METSÄSTYS VANHANAIKAISTA!!!!!

eteenpäin!

Mielestäni metsästys on jo hyvin vanhanaikaista, se pitäisi jo laittaa romukoppaan koko sana.
ennen oli ennen ja nyt on nyt, me emme tarvitse enää metsässä pyyssyjen kanssa riehuvia öykkäreitä ( poikkeuksiakin on ) vaan aidosti välittäviä ihmisiä. ei ammuta enää pienenpiä vaan kasvetaan mekin isoiksi. jos haluaa mennä metsään niin jättäkää pyssyt kotiin ja olkaa oikeita eräMIEHIÄ!!!!!

18

1557

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihän se

      mikään erämies ole joka vie retkelle supermarketista tehokasvatettua porsaanpihviä tai kanankoipia.

      Kyllä kunnon metsämies hankkii perheelleen vapaana metsässä juoksevasta riistasta syötävää.

      Meillä ainakin kaikki yökkäävät sianlihalle ja vaativat lihapullat kunnon riistasta.

    • qp¨¨

      jos esim.hirvenmetästys lopetettais ni kolarit kasvais puolella... tai jos kukaan ei ampuis susia niin nekin lisääntyis niin että ei melkein kukaan pystyis koiraansa pitää yötä ulkona! mieti ennenkun kirjotat! dum dum! metsästys rulaaaaaaaa!!!!! :)

      • tekis

        esim taimikoille? jos hirvet jätettäis ampumati parikin vuotta niin nää vakuutusyhtiöt tekis melkoset tapiot. samoin metsän omistajat joiden istutukset ois pilalla.

        eiköhän metsästystä jatketa ihan normaalisti vaan. se on kumminkin osa luonnosta huolehtimista. vai kumpi on luonnonsuojelija? se joka liikkuu jollain luontopolulla ja ihmettelee että kuinka kaunis kuusi voi ollakkaan ja tuijottaa paju puskaa. vai se joka koittaa parantaa eläinten elinoloja esimerkiksi tekemällä kanalinnuille piilopaikkoja joissa on helpompi pesiä, kylvämällä riistapellot ja ruokkimalla talvella eläimiä? tottakai.. jälkimmäiseen kuuluu myös se harventaminen. mutta eipä se sen epä ekologisempaa ole kuin se gps mikä tällä ensimmäisellä tyypillä täytyy olla kun asfaltoitu tie päättyy.


    • Jorma!

      Hyppääppä ajan rattaile! Nyt kaikki Retro on muotia! Myös metsästys ja tosimiehet!

      Syö vain mitä tapat! Sanoo ameriikan rokkari Ted Nugent ja on oikeassa.

      Kaupunkilaislepsut lökäpöksyt ei saa auki edes sika-nauta säilykepurkkia. Kaikki pitää olla valmiiksi mösäättyä kertaalleen pureskeltua valmisruokaa.

      Tosimies se vaan ampuu hirvet, metsot ja hanhet ja syö kokolihaa!!!

      • et tosimies

        ai sinäkö tosimies hah hah!!!! tosimiehet hoitaa perheen toimeentulon, tollaset luuserit yök!!!!!!


    • sitten metsästä jos et halua.minäpä metsästän ja kalastan.

    • Erämies

      ...teitä ei saa tajuamaan?

      • The Bitch

        kun ne on kasvissyöjiä ja se kasvisproteiini ei ole sama kuin lihaproteiini. Siksi ne ei tajua... Turha niille on selittää...


    • hippitukkahullu siellä

      metsässä teet? kahlehditko itsesi johonkin kaivinkoneeseen kiinni, sitäkin te hullut olette joskus tehneet.

    • ihtes

      panepane ihtes seuraksek ja oo oikia erämies siellä romukopassasi.

    • Ensimmäistä

      Ja alkeellisinta luonnon juttua? Että sinun mielipiteellä ei oo hirvikärpäsen paskan vertaista arvoa koko maailmassa!
      Miten voi joku mennä noin homeeseen, että meinaa vuosimiljoonia pystyssä pysyneen järjestelmän luonnon keskellä kipata noin vain nurinpäin?

    • Käiverö

      Säilytetään vanhat perinteet.Elikkä myös metsästys.

    • ei ole

      harrastus, vaikka niin kuule väitettävän aika usein. Se on viettitoimintaa. Saalistusvietin tyydyttämistä. Ajatus, että sammuttamalla jokin ihmisen vietti, suojeltaisiin luontoa, on aivan oikein, mutta se vietin sammuttaminen tulee aloittaa suvunjatkamisvietistä. Sehän on suurin syyllinen luonnon surkeuteen. Siis ihmisten määrä maapallolla. Monta miljardia ihmistä liikaa. Lopettakaa hokemasta toisillenne, että rakastan sinua. Vaihtakaa levyä ja sanokaa, minä vihaan ja inhoan sinua. Se on alku luonnonsuojelulle.

    • Anonyymi

      Tottahan tuo, ei kenenkään pidä tänäpäivänä käydä tappamassa yhtään mitään. Metsästämällä kavennetaan luonnon monimuotoisuutta. Luonnon hävittämällä lopulta häviää myös ihminen. Ajatelkaa metsästäjät ajoissa asiaa. Laittakaa pyssynne Kuusakoskelle kierrätykseen!

      • Anonyymi

        Metsästys on tosiaan julmaa ja typerää; alkoholisoituneiden papparaisten muka miehekästä silmitöntä teurastusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Metsästys on tosiaan julmaa ja typerää; alkoholisoituneiden papparaisten muka miehekästä silmitöntä teurastusta.

        Oletko paljonkin kiertänyt metsästäjien mukana seuraamassa "silmitöntä teurastusta " ????


    • Anonyymi

      Aivan oikein. Miksi sitä pitää metsästää kun tuota peuran ja hirvenlihaa saa marketista..

      • Anonyymi

        Oikein hyvä kysymys.
        Seuraava kysymys on, että miten se on sinne markettiin joutunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      35
      1759
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1321
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1271
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      13
      1156
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1065
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      93
      970
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      969
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      147
      781
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      742
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      55
      663
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      659
    13. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      648
    14. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      634
    15. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      42
      627
    16. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      618
    17. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      599
    18. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      597
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      596
    20. 46
      573
    Aihe