harrastuksen aloitus

Aion lähteä pentuni kanssa koirakouluun, kunhan rokotusasiat ovat kunnossa.
Kuulostaa varmaan naurettavalta, mutta jännittää vietävästi, että millaista alkeisryhmässä on ja mitä siellä tehdään?Mitä koiran tulee osata? Meillä on kovasti pentu toisten koirien perään ja erityisesti mietityttää, että malttaako keskittyä ollenkaan minuun?
Tunnen itseni siinä mielessä typeräksi, että oon ollut koirien kanssa tekemisissä koko ikäni, mutta meillä on ollut nk. kotkoiria, ihan hyvätapaisia ja kilttejä. Niiden kanssa on lenkkeilty, retkeilty ja mökkeilty ja ovat varmaan eläneet hyvän elämän, mutta siis ovat hallinneet ainoastaan perusasiat;istumisen,maahamnenon,paikan,ei-oikeaoppisen seuraamisen jne.
Nyt kun elämäntilanne on sellainen, tuli taas vuosien jälkeen pentu taloon ja harrastuskärpänen puraisi.
Joten kertokaa jotain perustietoa koulutuksista ja niiden käyttäytymisetiketistä sekä antakaa mahdollisia vinkkejä siihen, mihin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota näin etukäteen.
8459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hei vaan uuden koirnapennun omistaja! Et kerro minkä ikäinen pentusi on, mutta älä aloita agilityä ennen kuin koirasi on n. vuoden (riipppuen rodusta). Sinun kannattaa aloittaa aivan perusasioista eli luoksetulo, istu, maahan ja se, että koirasi on kiinnostunut Sinusta, agilitya ei kannata aloittaa jos esim. luoksetulo ei ole kunnossa. Olen itse aloittanut agin vuosi sitten, sitä ennen peruskurssi koulutuksesta. Ja voin sanoa, että kannatti. Agi on vienyt mennessään ja on tosi hauskaa toimintaa molemmille. Hoppu ei ole hyväksi tässä lajissa!!!!

Äänestä
  • Kun aloitat pentukurssin koirasi kanssa, mitään ei tarvitse välttämättä osatakaan. Kurssilta saa hyvän perustiedon sekä ohjeet ja sitten niitä harjoitellaan kotona. Eikun mene vaan rohkeasti mukaan, ainakin meillä oli tosi kivaa ja osin samalla porukalla ollaan "jo" agilityssä, tokossa, näyttelykoulutuksessa ja vaikka missä muussa kivassa yhteistoiminnassa... välillä koirat ovat kavereita, toisinaan on vähän sanomistakin, mut sehän on sitä koiranelämää. Tämä ei saa olla liian tosikkotoimintaa, huumoria peliin, niin hyvin menee.

    Äänestä

ja kuuntele, mitä siellä kouluttaja ja muut koiran omistajat puhuvat. Kyllä se siintä lähtee. "Koirankoulutuksessa" on tärkeintä omistajan koulutus, jotta omistaja taasen kouluttaa koiransa ok.

Äänestä

Alkeisryhmässä yleensä opetetaan miten tavallista arkitottelevaisuutta tulee koiralle kouluttaa. Istun, maahan, paikallaolo yms. Lisäksi neuvotaan miten muodostaa hyvä johtajuussuhde koiraan, sekä sosiaalistetaan koiraa, eli muodostetaan sille positiivinen mielikuva muista ihmisistä sekä koirista. Usein tutustutaan myös joihinkin harrastuksiin, agilityesteisiin yms.

Mitään ei varsinaisesti tarvitse etukäteen osata. On tietenkin hyödyksi, jos koira hallitsee jo luoksetulon, istumisen jne.

Käyttäytymisetiketistä sen verran, että koulutuksen aikana koiran ei anneta haistella tai leikkiä muiden kanssa, jotta se keskittyisi paremmin sinuun. Koira kannattaa viedä paikelle myös hieman nälkäisenä, jolloin se on paljon motivoituneempi. Eli jos koulutus on illalla, älä anna kuin aamuruoka. Palkkiona kannattaa käyttää myös jotain erityisen hyvää, mitä koirasi ei tavallisesti kotioloissa saa.

Äänestä

Yleensä pentukursseilla (monet seurat järjestävät pentukursseja 3kk-n.1v vuotiaille joihin ei ole muuta vaatimusta kuin rokotukset) ei mitään kovin kummoisia tehdä. Koiran ei tarvitse osata osata muuta kuin olla hihnassa ja pannassa. Eli niihin tulee olla tottunut. Riippuen kurssin vetäjistä ym. seikoista uskoakseni kurssilla opetaaan istumista/keskittymistä ohjaajaan (kontaktia), eli siis keskittymään vaikka muita penskoja ympärillä onkin. Ehkä maahan menoa, luoksetuloa jne. Ihan perusjuttuja, joilla sitten luodaan pohjaa tulevaisuudelle.

Ettekä varmasti ole ainuita joilla on tuo "jee! muita pentuja-ongelma" sitähän varten sinne mennään että koira oppii pennusta asti keskittymään koulutukseen muusta häiriöstä huolimatta. Eli mukaan vaan!

Äänestä

Et varmasti ole ainoa jonka koira ei ensimmäisellä tai vielä kymmenennelläkään kerralla ole kontaktissa koko aikaa! Omat koirani olen vienyt ihan "raakileina" etteivät osanneet edes istua kun menimme koirakouluun. :) Silloin vain opettelimme sosiaalisuutta ja sitten edettiin pikku hiljaa. :) Pennulle on tärkeää vaan että tekeminen on hauskaa ja siinä sivussa se sitten oppii.:)

Äänestä
  • Paljon kiitoksia hyvistä neuvoista ja vinkeistä, kummasti rauhoittui mieli.
    Pentumme alkaa olla nyt vasta kolmen kuukauden, joten kesällä olisi tarkoitus pentujen alkeiskurssille lähteä.
    Luoksetulon ja istumisen pentu jo hallitseekin (tietysti niin kuin noin pieni pentu voi ne hallita...)ja maahanmenon pienen "miettimisen" jälkeen.
    Näköjään niillä kursseilla saa tukea just niihin asioihin, johon kaipaankin neuvoja;esim kontaktinottoon. Ja sitä kaipaan, että voidaan harjoitella juttuja yhdessä "häiriötekijöistä" välittämättä, niinkuin yksi vastaaja sanoikin.
    Kiitos siis rohkaisusta!!!!

    Äänestä

Muista sitten myös se tärkein eli kaikkia niitä juttuja mitä siellä koirakoulussa opetetaan pitää harjoitella kotona rauhallisessa ympäristössä. Et voi vaatia, etkä saa vaatia, pennulta epäreilusti että se tekee kaikkien muiden keskellä yhtäkkiä jonkun jutun jota on edellisenä iltana harjoiteltu omassa olohuoneessa.


Eli uudessa tilanteessa aina helpompi harjoitus jonka koira osaa ja muista lopettaa ajoissa kun koiralla on hauskaa.
Ei 5(jos edes sitäkään) minuuttia pidempää treeneiä pennun eikä aikuisen kanssa. Sen jälkeen aina tauko ja sitten uudelleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loviisa kirjoitti:

Aion lähteä pentuni kanssa koirakouluun, kunhan rokotusasiat ovat kunnossa.
Kuulostaa varmaan naurettavalta, mutta jännittää vietävästi, että millaista alkeisryhmässä on ja mitä siellä tehdään?Mitä koiran tulee osata? Meillä on kovasti pentu toisten koirien perään ja erityisesti mietityttää, että malttaako keskittyä ollenkaan minuun?
Tunnen itseni siinä mielessä typeräksi, että oon ollut koirien kanssa tekemisissä koko ikäni, mutta meillä on ollut nk. kotkoiria, ihan hyvätapaisia ja kilttejä. Niiden kanssa on lenkkeilty, retkeilty ja mökkeilty ja ovat varmaan eläneet hyvän elämän, mutta siis ovat hallinneet ainoastaan perusasiat;istumisen,maahamnenon,paikan,ei-oikeaoppisen seuraamisen jne.
Nyt kun elämäntilanne on sellainen, tuli taas vuosien jälkeen pentu taloon ja harrastuskärpänen puraisi.
Joten kertokaa jotain perustietoa koulutuksista ja niiden käyttäytymisetiketistä sekä antakaa mahdollisia vinkkejä siihen, mihin asioihin kannattaa kiinnittää huomiota näin etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu