Kertokaa tietoja pusukaloista, kuinka isoiksi ne kasvavat, terrorisoivatko ne muita kaloja, onko niin, että vain yksi pusukala per akvaario? Kuinka pitkäikäisiä ne ovat? Vaativatko erityishoitoa?
Lisätietoja pusukaloista
pusukala
12484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
pusukalat kasvaa 15-30 senttisiks ja pienimmät tarttee väkintään 160litrasen akvan. mä muistan joskus lukeneeni et akvan pitää olla yli 200(vai oliko se 300?)litranen et siihen voi pistää kax pusista. kai ne elää yli 10 vuotiaix. en oo kauheesti lukenu kyseisest kalast.
Pusukalat kasvavat suuriksi ja vaativat kookkaan akvaarion. Yksi pusukala menee ehkä semmoisessa 250 - 300-litraisessa akvaariossa, useammalle täytyykin sitten olla vähintään tuplasti suurempi, koska ovat aggressiivisia keskenään.
Vaativat kuitenkin perehtymistä asiaan (kuten kaikki kalat...) - älä siis marssi kalakauppaan tietämättä kalasta, sen vaatimuksista ja oman akvaariosi koosta ja vesiarvoista.
Pusukalasta (Helostoma temminckii) löydät varmasti tarkempaa tietoa vaikka netistä kun haet hakukoneilla.
Otin puolisen vuotta sitten ekan pusun ja aluksi se pärjäsi hyvin, noh myöhemmin se "pussaili" meidän hopearihman pään suomuttomaksi ja yritti imutella sen kylkijäkin. Pusu siirrettiin toiseen akvaan jossa se jatkoi imutteluaan lähes kaikkia kaloja kohtaa..ja siirtyi takaisin eläinkauppaan. Muuten erittäin mukavan oloinen kala, vaatisi kai itseään nopeampia kaloja kavereiksi, tosin ei minulla ole kokemuksia muuta kuin tästä yhdestä..
Meillä on pusis eläny vuoden verran 120 litrasessa, pusuttelee laseja, kasveja, kantoja ja pohjaa. Mitään häiriötä muille kaloille ei ole ollut, helmirihmoja se välillä käy morjestamassa mut ne pitävät kyllä jöötä. Parin vuoden sisällä pitää kyllä vaihtaa allasta isompaan, mutta pusis kasvaa niin hitaasti ettei sen takia kannata ostoa lykätä.
sinäpä se oikein biologi olet.
Tuosta kommentista päätellen sinä se oletkin varsinainen biologi, oikein vitun viisas sellainen.
Ja luultavasti kasvaa hitaasti juuri sen takia että joutuu olemaan liian pienessä akvaariossa. Jos pusukalasi on jo yli vuoden ikäinen olisi se sopivassa akvaariossa kasvanut jo sen verran, ettei todellakaan edes näyttäisi mahtuvan noin pieneen purkkiin. Kaitpa tuo "hyvin pärjää" tarkoittaa vain sitä, että kala on vielä hengissä... Kannattaisi hieman miettiä miksi neuvoo muita julkisella keskustelupalstalla samalla kun pitää kalojaan aivan vääränlaisissa olosuhteissa - helmirihmakalatkin nimittäin ovat liian pienessä tilassa.
Pieniin akvaarioihin vaihtoehtoja on todella monia, miksi täytyy valita ne jotka sopivat huonoiten? Jos labyrinttikaloja halajaa, löytyy niitä pienemmässäkin koossa kuin pusukala.
Joo se, että kalat on noin pienessä altaassa ei taas johdu siitä etten tietäisi tilannetta. Allas vaan tuli minulle kaloineen, enkä niitä ole kehdannut tappaakkaan edellisen omistajan ostosten virheellisyyden takia. Kerroinpahan vaan, että näinkin voi olla.
Jos tilanne on tuollainen, kannattaa ne kalat koittaa vaikka myydä tai lahjoittaa pois ennen kuin tappamista miettii. Kyllä niille useimmiten hyvä koti löytyy.
Se oli kuitenkin pointtini, että joku saattaa oikeasti luulla pusukalan pärjäilevän noinkin pienessä pytyssä - siksi kannattaa esittää ainoastaan faktaa. Tässä tapauksessa fakta on se, ettei kalalle joka kasvaa 20-30 senttiseksi riitä alle 300-litrainen akvaario, johan sen sanoo silmäkin (ja järki).
Tarkoitus ei ollut vittuilla, mutta niin paljon näkee näitä "mä hankin eilen semmosen möhköpääkultakalan 60-litraseen akvaarioon vaik se on liian pieni mut mä hoian sitä hyvin,ainiin muuten mitä kultakalat syö" - juttuja että vähemmästäkin verenpaine kohoaa. :)
Jepsis, homma hoidossa... Tuolla vähän ylempänä voit ehkä huomata, että tarjoan parasta aikaakin paria kalaani pois. Halukkaita vaan ei hirveesti ole, olen siis yrittänyt niitä tällä palstalla saada eteenpäin ennenkin.
www.aqua-web.org
Jos et siis vielä ole käynyt. Siellä on myynti-, osto- ja lahjoituspalstat ja tuolla käy varmasti enemmän akvaarioharrastajia kuin tällä palstalla.
Siellä on sama ilmoitus :)