opettajista???

1. pitääkö paikkansa että jos opettaja taka varikoi jotain oppilaalta on sen annetava se takaisin viimeistään lukuvuoden loputtua?
2. onko opettajilla oikeutta penkoa oppilaastaskuja/reppua?
3. onko opettajilla haukkua koko luokan kuullen oppilaan vanhempia tai oppilasta Esim.minullä on sanonut opettaja "haista paska" tai haukkunut kokoluokkaa "kusipäiksi".
5362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos kyseiset tapahtumat ovat totta, ota yhteyttä rehtoriin. Jos ei auta niin kiusattujen tuki ry. antaa ohjeita. Ikävä kyllä opettajissakin on opetustyöhön sopimattomia yksilöitä.

Äänestä
  • Ei ainakaan taskuja saa penkoa. Tee rikosilmoitus opettajasta, elley saa asiaa hoidettua rehtorin kautta.

    Äänestä

Voi sinua reppanaa. Kun kävi niin, ettei kotioloista ollut kantimeksi. Niin koulun opettajien pitäisi muka ottaa vastuu kaikesta käyttäytymisestäsi? Niinkö tosiaan?

Siksikö vanhempasi maksavat veroja kuntaan? Että rakkauden hedelmää hoivaa viranomaiset, kun rakastavaisten liekki on sammunut?

Haloo. Opettaja on ihminen. Yläastelainen voi käyttäytyä niin, että haistatella tekee mieli kenen vain kuka kuulee. Yläastelainen voi käyttäytyä kuin apina.

Jos olet oikeasti joutunut väärinymmäretyksi, koita tajuta kokonaiskuva. haluaisitko, että opettajinasi toimisi vain burnout-sijaisia, tai vaikka tekisitte monistetehtäviä läpi yläasteen? Rehtori vain valvoisi monitoreista.

Demaritasa-arvo loi yhtenäisen ja yhtäläisen koulusysteemin. Hormonihumalaiset samaan myllyyn, luokat 7-9-10, ja opettajiksi yli-ihmisiä vai.

V---u siellä valuu hormonit joka pinnalta. Koittakaa ite opettaa sonnilaumaa, ympäri vuoden vuosi vuoden perään, kevätlaitumilla.

Äänestä

Turha siitä on rehtorille valittaa, eihän hän voi kolleegansa varpaille alkaa hyppimään.

Äänestä
  • Rehtorille kannattaa kertoa koska hän on opettajan esimies ja velvollinen ryhtymään toimiin jotta opettaja ei tee työssään laittomuuksia. Helpointa olisi antaa tuollaiselle ketkuopettajalle kenkää. Jos rehtori ei ryhdy toimeen niin on tehtävä valitus hänen toiminnastaan koulutoimenjohtajalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koulun oppilas kirjoitti:

1. pitääkö paikkansa että jos opettaja taka varikoi jotain oppilaalta on sen annetava se takaisin viimeistään lukuvuoden loputtua?
2. onko opettajilla oikeutta penkoa oppilaastaskuja/reppua?
3. onko opettajilla haukkua koko luokan kuullen oppilaan vanhempia tai oppilasta Esim.minullä on sanonut opettaja "haista paska" tai haukkunut kokoluokkaa "kusipäiksi".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu