Kypärästä kysyisin

Ois tarkoitus hankkia uusi kypärä ensi kesäksi ja silmiin sattui schubertin consept. Minkähän laisia kokemuksia mahtaa kyseisen mallisesta kypärästä olla. Kauppias väitti sitä hiljaiseksi ja muutenkin hyväksi kypäräksi.
2429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ostin viime keväänä Conseptin eli kokemusta on n. 8000 km matkalta. Tinkasin hinnan MP-messuilla valmiiksi n 1700 mk:n. Tokimotohan pyytää siitä markkoina n. 2250.
Kypärä on kohtuullisen hiljainen, hiljaisempi kuin Caberg J1, jolla ajelin neljä kesää.
Parasta kuitenkin on sisään rakennetut aurinkolasit. Silmälaseja käyttävänä pidän keksintöä tosi hyvänä.
Sivussa oleva, henkilö- ym tietoja sisältävä kotelo ei minulla ainakaan pysynyt kiinni, vaan laput 'häipyivät' kotelosta jossain vaiheessa.
Lisäksi kypärän hihnan lukko on jotenkin onneton, verrattuna esim Kiwin, J1:n tai AGV:n vastaaviin.
Suosittelen ko. kypärää kuitenkin.
Ps. kypärä myydään netin kautta Saksasta edullisesti. Ilmottele, jos tarviit osoitteen. (Osoite työkoneella, nyt kirjoittelen kotikoneella)

Äänestä
  • Mukava kuulla positiivista palautetta. Täytyypä tutkailla tarkemmin sitä kypärää tässä ajokauden lähestyessä. Kiinnostava vaihtoehto. Kauppias tarjosi sitä 1960,00 vanhaan markkaan. Varmaan siitä saa tingattua pois jonkin verran. Tiedän sen saksan osoitteenkin, joten täytyy katsastaa tilanne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harri kirjoitti:

Ois tarkoitus hankkia uusi kypärä ensi kesäksi ja silmiin sattui schubertin consept. Minkähän laisia kokemuksia mahtaa kyseisen mallisesta kypärästä olla. Kauppias väitti sitä hiljaiseksi ja muutenkin hyväksi kypäräksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu