Moi,mulla on amd duron 1600Mhz.Niin miten saisi sen kellotettua ainakin 1800Mhz?
(mielellään selvät ohjeet koska en ymmärrä paljoakan tosta kellotuksesta)
Kiitos jo etu käteen!!!
Amd Duron
9
848
Vastaukset
Oma Duron kellottui aikoinaan juuri tuon verran ilman muita kikkailuja nostamalla FSB:a joka löytyy BIOS asetuksista.Tietysti sieltä pitää jöytyä semmoinen säätö.Kaikkein säälittävimmissä emolevyissä kun ei ole edes tuota.
http://www.jathardware.com//index.php?option=com_content&task=view&id=83&Itemid=30On jumppereita täynnä,Heh.
BIOS asetuksista-Advance BIOS set up-
CPU host freguency(manual)
Actual freguency (Tuohon lukuja muutat niin pitäisi toimia)pjotr.suomi24 kirjoitti:
On jumppereita täynnä,Heh.
BIOS asetuksista-Advance BIOS set up-
CPU host freguency(manual)
Actual freguency (Tuohon lukuja muutat niin pitäisi toimia)Näköjään tuo emo hyväksyy vain DDR333MHz:n muistit eli se FSB 166MHz nyt muistien puolesta ainakin edellyttäen että sinulla sellaista on kiinni koneessa.
Löytyy sieltä jopa Vcore säätöjkin mutta ehkä se kannattaa jättää rauhaan.Tuo ei todellakaan ole mikään kellotuslankku.Mutta pieni kellottelu varmaan onnistuu.- Duron
pjotr.suomi24 kirjoitti:
Näköjään tuo emo hyväksyy vain DDR333MHz:n muistit eli se FSB 166MHz nyt muistien puolesta ainakin edellyttäen että sinulla sellaista on kiinni koneessa.
Löytyy sieltä jopa Vcore säätöjkin mutta ehkä se kannattaa jättää rauhaan.Tuo ei todellakaan ole mikään kellotuslankku.Mutta pieni kellottelu varmaan onnistuu.Moi,mä laitoin ne 155mhz ku en ollu varma et mihi sit pystyy laittaa ja nyt on 1870mhz mutta voiko laittaa enemmän ja kuinka paljon...
(kiitos kaikille vastanneille!)
FSB Ylös myös vanhempia duroneita voi kellottaa kerrointa muuttamalla jos muistit/FSB ei nouse tarpeeksi ylös. Myös vanhempiin duroineihin voi tehdä niinsanotun XP modin olikohan L2 sillat yhdistämällä saa täydeen välimuistin käyttöön.
Mulla oli aikoinaan tuommoinen 1400 yksilö Xp modilla 24/7 kelllot oli n. 2400Mhz testejä ajoin yli 2700Mhz kelloilla. Monesti nuo durret tykkää kovasta Vcoresta jos vaan lankusta sitä saa irti silloin kuitenkin kannattaa huolehtia hyvästä jäähdytyksestä- Duron
onko jotain muita tapoja kellottaa kun nostaa toi FSB ylös kun mä en löytäny sitä biossista...
Duron kirjoitti:
onko jotain muita tapoja kellottaa kun nostaa toi FSB ylös kun mä en löytäny sitä biossista...
Eli kerrointa nostamalla mutta tehokkaampaa on nostaa tuota fsb:tä koska muistit nopeutuvat samalla. Mikähän emo sulla on?
- AsRock
P.a.s.i kirjoitti:
Eli kerrointa nostamalla mutta tehokkaampaa on nostaa tuota fsb:tä koska muistit nopeutuvat samalla. Mikähän emo sulla on?
Muistaakseni se oli toi...
ASRock K7S41GX Socket A - Duron
AsRock kirjoitti:
Muistaakseni se oli toi...
ASRock K7S41GX Socket ASori, käytin väärää nimimerkkiä mutta se on kuitenkin toi ASRock K7S41GX Socket A
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022296- 1141761
- 881429
- 1331387
- 1171266
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741238Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631111- 511057
- 36982
- 33834