viikot 24

Miten teillä tuntuu liikkeet? Olen tuntenut n.17-18 viikosta asti liikkeitä, alussa ei mitenkään säänöllisesti, meni päiviä jolloin en tuntenut mitään! Viikoista 20 eteenpäin olen joka päivä tuntenut jotain. Minusta liikkeet ei ole vieläkään vahvistunut alusta, välillä tökkimistä enemmän ja taas välillä on päiviä jolloin en tunne kun muutamia tökkäyksiä! Aina kumminkin jotakin...Miten teillä?
5537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla alkoi tuntumaan liikkeet viikoilla 18-19.
Aluksi liikkeet tuntui kuin olisi ollut elohiiri tuolla alavatsassa, sellaista pientä hentoa kutittelua. Sitten yhtenä v-loppuna alkoi kamala jumputus. Viikko meni eikä tuntunut oikein mitään.
Taas v-loppuna alkoi tuntumaan koviakin muljahduksia ja oikein kunnon potkuja!=) Nyt olen rv 22 4 ja liikkeitä tulee suht säännöllisesti, esim ruoan jälkeen, illalla ennen nukkumaanmenoa ja aamuyöllä sekä aamulla. Joka päivä oikeastaan tuntunut vähän ja joskus tuntuu ettei se rauhoitu ollenkaan!!

Kyllä nämä meillä äideillä varmasti vaihtelee, vai mitä oot mieltä?

Äänestä

moikka!

itsekin olen miettinyt liikkeitten vähyyttä tai kun ei ne tunnu kun muutaman kerran päivässä eikä mitään kovaa meuhaamista vaan muutama muljahus sillon tällön. kun jotkut sanoo että tuntuu koko ajan tai paljon minä olen tuntenut liikkeitä omasta mielestäni todella vähän, välillä niin vähän että huolestuttaa... ultrassa kuitenkin aina ollut vilkkaasti liikkuva vauva. itsellään istukka etuseinämässä niin sekin vaikuttaa mutta pitäisikö sen enään vaikuttaa kun liikkeet pitäisi jossaa vaiheessa koveentua..
pitääkö liikkeitä tässä vaiheessa tuntea päivittäin ja kuinka paljon? ja koska liikkeitten pitäisi tuntua ulkoa päin?
neuvola vasta viikon päästä ja vähän stressaa..

Äänestä
  • kiva kuulla että en ole ainukainen! Minulla istukka on takaseinämässä. Ehkäpä tämä on sit normaalia näinkin...Ei kiva ku olen kanssa pistänyt merkille että ihmiset puhuvat kamalan kovasta menossa, että ei edes yöllä saa nukuttua!

    Äänestä

  • kirjoittaja kirjoitti:

    kiva kuulla että en ole ainukainen! Minulla istukka on takaseinämässä. Ehkäpä tämä on sit normaalia näinkin...Ei kiva ku olen kanssa pistänyt merkille että ihmiset puhuvat kamalan kovasta menossa, että ei edes yöllä saa nukuttua!

    menossa, ja liikkeitä aloin tuntemaan tosiaan vasta noin viikko sitten! mul tuntuu ne lähinnä istuessa, ei niinkään kyljellään tai selällään maatessa. joskus mieskin huomaa liikkeen mahan hytkähdyksestä. en oo ollenkaan huolissani, vaikka joinakin päivinä on aika hiljasta ja tuntuu ehkä vain muutama potkaus. enempi mulla kiusana supistelu kävellessä.

    Äänestä

Mullakin kun olin noilla viikoilla, tuntui liikkeitä aika harvakseltaan, että piti oikein asettua kuulostelemaan niitä makuulleen (siinä tunsin parhaiten). Ekat liikkeet tunsin rv 17.
Nyt vasta on alkanut parin viikon sisään tulemaan kunnon potkuja ja liikkeitä joka päivä, ja tuntuu istuessa ja seisoessa ja ihan miten vaan. Nyt ne on vasta todella voimistuneet, kun tila alkaa käydä ahtaammaksi, oikein sattuu kipeää kun potkii kylkiluita ja masun sivuja.
Nyt olen siis rv 30.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


menossa kirjoitti:

Miten teillä tuntuu liikkeet? Olen tuntenut n.17-18 viikosta asti liikkeitä, alussa ei mitenkään säänöllisesti, meni päiviä jolloin en tuntenut mitään! Viikoista 20 eteenpäin olen joka päivä tuntenut jotain. Minusta liikkeet ei ole vieläkään vahvistunut alusta, välillä tökkimistä enemmän ja taas välillä on päiviä jolloin en tunne kun muutamia tökkäyksiä! Aina kumminkin jotakin...Miten teillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu