi voin vain sanoa, että tuo 3 yötä Bangkokissa oli kyllä aivan liian vähän!! Se 4 yötä on kyllä ihan minimi! Bangkokissa olimme mahtavassa Holiday Silom hotellissa ja Hua Hinissä tasokkaassa Hilton hotellissa. Molemmat hotellit olivat sanoinkuvaamatoman upeita, ei moitteita. Kaiken kaikkiaan retki oli oikein onnistunut. Matkammekin osui sopivasti kaikista kuumimpaan kuukauteen(huhtikuu), jolloin lämpötila kohosi jopa 43 asteeseen!:) Aamulla jo klo 9.00 mittari näytti 39 astetta ja illalla oli aina se 30 astetta eli kylmä ei todellakaan tullut missään vaiheessa.
Vastaan miellelläni lisä kysymyksiin. - ihmeessä enemmän
aikaa Bangkokissa oloon. Olimme muutama vuosi sitten viisi vuorokautta Bangkokissa ja sekin tuntui lyhyeltä ajalta.
- siellä vkon viettänyt
Olimme muutama vuosi sitten Aurinkomatkojen BKK-Hua Hin -matkalla. Matkaan olisi kuulunut 4 vrk Bangkokissa ja 2 vkoa Hua Hinissä. Jotenkin meistä alkoi jo kotona tuntua, että 2 vkoa Hua Hinissä saattaisi olla meille liikaa, joten räätälöimme lomaamme 4 vrk Koh Samuilla ja 3 vrk Koh Taolla ja olimme vain viikon Hua Hinissa. Maksoimme siis Aurinkomatkoille turhaan 1 viikosta Hua Hinissa.
Ja kyllä kannatti. Hotellimme Majestic oli n. 3 km keskustasta. Rannalla, mutta siitä ei ollut mitään hyötyä, sillä rannalla ei voinut esimerkiksi ottaa aurinkoa. Hotellilla oli hierontaa, jolla oli kiskurihinnat verrattuna keskustan "hierontalaitoksiin".
Koska varsinnaiselle uimarannalle oli hotellilta matkaa, jengi varasi aamulla klo 7.30 hotellin uima-altaalta aurinkotuolin pyyheliinallaan ja ilmaantuivat altaalle vasta klo 11! Meille riitti 1 päivä tällaista "allaselämää"...
Safkat olivat ok, hlökunta ok. Sijainti suurin miinus. En menisi samaan hotelliin uudestaan. Pidin muutenkin enemmän Samuista, Phuketista ja Krabista. Hua Hinin retkitarjonta on paljon suppeampi kuin esim. em. paikoissa.
Ainakin Aurinkomatkoilla oli aikoinaan ohjelmistossaan BKK-Samui -matkoja. Suosittelen mieluummin sellaista. Nykyään saa myös halvalla Finskin suoria lentoja Bangkokiin, joten mikä estää varaamasta lentoja ja hotelleja itse netistä koti-Suomessa. (Taksi Bangkokissa lentokentälle maksoi muistaakseni n. 250 BHT (n. 5€))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827096Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380