elikkäs tarkoitus tai ajatus olisi yritää päästä transpointille tai kiitolinjalle ajaan omalla autolla mutta onko kellään tietoo paljonko siälä maksetaan? tai kysymyksen voisi muotoilla näin että paljonko kappaletavara yhdistelmässä on painoa noin niinkuin keskimäärin ja paljonko itse tarnspoint/kiitolinja vie välistä?
hinta
9
5104
Vastaukset
- että menet
yrittäjänä sinne vai verokirjalla? Jos olet yrittäjä niin SINÄ päätät hintasi ( maksavat tai sitten ei ) jos verokirjalla niin HE päättävät sinun palkkasi!
- varmaan
no hanke on niin alussa etten viälä tiädä mutta tässä nyt kysyisin että miten ne maksaa kilometrejen mukaan vai painon vai minkä mukaan ja että kuinka paljon keskimäärin tulis kilometriltä?
- kusettaa kuitenkin
varmaan kirjoitti:
no hanke on niin alussa etten viälä tiädä mutta tässä nyt kysyisin että miten ne maksaa kilometrejen mukaan vai painon vai minkä mukaan ja että kuinka paljon keskimäärin tulis kilometriltä?
Opettele yhteenlaskua ja jos tuntuu helpolta voit siirtyä kertolaskuun ja sittedn jopa proséntti juttuihin ja jos tämän lisäksi osaat peruuttaa, ei muuta ku yrittämään
- yrittäjällä
kusettaa kuitenkin kirjoitti:
Opettele yhteenlaskua ja jos tuntuu helpolta voit siirtyä kertolaskuun ja sittedn jopa proséntti juttuihin ja jos tämän lisäksi osaat peruuttaa, ei muuta ku yrittämään
uskonto 10 ja laskento 4. Jos täältä kyselee omia taksojaan, ei välttämättä kannata tulevaisuuden varaan kovin paljon laskea..
- sellaisen
neuvon että älä hyvä mies/nainen rupea transpointille/kiitolinjalle ym. vastaavalle yrittäjäksi,nimi kun on paperissa niin sen jälkeen olet ko. firman orja ja teet juuri ninkuin he käskevät,jos et tee niin eipä ole ajoa ja velkainen auto seisoo pihassa.Tällaisissa isojen firmojen ajoissa ei todellakaan ole sitä yrittäjän vapautta.Paremmin pärjäät kun pysyt palkkakuskina, ei tule stressiä renkaan puhkeamisista ym. vaivoista joita joka autossa joskus on.Onhan niitä hyviäkin ajoja,mutta kukaan ei halua niistä luopua.Mutta jos kuitenkin päätät/pääset aloittaan alihankkijana jossakin edellämainituista firmoista,niin onnea valitsemallasi tiellä.
- sitten
yks transpointin iso herra sanoi että he maksavat 2mk/km, 100mk/h ja 20mk/purku/lastaus. Heidän laskujen mukaan sillä pärjää hyvin. Että kyllä laskukoneissa oli vikaa jo kymmenen vuotta sitten.
- tuli yhtä aikaa
Jos nuo tuli yhtä aikaa ns. yhdistelmä taksana kymmenen vuotta sitten niin sillä todellakin nippa nappa pärjäsi.
Monet ajoi Pitkällä autolla 4mk/km ilman tuota tuntihintaa tai purku lisiä, tosin ne eivät pärjänneet. - maksoi
tuli yhtä aikaa kirjoitti:
Jos nuo tuli yhtä aikaa ns. yhdistelmä taksana kymmenen vuotta sitten niin sillä todellakin nippa nappa pärjäsi.
Monet ajoi Pitkällä autolla 4mk/km ilman tuota tuntihintaa tai purku lisiä, tosin ne eivät pärjänneet.Halvimmillaan suunnilleen kymmenen vuotta sitten Dieseliä sai 3 mk/l, kuskin palkkaa oli 40mk/h eivätkä paljon lisien tai pekkasten perään kyselleet.
Eli mainitsemasi oli hyvä asiallinen yhdistelmä taksa konttialustalle tai jakoautolle joita Transpoint alihankkijoilla on, mutta ei kai Transpointillakaan ollut niin tyhmiä alihankkijoita että olisi ajaneet jos nuo toistensa vaihtoehtoja.
- taksat
menee jotenkin näin kiitolinjalla.Auto on tuntipalkalla,tunneilla ja kilometrikorvauksella tai pelkillä kilsoilla.Kilsahinta jää alle euron ja tuntiliksa n.25egee jos ajaa kummallakin.pelkällä tuntiautolla vähän isompi liksa.Ja autoilijallahan ei omaa ole kuin pelkkä alusta eli kontti ja kärry on schenkerin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2747200Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643919Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2703218SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden521959Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11417Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31232Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51097- 1011053
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401002Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.0981