eli lyhyet napakat ohjeet, miten 2t kone avataan. Joudun tod.näk. vaihtamaan männänrenkaat ja nyt on aika oppia.
miten kone avataan
mtg123
101827
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
1/ Ota koppa pois
2/ ?
Alkuperäinen viestin laittaja, voisit hivenen tarkentaa MITEN aiot koneen purkaa ? Alhaalta, välistä vaiko aivan terävimmästä päästä ? Tuo koppa pois on kyllä yksi parhaita ja ytimekkäimpiä viestejä joita olen nähnyt. Lyhyitähän kysyit.
Jatkankin nyt vastausta, kannattaa purkaa sieltä missä on optisesti havaittavissa muttereita / ruuveja. Rohkeasti vaan niiden kimpuun sopivin työkaluin.
Happi asikka pullo esille ja sitten poltat rikin poikki. Bensaa falskaa hiukan mutta se avittaa vaan palamiseen... Lopuks jos osat ei irtoo voit rälläkällä ajaa vaikka koneen kahtia rikin pysty akselin suuntaisesti joten kone on sulla halki kahteen suuntaan. Viseco myy mäntiä jotka voit liimata läjään esim sikalla tai hubbabubba purukumilla..
tämä tuli selväksi.
http://rusetti.com/forums/forums/forum-view.asp?fid=1
äläkä ala purkamaan moottoriasi,koska kysymyksesi perusteella arvioin että kokemuksesi on aika vähäinen tuon tyylisistä töistä ja kokoonpanovaiheessa voi tulla sellaisia ongelmia tai virheitä että moottorisi on huonommassa kunnossa tai vaurioituu enemmän vain.
Anna korjaus työ jonkun pätevän korjaamon tehtäväksi jos se on tarpeen? niin saat takuunkin vielä lisäksi.
Tosi asiallisia vastauksia olet saanutkin... huoh.
Asiaan. Hae kirjastosta kaksitahtisia perämoottoreja käsittelevä korjausopas. Pienille kaksitahtisille löytyy oma oppaansa, ja isommille löytyy merkki/mallikohtaisesti.
Siitä sitten opiskelet etukäteen sen homman kulun, ja katselet vaikka lukiessasi jo sitä konetta. Jos tuntuu ettei kuvat ja teksti mene jakeluun, niin sitten kannattaa oikeasti mennä korjaamon tyypille juttelemaan.
Mutta kyyllä ainakin pieneen 2t-koneeseen pystyy tekemään ihan keittönpöydän ääressä hyvinkin perusteellisen remontin, ja varaosat ovat suhteellisen edullisia.
Tuossa voisi olla yksi sopiva opus:
Perälä, Osmo: Pienet perämoottorit : käyttö, huolto ja korjaukset
ISBN: 952-5089-90-8
Onhan täällä asiallisiakin vastaajia. Näin nämä palstat toimivat parhaiten, apua saa ja hyviä vinkkejä samanmielisiltä ja samoja asioita pohtivilta.
Ajattelin kyllä ryhtyä konetta avaamaan, eihän sitä muuten opi koskaan jos ei tartu uusiin asioihin. Ja jos menee mönkään täytyy olla valmis oppirahat maksamaan.
hyvä perusteos tuo Perälän perämoottorikirja. Alfamerinsarjaa. Hyvä vinkki !
Rohkeasti vaan koneen kimppuun. Pidä purkupäiväkirjaa ja kuvaa jokainen osa paikallaan ollessa ja irroitettuna niin saat koneen varmasti omin voimin kasaan.