kyselisin, että kutsutaanko korpraalia herra korpraaliksi vai arvon korpraaliksi. Tiedän kyllä et alikersantista lähtien kutsutaan herraksi, mutta miten on korpin kohtaalla.
Korpraali
31
19158
Vastaukset
meillä vaunukomppaniassa ei herroteltu... ei kyllä herroteltu alikersanttejakaan... eikä kokelaitakaan... vänrikistä ylöspäin voi jo ehkä kehdata sanoa "herra" mutta muuten ei :P
en sitten tiedä miten tiukemmissa paikoissa... itse en ainakaan herroittelisi alikersanttia alempia... enkä kyllä varsinkaan sanoisi "arvon korpraali..."- ................
Korpraali on miehistöä, ja häntä ei tarvitse normaalisti puhutella muodollisesti. Jääkäri voi puhua varusmieskorpraalille ihan samalla tavalla tavalla kuin toiselle jääkärille.
Sen sijaan henkilökuntaan kuuluva on sotilasarvostaan riippumatta varusmiehen yläpuolella, ja häntä periaatteessa pitää tervehtiä ja puhutella kuten kaikkia ylempiarvoisia. Eli tässä tapauksessa "herra korpraali" olisi oikein. - herra ja ylhäisyys
alikersanttia on puhuteltava asennossa seisten AINA.
- ...........
Sodankylässä oikea puhuttelumuoto oli "teidän korpraaliutenne"
- ÖGLÖMÖGLÖ
........... kirjoitti:
Sodankylässä oikea puhuttelumuoto oli "teidän korpraaliutenne"
Kas kun ei TEIDÄN KORPPIUTENNE!!!
- ennen vanhaan
Vielä 10 vuotta sitten oli kantahenkilökunnassakin korpraaleita, kun sotilasammattihenkilöt palvelivat reserviläisarvossaan. Varusmieskersanttienkin ja kokelaidenkin piti herroitella niitä.
- r353rv1lä1n3n
Korpraalia ei todellakaan herroitella eikä tervehditä.
Alikersanttia puhutellessa aloitetaan seuraavasti: "Arvoisa herra alikersantti, alokas XXX, pyydän mitä nöyrimmin lupaa puhutella..."
Muiden sotilasarvojen suhteen voi toimia vähän epämuodollisemmin, esimerkiksi: "herra eversti, alokas XXX, saanko puhutella..."- Just nii!
Armeijassa ei saada, siellä voidaan!
- öglömöglö
Älkääpäs aliarvioiko korpraaleja, Adolfkin oli sellainen arvoltaan... ja kenraalitkin olivat asennossa kuuntelemassa ohjeitaan...! Eli siis ISO SOTAHERRA hahhah haa.
- becegonawäbäohion
Vanhempia kuskeja puhuteltaessa on myös syytä muistaa herroittelu ja kuskien tupaan/telttaan tultaessa noheva toimistokäyttäytyminen.
- öglömöglö
Kyllä Korplaalia puhutellaan herra korplaaliksi, ainakin alokkaiden joukossa...Ja jos naispuolinen niin Rouva Korplaali,ettäs tiedät!
- Anonyymi
Herra korpilalli. Haista paska
- vihaanmaata
Tämän skeidamaan asevoimien edustajia voi kutsua nimellä runqu arvonimellä.
Sen verran annan arvoa ja tositilanteessa olen omiani vastaan.- Rektaalimittaaja
Minä kutsun kaikkia natsat kaulassa patsastelevia poikapuuhamaan pellehermanneja sadomasokistisiksi homoseksuaaleiksi.
- ArvonSM
Rektaalimittaaja kirjoitti:
Minä kutsun kaikkia natsat kaulassa patsastelevia poikapuuhamaan pellehermanneja sadomasokistisiksi homoseksuaaleiksi.
"Arvon sadomasokisti, missä täällä on vessa?"
"Kyllä, herra homoseksuaali!"
Taitaisi vapautus irrota näillä puhuttelumuodoilla jo ensimmäisenä päivänä. Etenkin jos saapuu paikalle täydessä SS-univormussa "kun aattelin vetää tän natsivaltion lakeijan roolin kunnolla..." - Anonyymi
Kyllä täytyy ihmisLPSEN olla sekaisin yläpäästään.
Skeidaa näköjään löytyy yllättävistäkin paikoista.
Hoitoon mars, mats! - Anonyymi
Rektaalimittaaja kirjoitti:
Minä kutsun kaikkia natsat kaulassa patsastelevia poikapuuhamaan pellehermanneja sadomasokistisiksi homoseksuaaleiksi.
Lapsi on-ko terve kun se leikkii.
Ei näköjään auna ... - Anonyymi
Se skeida on kyllä lähempänä kuin arvaatkaan.
Voi olla ettet tunne omaa yläpäätäsi juurikin siksi kun se skeida löytyy sieltä.
,olet siis vain itseäsi vastaan - aina.
- fgdfb
Kutsutaan :Teidän korkeutenne herra korpraali.
- kornetti
Korpraali on ylin miehistön arvo. Korpraali kuuluu siis miehistöön eikä korpraalia tarvitse puhutella muodollisesti. USA: n armeijassa tämä jousavuus koskee kaikkia aliupseereita. esim. kersanttia ei tarvitse herroitella.. Suomessakin pitäisi päästä täysin eroon tuosta tyhmästä ja tehottomasta herraherra-kultturisa.
- Anonyymi
Kyllä korpraalia voi herrotellakin, sillä onhan hän saanut tunnustusta palvelusta. Aliupseerit välttämättä eivät. Kyllä armeijassa koulun käynnit otetaan liiaksi huomioon arvoja miettessä. P.a.miettinen, res. kapt.
- Anonyymi
Korppi on intin jätettä.
- Anonyymi
Monet suurista sotilasjohtajista ovat olleet korpraaleja, kuten Adolf Hitler ja Benito Mussolini.
- Anonyymi
Sattuma korppi on miehistön "paras", ei tarvitse tituleerata, joskus jämät saaneena veivät kylmään suihkuun, inhotti koko "korppitermi" en olis natsoja ottanut vaan antoivat.
- Anonyymi
Suurherraa kutsutaan herra korpraali.
- Anonyymi
Korpraali, kenraali. Nimissä ei suurta eroa.
- Anonyymi
Sattuma "korppina" osallistun maanpuolustustyöhön, kylläkin omalla saralla ja siellä ei tituleerata ja tykkään siitä.
- Anonyymi
Korppi=Jäte.
- Anonyymi
Pitää kutsua näin: herra, herra suuri sotaherra.....
- Anonyymi
Korpraaleilla yleensä P-arvo vähintään AUK kriteerit täyttävä.
- Anonyymi
Korpraalille ei tarvitse sanoa mitään. On miehistöä.
Sen sijaan itse sanoin alokasaikana alikersantteja Hella Alikelsantti. Eivät tykänneet, mutta minkäs ne sille. :D
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,794313Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172758Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242577Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod162445Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122384Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102204Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992161Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6161981MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141955Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S261701