Tänään on uusi päivä.

pettyy joka päivä...

Suklaata, sipsejä, karjalanpiirakoita juustolla, suklaakeksejä, lisää suklaata, salmiakkia, lakuja, puoli kiloa viinirypäleitä, kermavaahtoa.... lista tuntuu vain jatkuvan ja jatkuvan, ja tässä oli vain eilis illan syömingit... (tuon lisäksi siis normaalisti aamupala, ruoka, välipala, päivällinen)
Vaatteet kiristävät ja lihomiselle ei tule loppua... :( :( :(
Olen pilannut kehoni, olen enää yksi iso (kun sanon iso myös tarkoitan sitä!) selluliitti kasa!
Itsetunto mennyt kai samalla... mihinkään ihmisten ilmoille en enää haluaisi koska olen niin suunnattoman läski!
Onko kellään kokemuksia??
Olisi kiva jakaa tätä tuskaa jonkun kanssa...

Voinko selvitä tästä? vai olenko tuomittu ylipainoiseksi söpöksi loppuiäkseni? :( :( :(

Läski lähtee aamupalalle....

3

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vois auttaa

      Omasta kokemusestani antaisin tälläisen neuvon:

      Totuta itsesi pois noista nopeista hiilihydraateista. Valitse aloitukseen sellainen ajankohta, jolla on parhaimmat onnistumisen edellytykset. Ei esim. PMS-aikaan tai stressaavalla hetkellä. Jos on kaveri, joka voi tukea, niin ota hänen apunsa vastaan.

      Käy kaupassa ja osta VHH-periaatteen mukaan ruokaa vaikka viikoksi. Tyhjennä kaapit nopeista hiilihydraateista. Kaikki "vierasvarat" pois, kaikki karkit, suklaat, valkoiset jauhot, sokerit ja sokeria sisältävät jutut, pastat, riisit, perunat, maissit jne. KAIKKI sellaiset pois houkuttelemasta.

      Kun avaat jääkaapin/pakastimen/ruokakaapin siellä on vain kunnon puhdasta proteiinia (lihaa, kalaa, kanaa, munia, juustoa...) ja runsaasti erilaisia vihanneksia ja hedelmiä (ei banaaneja) sekä voita/margariinia/kasviöljyä ja mausteita.

      Syö aamiainen, lounas, välipala, päivällinen iltapala. Syö kellon mukaan, vaikka ei oliskaan nälkä. Sopeuta annos kulloiseenkin olotilaan. Jos tekee mieli syödä iso annos, syö se. Jos ei tee yhtään mieli syödä aterialla, syö silti ainakin vähän. Juo paljon vettä.

      Jos pystyt noudattamaan tätä päivän, olet jo hyvällä alulla. Jos pysyt ruodussa viikon, olet jo pitkällä hiilihydraattihimoasi tuhoamassa.

      Nimin. itse onnistuneesti menetelmää kokeillut ja ahmimisesta eroon päässyt.

      • edelliseltä kirjoittajalta

        Itse ostin myös kasan kaikenlaisia vitamiini- ja mineraalipillereitä tukemaan muutoksen alkua. Enhän voinut tietää, oliko mulla ehkä joku puutos, joka osaltaan aiheutti ahmimista.

        Noudatin edellä kuvailemaani muutosvaihetta 2 viikkoa. Sen jälkeen aloin syödä harkiten kokojyväviljaa, esim. idätettynä ja puuron muodossa. Vieläkään en syö ns. "tavallista" ruokaa, koska se koostuu liian ruurelta osalta nopeista hiilihydraateista. Voileipää en syö lainkaan, mulla ei ole kotona koskaan leipää. Voileipien syömistä on vaikea hallita, koska niitä voi aina tehdä kasan lisää, vaikka koko illan ajan. En vielä luota itseeni, että en voisi vastustaa kiusausta, jos kotona olisi "voileipävärkkiä".

        Muuten syömiseni tuntuu olevan hallinnassa, en joudu mitenkään pinnistelmään syömisteni kanssa. Luulen, että mulle on ollut tärkeää kieltäytyä KAIKESTA niin sanotusta hyvästä, eli karkeista, suklaasta, pullasta jne. Sanon niin sanotusta, koska eihän se ole hyväksi kenellekään. En vielä uskalla luottaa itseeni, että kestäisin syödä vain pienen annoksen, enkä romahtaisi takaisin ahmimiseen. Ehkä olen kuin alkoholisti, jolle ei sovi edes tippa alkoa.


    • same old story

      Olen kanssa kirjottanut tänne omaa stooriani, en nyt sitä rupee uudestaan jos et näe..
      kuulostaa tutulta toi sun textis eli sama vene..
      Olis kiva kirjotella=)
      Laita tonne:

      [email protected]

      muutkin joilla oikeasti sama ongelma!! Rohkeesti vaan!! Helpompi kun on joku jolle "puhua" kun omille ei voi ts. viitti enkä halua!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13212
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3675
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      116
      2966
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1214
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe