Onkos täällä piipunpolttajia? Ainakin saa paremmat savut eikä paperin makua tule suuhun..
'He täyttävät kehonsa savulla kunnes sitä tulee heidän suustansa ja sieraimistaan kuin savupiipusta. He sanovat, että se pitää heidät lämpiminä ja terveinä', kirjoitti ranskalainen Jacques Cartier matkustettuaan irokeesien alueilla vuonna 1535.'
Piipunpoltto kunniaan.
'He täyttävät kehonsa savulla kunnes sitä tulee heidän suustansa ja sieraimistaan kuin savupiipusta. He sanovat, että se pitää heidät lämpiminä ja terveinä', kirjoitti ranskalainen Jacques Cartier matkustettuaan irokeesien alueilla vuonna 1535.'
Piipunpoltto kunniaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...muuten hyva
Joskus yritin, mutta en oppinut. Nykyään itsetehdystä vesipiipusta polttelen silloin tällöin sätkiä ilman filtteriä, koska vesi on jo siinä filtterinä. Vähän sellaista piippuilun ja tupakoinnin välimaastossa.
No mitenkä se vesipiippu tehdään puolen litran pulloon? Tässä ohje. Tehdään kaksi reikää, joista toinen tulee toista korkeammalle. Mielellään yli pullon puolivälin. Alempaa tökätään joku putkilo esim. tyhjä mustekynä. Ylempään reikään ei laiteta mitään. Vettä pulloon sen verran, ettei ylitä alempaa reikää, koska ilman mitään tiivistettä reikä suurella todennäköisyydellä vuotaa, mutta kuitenkin niin, että putkilon pullon sisällä oleva aukko on veden alla. Sitten vain tehdään sätkä, joka sopii putkiloon. Sätkä putkilon perään ja normaalisti sätkään tulta. Painetaan sormella ylempi reikä kiinni ja IMETÄÄN(puhaltamalla sätkä kastuu) niin, että vesi pulppuaa ja savua tulee pullon sisään. Sormi pois ylemmältä reiältä ja imetään savu keuhkoihin.
Sori offtopicit.
Haitatonta piipunpoltto ei tietenkään ole. Siinä mielessä terveellisempää kuin tupakointi, koska savua ei vedetä keuhkoihin.
Nenäsavuja sikarittelijoiden tapaan voi kuitenkin harjaantunut polttelija puhallella, jos siltä tuntuu.
Juttua piiputtelusta
http://piippuharrastaja.blogspot.fi
Mitä järkeä on polttaa jos ei edes keuhkoihin vetäise savuja??
Jos tykkää tupakan aromista. Keuhkoissa ei ole makunystyröitä, joten savua on parempi maistella suussa.
Tupakan luontainen aromi myös tulee sikareissa paljon paremmin esiin kuin tavallisissa röökeissä. (ja varmaan myös piipputupakassa, en ole kokeillut).
Sikarin ja piipputupakan savu on sen verran tuhtia, että nikotiiniakin imeytyy suun limakalvojen kautta, kuten nuuskasta. Ja paksun savun vetäminen henkeen ei aina tunnu kovin nautinnolliselta.
Piipun ja sikarien polttajat eivät tavoittele tupakasta nikotiinia, vaan makuja, joita ei erota millään keuhkoihin vetämällä. Puhun siis kunnon tupakasta, en mistään kuivasta ja kemikaaleilla käsitellystä ylijäämätupakasta, jota käytetään savukkeiden valmistukseen. Ainoa mitä suosittelen vetämään henkeen on ilma!
http://www.youtube.com/watch?v=R2Buld-dI5E