esiintyykö kääpiökoirillanne

kuinka ehkäisette sen tuloa?
7516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

varmaan kaikilla koirilla esiintyy...kaupoissa on myynnis hammaskiveä ehkäiseviä leluja ja luita,jotka puhdistaa koiran hampaita kun niitä pureskelee.myös hampaitten harjaus ehkäisee...jos hammaskiveä pääsee kertymään niin ell. poistaa sen ihan rutiini toimenpiteellä.

Äänestä
  • hill`sin hammaskiveä ehkäisevästä ruuasta.

    Äänestä

On 10- vuotias koira ei ole hammaskiveä.Kova järsimään kaikkea nahkaluita.Annan myös niitä kasvisperäisiä purutikkuja.Ja joka ilta nykyisin sitä mainostettuu dentastikkii en osaa oikein kirjottaa,,,.Illalla rutina ja pauke kuulu kun järsi kuivattuja pinaattiletun palasia.Tykkää kovasti niitä tai tavan lettuja tai verilettuja kun kuivattaa,,.Meillä keittiön ikkunalaudalla verhon takana pari päivää,,niin jopa maistuu.On isoille koirille tarkoitettuja isoja puruluita niitä avustan liottamalla aluksi kuumassa vedessä.

Äänestä
  • toi lettujen kuivatus oli ihan uutta mulle. tyhmänä nyt kysyn, eiko ne letut ala "happanemaan" siellä ikkunalaudalla, ennen kuin kuivuvat?muuten kuulosti ihan hyvältä idealta.

    Äänestä

  • kiiiitos kirjoitti:

    toi lettujen kuivatus oli ihan uutta mulle. tyhmänä nyt kysyn, eiko ne letut ala "happanemaan" siellä ikkunalaudalla, ennen kuin kuivuvat?muuten kuulosti ihan hyvältä idealta.

    Ainakin kun patteri on alla ja siprustelen viiteen osaan suunnilleen.Ei kun kokeilemaan!

    Äänestä

Meillä käytössä Plaque Off-jauhe, jota laitan kerran päivässä nappuloiden päälle. Estää hammaskiven muodostumista, ja pehmentää jos on alkavaa.Valmiiksi olevaa ei kuitenkaan poista. Ostin eläinlääkäriltä kun syksyllä käytin toisen koirani hammaskivenpoistossa. Hyvin näyttää vaikuttavan aine, kynnellä raaputtamalla lähtee liuska hampaan päältä, jos sinne jotain on muodostunut. Suosittelen! Kuulemma ensimmäisiä eläimille tarkoitettuja "lääkkeitä" jotka on testattu ensin ihmisellä.

Äänestä
  • Määki laitan ruuan sekaan tuota jauhetta, en oo vielä kovin kauaa kuitenkaa käyttäny. Hammaskiveä on koiralla jonku verran..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hammaskiveä kirjoitti:

kuinka ehkäisette sen tuloa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu