päiväunista

minkälaisia päiväunirytmejä teil muilla on?meillä neiti 4kk,nukku ennen ulkona 4h päiväunet,mut nyt ei meinaa nukahtaa millään ja heräilee noin tunnin välein..pitäsköhän alkaa nukuttaan kahet päiväunet, jos ei nuku enää nii pitkiä pätkiä kerrallaan.ei jaksais koko ajan käydä heiluttelemas vaunuja :0)
kiitos muitten kokemuksista...
2295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

..tyttö nukkuu kahet päikkärit ja muuten on hyvä rytmi meillä. 20-08 yöunet ja sitten ne kahet päikkärit. jos uni katkeilee tolleen niin kannattaa kokeilla.. suosittelen

Äänestä

Luin vauvojen päiväunista kertovan jutun(olisko ollut jokin viime syksyn numeroista)ja siinä oli että alle puolivuotias voi nukkua ne kolmetkin päikkärit, yhdet muutaman tunnin päästä siitä kun herää ja sitten ne päiväpäikkärit ja sitten vielä alkuillasta yhdet päikkärit. Olennaista kai kuitenkin on kuinka kauan nukkuu yhteensä. Ainakin omaan korvaan toi neljä tuntia tuntuu pitkältä pätkältä noin yhteen pötköön nukuttuna.
Oma poikani on nyt 8 kk ja on nukkunut jostain 4 kk asti kahdet päiväunet. Meillä ne aamupäiväunet jäi aluksi väliin, kun pikku-ukko nukkui yhdeksään kymmeneen asti aamulla, mutta nyt kun se herää aikalailla kahdeksalta tai aiemmin, ekat päikyt nukutaan puol yhdentoista ja kello kahden välissä(noin 2,5h kerrallaan)ja sitten noin viiden puol kuuden aikaan toiset päikyt, jotka on korkeintaan kaksi tuntia.

Tohon, että ei meinaa nukahtaa, oletko varma että vauvasi on väsynyt tai sitten, että väsymys on mennyt jo ylitse. Itse huomasin, että semmonen 2,5-3 tuntia siitä, kun on aamulla noussut, on hyvä aika suunnitella päiväunia. Meillä syödään tosin nyt kiinteitä ja niiden syömisestä ei tule muuta kuin huuto jos heräämisestä on yli 3,5h ja uni painaa liikaa päälle. Ja jos käy niin että poika nukkuu noin tunnin verran, vaikea sitä uudestaan on laittaa nukkumaan. Yleensä otan ylös ja sitten nukutaan uudestaan, kun siltä tuntuu. Tänäänkin nukkui vajaan tunnin päikkärit yhdentoista aika, vaikka oli puol kasi herännyt ja sitten laitoin uudestaan nukkumaan puol neljän aikaan. Nyt on nukkunut kaksi tuntia. Mutta kokeilemallahan nämä selviää. Vauvatkin kehittyvät alle puolen vuoden iässä niin kovasti, että muutoksilta ei voi välttyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tityli kirjoitti:

minkälaisia päiväunirytmejä teil muilla on?meillä neiti 4kk,nukku ennen ulkona 4h päiväunet,mut nyt ei meinaa nukahtaa millään ja heräilee noin tunnin välein..pitäsköhän alkaa nukuttaan kahet päiväunet, jos ei nuku enää nii pitkiä pätkiä kerrallaan.ei jaksais koko ajan käydä heiluttelemas vaunuja :0)
kiitos muitten kokemuksista...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu