LG- navigaattori

Onko kellään kokemuksia moisesta laitteesta? Taitaa olla vähän harvinaisempi laite, ehkäpä tästä syystä Tekniset kauppaa sitä hintaan 240e. Tarkempaa mallia ilmoituksessa ei ollut, mutta lieneekö sitten jo vanhentuneilla kartoilla. Vähän kiinnostaisi halvan hinnan takia, kun tuota käyttöä tuskin niin hirveän paljon tulee.
43713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ihan toimiva ja helppokäyttöinen kapine. Tuosta LG:stä on kai neljä eri versiota markkinoilla ja ero laitteissa ( ja hinnassa) taitaa olla lähinnä muistin koossa 256-512-1gb-2gb .

Käy kattoo www.lg.fi ja sieltä viihdeelektroniikka ja gps-paikantimet...

Äänestä
  • Voiko kyseiseen vehkeeseen vaihtaa noita muistikortteja eli miten tuo muistikorttien koon "muuttaminen" onnistuu tällaiselta tavikselta?

    Äänestä

Moi,

ostin LG:n navin syyskuussa ja testailin viikon verran ennen kun nakkasin takaisin kauppaan. En tiedä mikä mätti, olisiko tuolloin ollut liikkeellä erä jossa vanha kartta- ja/tai navigointisofta, mutta ainakin mun kokemukset olivat todella negatiiviset. Se kämmäsi aivan helvetisti reitin etsimisessä (suositteli täysin käsittämättömiä turistikiertomatkoja väleille joilla on periaatteessa ihan suora maantie), antoi tolkuttomia ajo-ohjeita (käänny moottoritielle vastaantulevien kaistalle), eikä tuntenut esim. mun työpaikan osoitetta Helsingissä (noin 800 ihmisen 80-luvulla rakennettu toimistotalo).

Eli minnekään uppo-outoon osoitteeseen en sillä lähtisi suunnistamaan. Mutta kyllä sillä pärjää jos valmiiksi tietää minne on menossa ... eli vähän turhan oloinen laite varsinaiseen tarkoitukseensa.

Nakkasin sen takaisin kauppaan, onneksi suostuivat vaihtamaan TomTom:iin, joka on toiminut kaikin puolin luotettavasti. (Ei, en tienaa elantoa myymällä Tomppaa, olenpahan vain tavallinen tallaaja jota v***ttaa kantaa kaupasta himaan elektroniikkaa, joka ei pelitä luvatulla tavalla.)

Teknisesti se LG oli ihan asiallisen oloine laite, ja voihan olla että nykyisin kaupan olevissa laitteissa on paremmin hommansa osaava softa. Osta vaan se LG mutta sovi palautuksesta jos et ole tyytyväinen.

Äänestä

Ostin kys. laitteen pari viikkoa sitten ja hyvinhän tuo on pelannut. Siinä on Pohjoismaiden kartasto ja Euroopan päätiet sisäisessä muistissa. Erityisesti miellytti, että on ohut (alle 2cm) verrattuna muihin naveihin. Pakkauksessa on verkkovirta- ja tupakansytytin laturit. Hinta/laatu-suhteeltaan hyvä peruskäyttöön soveltuva laite.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pena2 kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia moisesta laitteesta? Taitaa olla vähän harvinaisempi laite, ehkäpä tästä syystä Tekniset kauppaa sitä hintaan 240e. Tarkempaa mallia ilmoituksessa ei ollut, mutta lieneekö sitten jo vanhentuneilla kartoilla. Vähän kiinnostaisi halvan hinnan takia, kun tuota käyttöä tuskin niin hirveän paljon tulee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu