Muovikaivon yhdistäminen valurautakaivoon

ossooja

Kuinka nykyään voi uuden muovikaivon yhdistää kylpyhuoneen vanhaan valurautakaivoon? Miten saada siitä riittävän tiivis, jotta esim, viemärin tulviessa vesi ei pääse lattiavaluun?

5

3029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollenkaan, mutta

      Ardeksilla on omat ohjeet kyseisen sauman tiivistämisestä. Menetelmää suositellaan kuitenkin käytettäväksi vain tapauksissa, joissa tila on menossa muutenkin uudestaan remonttiin esim. linjasaneerauksen vuoksi lähitulevaisuudessa.

    • liitetään

      luotettavasti vain valurautaviemäriputkeen omilla liitososillaan.

      Eli entinen kaivo pois ja liitos putkeen.

    • derija

      ei ole pitävää, kestävää tapaa liittäää valurautaa mihinkään. Piste. Kumi haurastuu, rauta ruostuu. Mutta jos haet väliaikaisesti kestävää menetelmää, voit joko: 1) poistaa kaivon ja liittää uuden viemärin kumikauluksella vanhaan tai:
      2) jättää kaivon ja asentaa korokerenkaan. Rengas asennetaan seuraavasti: puhdista vanhan kaivon rengas niin hyvin kuin voit. Mieluiten ehjälle metallille saakka laipan reunalle asti. Pursota (sikaflex, casco superfix, mapei gb1 tms. kuivumaton tiivistemassa), asenna korokerengas tiiviisti vanhan kaivon päälle,valuta juotosepoksi kaivon ympärille. Liitoksen täytyy olla tosi tiivis, sillä epoksi hakeutuu läpi pienimmästäkin reiästä ja aiheutaa päänvaivaa viemärissä.epoksivalua täytyy olla riittävän syvästi, että sillä on merkitystä; noin 1,5-2 cm, lisäksi epoksilla tulisi olla puhdasta pintaa mihin kiinnittyä. jos olet sutinut liimaa laipan alle epoksiliitos on juuri niin pitävä kuin käyttämäsi liima on. Luonnollisesti ennen valua koko valualue tulisi puhdistaa huolellisesti ja primeroida sen valmistajan primerillä joka on sen epoksin valmistanut.

      Tämä liitos kestää vedenpitävänä n. 10-15 vuotta. Jos käy tuuri.

      Jos viemäri tulvii, vain nykyaikainen vedeneriste kestää sitä, jos se on nosstettu seinille riittävän korkealle. Viemärissä on silloin aivan sama mitä kaivossa on; silloin merkitsee missä kunnossa viemärin muut liitokset ovat.

      • derija

        ei superfix vaan superset


      • ja muoviviemärin

        liitos tehdään paistamalla kutistusosilla, ei siellä mitkään kumikaulukset pidä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      362
      3878
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      252
      3081
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2523
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      4
      1707
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      181
      1569
    6. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1550
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1503
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1109
    9. 61
      1022
    10. 94
      988
    Aihe