kuka tutkii kohdunsuun?

Mun paikkakunnalla on odotusaikana kolme lääkärikäyntiä, jolloin lääkäri on alakautta tutkinut kohdunsuun tilanteen. Neuvolatäti on muilla kerroilla ainoastaan ottanut sf-mitan ja kuunnellut sydänäänet vatsan päältä. Nyt kaikki lääkärikäynnit on takana ja olen viikolla 36. Tutkiikohan neuvolatäti tästä eteenpäin kohdunsuun ja -kaulan tilanteen vai pitääkö olla epätietoisuudessa vikat viikot?
4816
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

oli niin, että ei tutkittu tuon jälkeen, jos ei ollut syytä. Kun viikot on niin pitkällä, että ei haittaa, vaikka synnytys käynnistyisikin, niin se tieto ei kai ole niin kriittinen. Terkkakäynnithän oli tossa vaiheessa viikon välein, ja jos jotain ongelmia olisi niin kyllä se terkka antaisi sitten ajan lääkärille joka voi tutkia kohdunsuunkin.

Äänestä

tiedolla tee juuri mitään loppuaikana. Kohdun suu kun voi olla esimerkiksi parille sormelle auki vaikka kuinka pitkään, eikä synnytys käynnisty kumminkaan. Kyllä sen sitten tiedät itsekin kun lähtö tulee. Ei sen kohdun suun tutkiminen sitä miksikään muuta.

Äänestä
  • Tää on ehkä tyhmä kysymys, mutta mitä tarkoittaa "sormelle auki"? Tarkoittaako se, että kohdunsuu on kokonaan auki, eli kohdunkaulan sisäsuukin auki sormelle vai että ainoastaan kohdunkaulan ulko-osa on auki (mutta sisäsuu edelleen kiinni)?

    Äänestä

  • Saara30 kirjoitti:

    Tää on ehkä tyhmä kysymys, mutta mitä tarkoittaa "sormelle auki"? Tarkoittaako se, että kohdunsuu on kokonaan auki, eli kohdunkaulan sisäsuukin auki sormelle vai että ainoastaan kohdunkaulan ulko-osa on auki (mutta sisäsuu edelleen kiinni)?

    tarkoittaa etta kohdunkaula on alkanut aukeamaan. "sormelle auki" tarkoittaa juuri sita, eli sormen mentava rako avautunut.
    kohdunkaula ei kuitenkaan ole alkanut lyhentymaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lääkäri vai neuvolatäti? kirjoitti:

Mun paikkakunnalla on odotusaikana kolme lääkärikäyntiä, jolloin lääkäri on alakautta tutkinut kohdunsuun tilanteen. Neuvolatäti on muilla kerroilla ainoastaan ottanut sf-mitan ja kuunnellut sydänäänet vatsan päältä. Nyt kaikki lääkärikäynnit on takana ja olen viikolla 36. Tutkiikohan neuvolatäti tästä eteenpäin kohdunsuun ja -kaulan tilanteen vai pitääkö olla epätietoisuudessa vikat viikot?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu