hinta

kiitolinja-transpoint

elikkäs tarkoitus tai ajatus olisi yritää päästä transpointille tai kiitolinjalle ajaan omalla autolla mutta onko kellään tietoo paljonko siälä maksetaan? tai kysymyksen voisi muotoilla näin että paljonko kappaletavara yhdistelmässä on painoa noin niinkuin keskimäärin ja paljonko itse tarnspoint/kiitolinja vie välistä?

9

5135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että menet

      yrittäjänä sinne vai verokirjalla? Jos olet yrittäjä niin SINÄ päätät hintasi ( maksavat tai sitten ei ) jos verokirjalla niin HE päättävät sinun palkkasi!

      • varmaan

        no hanke on niin alussa etten viälä tiädä mutta tässä nyt kysyisin että miten ne maksaa kilometrejen mukaan vai painon vai minkä mukaan ja että kuinka paljon keskimäärin tulis kilometriltä?


      • kusettaa kuitenkin
        varmaan kirjoitti:

        no hanke on niin alussa etten viälä tiädä mutta tässä nyt kysyisin että miten ne maksaa kilometrejen mukaan vai painon vai minkä mukaan ja että kuinka paljon keskimäärin tulis kilometriltä?

        Opettele yhteenlaskua ja jos tuntuu helpolta voit siirtyä kertolaskuun ja sittedn jopa proséntti juttuihin ja jos tämän lisäksi osaat peruuttaa, ei muuta ku yrittämään


      • yrittäjällä
        kusettaa kuitenkin kirjoitti:

        Opettele yhteenlaskua ja jos tuntuu helpolta voit siirtyä kertolaskuun ja sittedn jopa proséntti juttuihin ja jos tämän lisäksi osaat peruuttaa, ei muuta ku yrittämään

        uskonto 10 ja laskento 4. Jos täältä kyselee omia taksojaan, ei välttämättä kannata tulevaisuuden varaan kovin paljon laskea..


    • sellaisen

      neuvon että älä hyvä mies/nainen rupea transpointille/kiitolinjalle ym. vastaavalle yrittäjäksi,nimi kun on paperissa niin sen jälkeen olet ko. firman orja ja teet juuri ninkuin he käskevät,jos et tee niin eipä ole ajoa ja velkainen auto seisoo pihassa.Tällaisissa isojen firmojen ajoissa ei todellakaan ole sitä yrittäjän vapautta.Paremmin pärjäät kun pysyt palkkakuskina, ei tule stressiä renkaan puhkeamisista ym. vaivoista joita joka autossa joskus on.Onhan niitä hyviäkin ajoja,mutta kukaan ei halua niistä luopua.Mutta jos kuitenkin päätät/pääset aloittaan alihankkijana jossakin edellämainituista firmoista,niin onnea valitsemallasi tiellä.

    • sitten

      yks transpointin iso herra sanoi että he maksavat 2mk/km, 100mk/h ja 20mk/purku/lastaus. Heidän laskujen mukaan sillä pärjää hyvin. Että kyllä laskukoneissa oli vikaa jo kymmenen vuotta sitten.

      • tuli yhtä aikaa

        Jos nuo tuli yhtä aikaa ns. yhdistelmä taksana kymmenen vuotta sitten niin sillä todellakin nippa nappa pärjäsi.
        Monet ajoi Pitkällä autolla 4mk/km ilman tuota tuntihintaa tai purku lisiä, tosin ne eivät pärjänneet.


      • maksoi
        tuli yhtä aikaa kirjoitti:

        Jos nuo tuli yhtä aikaa ns. yhdistelmä taksana kymmenen vuotta sitten niin sillä todellakin nippa nappa pärjäsi.
        Monet ajoi Pitkällä autolla 4mk/km ilman tuota tuntihintaa tai purku lisiä, tosin ne eivät pärjänneet.

        Halvimmillaan suunnilleen kymmenen vuotta sitten Dieseliä sai 3 mk/l, kuskin palkkaa oli 40mk/h eivätkä paljon lisien tai pekkasten perään kyselleet.
        Eli mainitsemasi oli hyvä asiallinen yhdistelmä taksa konttialustalle tai jakoautolle joita Transpoint alihankkijoilla on, mutta ei kai Transpointillakaan ollut niin tyhmiä alihankkijoita että olisi ajaneet jos nuo toistensa vaihtoehtoja.


    • taksat

      menee jotenkin näin kiitolinjalla.Auto on tuntipalkalla,tunneilla ja kilometrikorvauksella tai pelkillä kilsoilla.Kilsahinta jää alle euron ja tuntiliksa n.25egee jos ajaa kummallakin.pelkällä tuntiautolla vähän isompi liksa.Ja autoilijallahan ei omaa ole kuin pelkkä alusta eli kontti ja kärry on schenkerin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      370
      2312
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1796
    3. Mitä kirjainta haluaisit rakastella?

      Ehdottomasti?
      Ikävä
      154
      1365
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1192
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      915
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      88
      811
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      802
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      773
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      40
      765
    Aihe