METSÄSTYS VANHANAIKAISTA!!!!!

eteenpäin!

Mielestäni metsästys on jo hyvin vanhanaikaista, se pitäisi jo laittaa romukoppaan koko sana.
ennen oli ennen ja nyt on nyt, me emme tarvitse enää metsässä pyyssyjen kanssa riehuvia öykkäreitä ( poikkeuksiakin on ) vaan aidosti välittäviä ihmisiä. ei ammuta enää pienenpiä vaan kasvetaan mekin isoiksi. jos haluaa mennä metsään niin jättäkää pyssyt kotiin ja olkaa oikeita eräMIEHIÄ!!!!!

18

1501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihän se

      mikään erämies ole joka vie retkelle supermarketista tehokasvatettua porsaanpihviä tai kanankoipia.

      Kyllä kunnon metsämies hankkii perheelleen vapaana metsässä juoksevasta riistasta syötävää.

      Meillä ainakin kaikki yökkäävät sianlihalle ja vaativat lihapullat kunnon riistasta.

    • qp¨¨

      jos esim.hirvenmetästys lopetettais ni kolarit kasvais puolella... tai jos kukaan ei ampuis susia niin nekin lisääntyis niin että ei melkein kukaan pystyis koiraansa pitää yötä ulkona! mieti ennenkun kirjotat! dum dum! metsästys rulaaaaaaaa!!!!! :)

      • tekis

        esim taimikoille? jos hirvet jätettäis ampumati parikin vuotta niin nää vakuutusyhtiöt tekis melkoset tapiot. samoin metsän omistajat joiden istutukset ois pilalla.

        eiköhän metsästystä jatketa ihan normaalisti vaan. se on kumminkin osa luonnosta huolehtimista. vai kumpi on luonnonsuojelija? se joka liikkuu jollain luontopolulla ja ihmettelee että kuinka kaunis kuusi voi ollakkaan ja tuijottaa paju puskaa. vai se joka koittaa parantaa eläinten elinoloja esimerkiksi tekemällä kanalinnuille piilopaikkoja joissa on helpompi pesiä, kylvämällä riistapellot ja ruokkimalla talvella eläimiä? tottakai.. jälkimmäiseen kuuluu myös se harventaminen. mutta eipä se sen epä ekologisempaa ole kuin se gps mikä tällä ensimmäisellä tyypillä täytyy olla kun asfaltoitu tie päättyy.


    • Jorma!

      Hyppääppä ajan rattaile! Nyt kaikki Retro on muotia! Myös metsästys ja tosimiehet!

      Syö vain mitä tapat! Sanoo ameriikan rokkari Ted Nugent ja on oikeassa.

      Kaupunkilaislepsut lökäpöksyt ei saa auki edes sika-nauta säilykepurkkia. Kaikki pitää olla valmiiksi mösäättyä kertaalleen pureskeltua valmisruokaa.

      Tosimies se vaan ampuu hirvet, metsot ja hanhet ja syö kokolihaa!!!

      • et tosimies

        ai sinäkö tosimies hah hah!!!! tosimiehet hoitaa perheen toimeentulon, tollaset luuserit yök!!!!!!


    • sitten metsästä jos et halua.minäpä metsästän ja kalastan.

    • Erämies

      ...teitä ei saa tajuamaan?

      • The Bitch

        kun ne on kasvissyöjiä ja se kasvisproteiini ei ole sama kuin lihaproteiini. Siksi ne ei tajua... Turha niille on selittää...


    • hippitukkahullu siellä

      metsässä teet? kahlehditko itsesi johonkin kaivinkoneeseen kiinni, sitäkin te hullut olette joskus tehneet.

    • ihtes

      panepane ihtes seuraksek ja oo oikia erämies siellä romukopassasi.

    • Ensimmäistä

      Ja alkeellisinta luonnon juttua? Että sinun mielipiteellä ei oo hirvikärpäsen paskan vertaista arvoa koko maailmassa!
      Miten voi joku mennä noin homeeseen, että meinaa vuosimiljoonia pystyssä pysyneen järjestelmän luonnon keskellä kipata noin vain nurinpäin?

    • Käiverö

      Säilytetään vanhat perinteet.Elikkä myös metsästys.

    • ei ole

      harrastus, vaikka niin kuule väitettävän aika usein. Se on viettitoimintaa. Saalistusvietin tyydyttämistä. Ajatus, että sammuttamalla jokin ihmisen vietti, suojeltaisiin luontoa, on aivan oikein, mutta se vietin sammuttaminen tulee aloittaa suvunjatkamisvietistä. Sehän on suurin syyllinen luonnon surkeuteen. Siis ihmisten määrä maapallolla. Monta miljardia ihmistä liikaa. Lopettakaa hokemasta toisillenne, että rakastan sinua. Vaihtakaa levyä ja sanokaa, minä vihaan ja inhoan sinua. Se on alku luonnonsuojelulle.

    • Anonyymi

      Tottahan tuo, ei kenenkään pidä tänäpäivänä käydä tappamassa yhtään mitään. Metsästämällä kavennetaan luonnon monimuotoisuutta. Luonnon hävittämällä lopulta häviää myös ihminen. Ajatelkaa metsästäjät ajoissa asiaa. Laittakaa pyssynne Kuusakoskelle kierrätykseen!

      • Anonyymi

        Metsästys on tosiaan julmaa ja typerää; alkoholisoituneiden papparaisten muka miehekästä silmitöntä teurastusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Metsästys on tosiaan julmaa ja typerää; alkoholisoituneiden papparaisten muka miehekästä silmitöntä teurastusta.

        Oletko paljonkin kiertänyt metsästäjien mukana seuraamassa "silmitöntä teurastusta " ????


    • Anonyymi

      Aivan oikein. Miksi sitä pitää metsästää kun tuota peuran ja hirvenlihaa saa marketista..

      • Anonyymi

        Oikein hyvä kysymys.
        Seuraava kysymys on, että miten se on sinne markettiin joutunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2314
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1940
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1240
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1118
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      675
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      670
    Aihe