Ongelma: Haluaisin muuntaa word-tiedoston jpg-muotoon. Kyseessä on kartta johon olen kirjoittanut päälle tekstiä. Tallennusmuoto-vaihtoehdoiksi kone antaa vaan jotain wordpadeja ja pdf:ää. Olen yrittänyt kaikenlaisia leikkaa liimaa -ratkaisuja (esim. copypastella photo edotoriin, mutta tällöin kone kopioi vain alkuperäisen kartan eikä niitä tekstejä, joita olen sen päälle tehnyt. Ryhmittely-yrityksetkään eivät ole onnistuneet) Jos joku osaa jotenkin neuvoa, niin olisin erittäin kiitollinen!!!
Word-tiedosto jpg-muotoon?
Help!
410143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Äkisti en nyt oikotietä tiedä, mutta Wordissä ota käyttöön koko näyttö, PrintScreen, liitä PhotoEditoriin, leikkaa ylim pois, kopioi, Tiedosto-Uusi-Liitä uutena kuvana, tallenna .jpg
siltä, ettei se anna tallentaa .jpg-muotoon, koska kuvassa on useita 'layereitä' eli kerroksia päällekkäin. Sinun pitäisi saada upotettua se teksti
karttaan jollain kuvankäsittely-ohjelmalla.
Osaa tehdä hommaa?
Minä teen vastaavia Gimpillä.
Kartta vaan editoriin ja teksturi esille.
Jos kartta on vektorikuva niin tarvitset Openofficea.
Siinä voi ladata kuvan ja kirjoittaa tekstiä tai kuvia, jopa useaan kerrokseen ja sitten muuttaa halutuksi grafiikaksi. Lopuksi talletus jpeg:nä.
1. PrintScreenilla koko kuvaruutu leikepöydälle
2. leikepöydältä Paintiin mahdollinen rajaus/siivous
3.Paintissa tallennus JPG:ksi.
Ei tarvitse kaivella erillisiä ohjelmia. Mulla ei ole tässä koneessa wordia, tuli suoraan takaraivosta