Miten on tupakoinnin laita synnytysosastolla?
Saako esim.avautumisvaiheessa käydä sen tupakin polttamassa jos vaan kykenee?
Tupakasta
13
2453
Vastaukset
- varmaankin saa
Ollessani itse synnärillä, huoneessa oli yksi synnyttämätön äiti joka ramppasi vähän väliä tupakalla. Hoitajatkin huomauttelivat asiasta hänelle että etkö voisi olla polttamatta. Ja meitä muita huoneessa olevia se häiritsi kun yks tuli niin röökiltä haisevana huoneeseen missä muut imettivät ja hoitivat vauvojaan... Todella mukavaa... Eli en suosittele tupakointia osastolla ollessasi, jos yhtään otat muita ihmisiä huomioon!
- mut silti
saarnaan joo eipähän se auta tupakan lopetus enää se ois pitäny sun tehä heti ku tiesit etä odotat pistää vihax tommoset säälin syntyvää lastasi mutta toivon ettei mitää tuu hälle ja jatkossa älä ainakaa polta lapses lähellä sisällä kotona tms vaan anna savuton lapsuus
- .....
Synnytyssalista ei päästetä tupakalle mut vuodeosastolta pääsee käppäileen pihalle.
- sairaaloista on
nykyään savuttomia sairaaloita, eli tupakkapaikka on aika kaukana ulko ovesta, että silleen!
- savuttomia!!!
Onneksi.........
- äity2007
me mentiin polille noin puol ykstoista yöllä, silloin oli 4 cm auki.. kivut oli niin kovat et sain epiduraalin, ja hiukan aikaa kun sain sen niin pystyin kävelee ja kävin kyllä tupakalla siinä välissä.. kun vauva syntyi, päästiin sit huoneeseen ja lepäsin hiukan aikaa ja syötin vauvan ja lähdin tupakalle.. oli tietty hiukka hidasta se kävely sinne pihalle mut kuitenkin.. :)
- uhhuh
Miten hitossa ees kehtaatte tänne kirjottaa tollaista? "Syötin lapsen ja kävin tupakalla..." Voi herranen aika, että ei siinä paljo lasta ajatella kun poltetaan ja varsinkin raskausaikana ja varsinkin sairaalassa oloaikana! Säälittävää. Teidön lapsi raukat säälittää todella! :(
- kilatin
Kyllä saa käydä.Tays on muka savuton sairaala vaikka siellä on tupakka huone.
- fffffffffffffffffffffff
Oletko kokeillut Nicorette-laastareita? Jos käyttäisit niitä synnytyksessä ja sairaala-aikana.
Näille moralisoijille sen verran, että pitäkää päänne kiinni! Äiti, joka ei ole kyennyt lopettamaan tupakointia raskauden alussa, kantaa varmasti edes pientä jatkuvaa syyllisyyttä tupakoinnistaan eikä tosiaan kaipaa teidän vittuilua.
Parempi selvittää asia etukäteen kuin ruveta sairaalassa ollessaan harhailla siellä täällä tupakkapaikkaa etsimässä. Se se vasta hankaloittaa hoitajien työtä, kun ramppaavat noiden harhailijoiden perässä. Silloin eivät saa muutkaan hoitoa. Lisäksi tupakan vieroitusoireista kärsivä on hankala ja kiukkuinen potilas. Tupakkaa on saatava tietyn tuntimäärän välein, joten jos synnytyksen jälkeen polttaa, se on aivan normaalia.
Terv. savuton vanhempiensa polttamisesta kärsinyt aikuinen - äippä79
fffffffffffffffffffffff kirjoitti:
Oletko kokeillut Nicorette-laastareita? Jos käyttäisit niitä synnytyksessä ja sairaala-aikana.
Näille moralisoijille sen verran, että pitäkää päänne kiinni! Äiti, joka ei ole kyennyt lopettamaan tupakointia raskauden alussa, kantaa varmasti edes pientä jatkuvaa syyllisyyttä tupakoinnistaan eikä tosiaan kaipaa teidän vittuilua.
Parempi selvittää asia etukäteen kuin ruveta sairaalassa ollessaan harhailla siellä täällä tupakkapaikkaa etsimässä. Se se vasta hankaloittaa hoitajien työtä, kun ramppaavat noiden harhailijoiden perässä. Silloin eivät saa muutkaan hoitoa. Lisäksi tupakan vieroitusoireista kärsivä on hankala ja kiukkuinen potilas. Tupakkaa on saatava tietyn tuntimäärän välein, joten jos synnytyksen jälkeen polttaa, se on aivan normaalia.
Terv. savuton vanhempiensa polttamisesta kärsinyt aikuinenmä oon polttanu sairaalas ollessani wast synnytyksen jälkee...ja te ketkä saarnaatte tupakast ni kokeilkaa ite lopettamista..eli pää kii.ite monta kertaa yrittäny.ja terweitä lapsia wanhin jo koulus ja erinomainen oppilas
- Anonyymi
äippä79 kirjoitti:
mä oon polttanu sairaalas ollessani wast synnytyksen jälkee...ja te ketkä saarnaatte tupakast ni kokeilkaa ite lopettamista..eli pää kii.ite monta kertaa yrittäny.ja terweitä lapsia wanhin jo koulus ja erinomainen oppilas
Jos ei itse kykene lopettamaan vieroitusoireiden vuoksi, niin tällöin syysää sen tupakasta vieroittumisen sille lapselle syntymän jälkeen. Kyllä, kaikki se tuska on sillä lapsella kun se syntyy, koska sun mahassa sen on joutunut kestämään kaiken sen myrkyn ja paskan. Ja se kaikki tuska on sen tupakoineen äidin syytä. Siitä on turha kenenkään muuta väittää tai puolustella. Oikeastikko ihmiset laitatte pienen viattoman ihmisen kärsimään sen edestä että itse ette vaivaudu lopettamaan?
- joku
eiköhän se ole jokaisen oma asia polttaako sitä raskauden aikana vaiko ei, turhaan te siitä saarnaatte... itselle on kolmas lapsi tulossa ja jokaisen aikana olen polttanut eikä kumpikaan lapsista ole kipeitä pahemmin ollut.
- RiskejäKaikilla
On kaikkien aivan oma asia mille riskeille itsensä alistaa. Voi olla liikasyöjä, tupakoija. Montakos ihmistä kuolee liikenneonnettomuuksissa, jos on kaahaillut, pitääkö hoitaa, onko itseaiheutettu. Oliko turha matka meikkien pesässä vai urheiluhallissa, itse aiheutettu riski, Jokainen kantaa riskinsä itse, mutta lääkärien pitäisi hopitaa kaikkia riskinottajia. Itse olen hieman kyllä rajoiilla, pitäisikö kiipeilijöiden pelastaminen lopettaa, hurjan kallista kuljetusta varmaan ensiapuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131208
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1181047- 130930
- 96792
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten295746Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81666Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504