Nuorisovaalien lestadiolaiset kärkinimet

Ihmettelin, kun luin oman vaalipiirini nuorisovaalien tuloksia. Eniten ääniä saivat keskustalaiset melko tuntemattomat ja vanhat nimet. Ainoa selitys asialle oli se, että kyseiset ehdokkaat ovat vanhoillislestadiolaisia. Näin siis jo pienestä pitäen pakotetaan äänestämään vain lestadiolaisia ehdokkaita. Sama jatkuu sitten tietysti vanhempana. Voidaan myös kysyä, onko tämä demokratiaa?
6710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kunkin vaalipiirin ehdokas numero 69, sai suurimman äänimäärän, ja tämä on tosi

Äänestä

ketä tahansa ehdokasta, mistä tahansa syystä. Joku ehdokas on tuntematon vanha nimi sinulle, joku toinen jollekin muulle. Jollekin on ilmoitettu kotona, kuka on vl, ettei vahingossa äänestä, jollekin toiselle suositeltu päinvastoin. Kukaan ei kiellä yrittämästä ylipuhua toista äänestämään ketä tahansa. Se on demokratiaa. Itse sitten siellä kopissa voi joka tapauksessa raapustaa minkä tahansa numeron. Sekin on demokratiaa.

Äänestä
  • Mutta on syntiä äänestää väärin. Varmaan tällaista äänestäjää rangaistaan jollain tavoin.

    Äänestä

Ainahan se on ollu niin,että lestat äänestää lestoja,vaikka moni tietää varsin hyvin,että sen kummemmaksi suomen eduskunta ja hallitus ei muutu vaikka siellä istui bin ladenista-tony halmeeseen...itse äänestän ehdokasta,jonka nimi osuu kopissa osuvasti kohdalle---arpapeliä..
se on vaan niin totta,että nekin lestaehdokkaat alakoivat jeesustelemaan jne..rahanperässä. Eiköhän heidän ehdukkuuskin merkitse syntiä.

" Älä istu siellä, missä pilkkaajat istuu"

t. lepetsu

Äänestä
  • voit vahingossa äänestää myös lestadiolaista.

    Äänestä

  • "" Älä istu siellä, missä pilkkaajat istuu""

    Toisaalta on mentävä Raamatun mukaankin syntisten luo, eikä eristäytyä, vai miten? En tiedä, mihin tuo yllämainittu kohta viittaa, mutta tuskin se kansanedustamista estää;).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelijä nro 657453 kirjoitti:

Ihmettelin, kun luin oman vaalipiirini nuorisovaalien tuloksia. Eniten ääniä saivat keskustalaiset melko tuntemattomat ja vanhat nimet. Ainoa selitys asialle oli se, että kyseiset ehdokkaat ovat vanhoillislestadiolaisia. Näin siis jo pienestä pitäen pakotetaan äänestämään vain lestadiolaisia ehdokkaita. Sama jatkuu sitten tietysti vanhempana. Voidaan myös kysyä, onko tämä demokratiaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu