kuinka asennetaan?

sain subbarin

Sain tarpeettoman mut en tiedä kuinka asennetaan.
Merkkiä Autostudio CB 250 LX, ilm 15 tuuman poppi..

Mihin johdetaan piuhat kun vahvistimen ulostulo aukoissa lukee: Remote, Ground ja 12V ?
Ja sit on vielä 4 paikkaa joissa lukee Speaker Right&Left joilla molemmilla plus ja miinus paikat?
Mulla autossa JVC cd mankka. sopiiko siihen?

8

3518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      JOS olet oikeasti noin kädetön, niin kannattaa pyytää jotain viisaampaa laittamaan venkeet paikalleen!

    • imaami

      ehdottaisin ettet koske ite ollenkaa siihe vehkeesee josset noita termejä ymmärrä. Jos neuvon täs mitä tehdä ni vahvistimes paukkuu ku työnnät kuiteki 12v sinne remote-reikää (vahingossa).

      • cari

        mitä sitte jos kakx PLUSSAA kohtaa


      • Roland

        Eikö Remoteen kuulukin tulla 12 volttia? Eikös siis autoradion persiistä lähtevä vahvarin herätepiuha syötä vahvarille nimenomaan virtaa, että vahvari tietää käynnistyä? Vai meinaatko, että herätepiuha maadoittaa? Enpä ole itse koskaan tullut mitanneeksi, mitä sieltä tulee, mutta jossain Hifi-lehden numerossa joku halusi laittaa ikivanhan mankan jatkeeksi vahvarin - neuvottiin syöttämään Remoteen virtaa katkaisijan ja sulakkeen kautta. Ja vielä: Jos herätepiuha pelais maan kanssa niin miksi siihen tulee laittaa vähintään 0.3A (tapauskohtaisesti tietysti) sulake...?


    • Sierra Tuning

      Ensin tarttet sulakkeet ( johdon ja akun väliin).
      Akusta johto vahvarin 12 kohtaan ja autonrungosta - johto vahvarin runkoon tai - negative (musta) kohtaan. Vahvarin line-in kohdasta musiikki sisään (RCA), ja
      line-out tai speaker kohdasta (RCA?) johto subbarille...
      Punainen
      Musta -

      Johdot kunnolla (esim juotos)ja eristykset. (esim ilmastointiteipillä)

      CD-Soittimista löytyy usein RCA johdot (rear out R ja L)Oikea,Vasen. Siitä musa vahvariin.

      Sitten volume kohdalleen ja popittamaan...

      • MaxBoom.fi

        ihan siisti pakkaus, luitko suoraan jostain Gti lehdestä ;).. tosta nyt puuttu paljon asiaa, mutta kannattaa näitä etiskellä esim Maxboom sivuilta ( ammattilaisia )

        on olemassa vahvistimen kytkentä sarjoja, jossa tulee kaikki tarvittava mukaan, paitsi tupakkaa...

        tietyn paksuiselle virtapiuhalle on olemassa tietyn suuruinen sulake, tollasessa perus halpasarjassa on 20mm kaapelia ja 40a sulake ( ei saa vaihtaa isompaan ) ( itse tietenkin vaihdoin ja toimii :D ) eli kaapeli akulta vahvistimen 12v kohtaan, sitten remotesta piuha tohon 12v ja katkasija väliin, tai vaihtoehtoisesti heräte jostain mankalta tj... negative eli - eli ground eli maadoitus taas runkoon, jonkun pultin alle liitin, mutta kannattaa maadottaa hyvin koska huono maadotus syö tehoja... johdotus kannattaa muutenki ntehdä hyvin, niin pelittää sitte pidemmälle kuin päivän tai kaksi... sitten soittimesta RCA kanava output, siitä piuha vahvistimelle, soittimessa voi myös olla Sublähtö jossa liikkuu korkeampi jännite kuin normaali stereo linja rcassa, herää kysymys miksi subilähdössä on vain yksi rca? se johtuu siitä että se on valmiiksi mono, ei haaroitin väliin... eristä liitännät... sitten säätämään soitin / muu laitteisto kohdilleen, kannattaa säätää soittimesta bassot 0 kohdille samoiten kuin muut asetukset, nosta volume särkymis pisteeseen ja säädä vahvistimesta bassot subbareille, älä soittimesta... en tierä oliko tästäkään mitään apua mutta kumminki...


    • Roland
    • Matias.

      Soittimen perästä rca-johdot outputeista vahvarin vastaaviin inputteihin. Väri väriin.

      Kuten aiemmat jo mainitsivat, akulta tuleva sulakkeella varmistettu päävirta (12v) tuohon 12 v terminaaliin jossa kullanväriset ruuvit.

      Auton rungosta (jossa kunnon kontakti) tuohon Ground -ruuvin. Soittimen miinus on hyvä olla saman ruuvin alla.

      Ja missään tapauksessa ei tuon CB-250 vahvistimen runkoon saa yhdistää sitä Ground -ruuviin kiinnitettyä johtoa vaikka tuolla aikaisemmin niin neuvottiinkin. Tämän vahvistimen runko ei ole maadoitus -potentiaalissa jos se on toimiva vaffi.
      Vahvistin on aikanaan toimitettu uutena kumiläpivienneillä asennusreiissä juuri tämän takia.
      Fetit saattaa palaa välittömästi jos kytketään näin.
      Toivottavasti ei ole jo kärvähtänyt...

      Remote johto niin kuin jo mainittiin soittimen remote -johtoon tai ant. -johtoon soittimen perässä. Ovat yleensä sinisiä tai valkosiniraidallisia. Väri voi olla kyllä joku muukin.

      Tuo 15 tuuman popp ilmeisesti tarkoittaa subbarikäyttöä?

      Kytke subbari (jos tavan yksipuhekelainen - vain kaksi liitintä kaiuttimessa) vahvistimeen seuraavasti:
      Vahvarin Left- terminaalin plussasta johto sub-kaiuttimen plussaan ja vahvarin Right -miinuksesta sub-kaiuttimen miinusterminaaliin.

      Vahvistimen kyljessä oleva kolmiasentoinen dip-kytkin low pass -asentoon.

      Asennuksen aikana vahvarin gain -säätö nollille. Vahvarin akulle menevä plus -johto kiinnitetään viimeisenä ja siten että siinä ei ole jännitettä.

      Pelit soimaan ja sitten varovasti aloittaen vahvistimen gainia ylös.

      Tuo vahvistin on aika mieto ohjaamaan subbaria, sillattunakin tehoja n. 150w. eli kovin
      paljon bassoa ei ole odotettavissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1264
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. 131
      884
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      874
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      786
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      45
      773
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe