Yksin maailmassa...

pleco

Onkohan kellään harjaplecoa(L-245 vai oliko se L-235).Ollut mulla nyt noin kuukauden enkä ole nähnyt sen syövän tarjottua ruokaa(erilaisia pohja tabletteja)mutta menee ahkerasti pitkin laseja ja kasveja. Verrattuna maatiais tyttöön on hoikka.Muuten on vilkkaasti iltaisin liikenteessä ja ottaa ns. tilan haltuun.( nimeltään muuten Elvis, niinkuin huomasin kuvablocia katsellessa olleen jonkun toisenkin plecon nimenä)

3

489

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Nyt on niin että noi L-koodit on muuttuneet ja munkin plekoni on saanut uuden numeron, Rihma sais sen selvittää tai siis sen komeempi puolisko.

      Plecot yleensä on aikas vaitonaisia varsinkin yksinään, niin kuin meitin Elviskin. Jos sen vatsa tuntuu/näyttää olevan pulskea eikä anorektinen niin kaikki on kunnossa... seuraa tilannetta

      lentävä kissa monni .. http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=635 .. ei ole sanan varsinaisessa merkityksessä mikään nk. pleco vaan imumonni lähellä partamonnia (kts. kuva), tarkkaile akvasi lämpötilaa, kala on herkkä koekeille lämpötiloille... ei yli 27!
      Ruokavalio koostuu lähinnä hyttysen toukista tms. hyönteisten toukista, tästä voi johtua kalan ruoka haluttomuus??? Täsmä ruokintana voinet saada kalan syömään.

      • pleco

        Mun allas on noin 250 l (120x50x50) ja lämpö pyörii siinä 23-24 astetta. Siinä on 8 loistobarbia, 13 neontetraa, 4 leväbarbia, 7 kuparimonnista( 3 niistä omia poikasia), 1 maatiais neito ja se harjapleco... sinne ei taida enää toista plecoa mahtua? Eikös se vois tykästuä maatiaiseen. Matilda on oikein kaunis ja kiltti,heh.Kai niitä hyttysen toukkia on kuolleena kaupan, yök!Olen uusi tekijä näissä hommissa(akva on ollut mulla vasta marraskuusta).


      • fish KING
        pleco kirjoitti:

        Mun allas on noin 250 l (120x50x50) ja lämpö pyörii siinä 23-24 astetta. Siinä on 8 loistobarbia, 13 neontetraa, 4 leväbarbia, 7 kuparimonnista( 3 niistä omia poikasia), 1 maatiais neito ja se harjapleco... sinne ei taida enää toista plecoa mahtua? Eikös se vois tykästuä maatiaiseen. Matilda on oikein kaunis ja kiltti,heh.Kai niitä hyttysen toukkia on kuolleena kaupan, yök!Olen uusi tekijä näissä hommissa(akva on ollut mulla vasta marraskuusta).

        Akvaliikkeissä myydään vaikka mitä... kesällä voit ite kasvatella hyttysen toukkia; Ämpäriin vettä ja metsän reunaan odottelemaan kun hyttyset munii sinne...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1028
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      301
      952
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      78
      771
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      752
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      656
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      641
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      630
    Aihe