Bravoni (1.2, 1999, ajettu 99 tkm) vaihdelaatikko sanoi työsuhteensa irti. Vaihdettiin Deltassa tehdaskunnostettu vaihdelaatikko tilalle (odottaa sai Italiasta tullutta toimitusta 2 viikkoa). Lystin hinta: 1920,- eur.
ETTÄ SEMMOTTIA!
ETTÄ SEMMOTTIA!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kallista on.Entinen autoni oli Yaris josta hajosi
vaihdelaatikko jo 70 tkm paikkeilla.
Jakopään ketjunkiristin sanoi sopimuksen irti.
Kilometrejä 70 tuhatta. Ei naurattanut.
Lystin hinta muistaakseni n.3500 eemeliä.
Sitäkin korjausta sai odottaa 4 viikkoa.
No, nyt on stilo alla. Toivottavasti ei tule yllätyksiä.
kehuskella noilla kilometreillä menisi vaihdelaatikko rikki. Katsoppa peiliin niin, eiköhän sieltä näy suurin syyllinen laatikon rikkountumiseen.
Jos en sitten sanoisi merkkiä,
mutta 25 000 hintaluokka uutena, ei fiat.
Tuttavani voitti sen lehtiarpajaisissa,
hän oli ostanut juuri uuden, joten pisti myyntiin.
Hain sen turusta, 12 km ajetun, ajoin 3 vuotta ja 50 000 km, jokin sokka putosi, autotallissani,
peruutusvaihde ei mennyt päälle.
Huolto sanoi, että jos olisin ajanut metrinkin eteenpäin, olisi ollut täystuho.
Niin ikää on 57 ja noin 12. uusi auto.
hakea se laatikko jostain autovahinkokeskuksesta. Hinnat n.500-700€. pari hunttia vaihto jossain pikkupajalla (jollei itse osaa/viitsi). Ja sitten auto vaihtoon, jos epäilee ettei vaihtolaatikko toimi pitkään.
...tulee kalliiksi, mitäs tuohon muuta voi sanoa. Auton merkki tai malli ei asiaan vaikuta :-)
Niin voisitko täsmentää, että miten se tyhmyys tässä tapauksessa nyt sitten ilmeni?
Eikös nuo vaihdelaatikkoviat olleet yleisiä ainakin ennen Nissaneissa/Datsuneissa, Mitsuissa ja Taunuksissa. Ainakin muistan kuinka kaverini Sunny dieseliin tuli sellainen vika että 5-vaihde ei pysynyt päällä. Samoin eräässä Datsun 100 A:ssa oli sama vaiva 4-vaihteella. Tietääkseni Fiateissa on kestävät laatikot. Mullakin oli Cromalla ajettu yli 300 tkm ja vaihteisto pelasi kuin unelma. Siinä oli muuten pieni mittatikkukin vaihteistoöljylle, vaikka ei ollutkaan automaattivaihteisto. Oli kätevä välillä tarkistaa öljymäärä.
Mulla oli fiatti vuotanut 300tkm kohdalla vaihteistoöljyt pihalla. Alkoi kuulua jurinaa. Siinä tuli ajettua usaempi 10tkm ennen kuin tajusin mistä on kyse, öljyt laatikkoon ja ehjä vetarin suojakumi paikoilleen ja äänetkin poistui. On ne vahvoja laatikkoja kun menee ilman öljyjäkin. Ainut miinus on noissa pikkukonesten laatikoissa se että nivelet on öljykylvyssä siellä suojakumin takana ja silloin kun se kumi hapertuu ja pettää tulee öljyt ulos.
Mutta toimii se ilman öljyjäkin hajoamatta pitkään!
Ajolupa hankittu myöhemmällä iällä jolloin havaintokyky puutteellinen ja sorvataan vaihteita TAI perheen teinien tietämättömyys korjauksen hinnasta.
yhteinen nimittäjä,
autoissa on liian kovat tehot,
eivät yksinkertaisesti kestä tehokkaampia moottoreita.
Vaihteisto on varsinkin ohituksissa arvaamattoman kovilla.
1,2 litraisessa 80hv bravossa tuskin on niin paljoa ugaa moottorissa että sillä laatikon rikki saisi.
Tosin, kaiken saa kyllä rikki kun tarpeeksi kovakouraisesti repii.
Ketjun aloittaja ei maininnut ajo- tai vaihtamistyylistään mitään joten vaikea päätellä oliko lodju leiponut rauhallisen vai ei niin rauhallisen ajokäyttäytymisen vuoksi.