Kun on ahmimiskohtaus kannattaa syödä lihaa.
Kun keho saa proteiinia se pysyy kauemmin kylläisenä, kuin nopeilla hiilareilla (sokerit, jotka palavat nopeasti eivätkä pidä nälkää).
Kuitu (leseet) on myös hyvästä, koska se on huonosti sulavaa hiilihydraattia, jossa on 0 kcal. Se pitää suoliston hyvässä kunnossa, tasapainottaa verensokeria (jolloin nälkä tulee hitaammin) sekä edistää laihdutusta (ei energiaa, ei läskiä).
Koska se pitää verensokerin tasaisena se auttaa elimistöä toimimaan (on hyväksi sydämelle).
Kuitu sopii varsinkin niille, jotka nauttivat ahmimisesta (kun saa suulle jotain tekemistä).
Saatan palata jatkamaan tätä ketjua lisää, kunhan saan enemmän aikaa.
Neuvoja
2
406
Vastaukset
- helppohan se on sanoa kun e...
Ei ihan noin.
En usko että ite kärsit ylensyönnistä..
muuten tietäisit että jos sulle tulee "se" niin ei siinä nälkään syödä!!
Eli on ihan turha onko siinä proteiinia yms.
Myöskään en usko kenenkään meistä jolla oikeasti ongelmana ko. nauttivan siitä että suulla on jotain tekemistä eli sun tapauksessa syödä, ahmia..
Se on ihan sama mitä mättöä on vaikka vaan hedelmiä ym ns. terveitä lajeja nekin on pakko ahmia jos..
Olis kiva kuulla niitten vinkkejä/stooreja joilla on oikeasti sama ongelma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!- Kyllästynyt tähän.
Totta, kun se iskee sillä ei ole merkitystä mitä suuhunsa laittaa ( siis sisältääkö se proteiinia, hiilihydraattia tai vaikkapa kuitua). Itselläni tulee käsittämätön tunne, aivan kuin millään ei olisi väliä ja alan ahmia lisää ja lisää kunnes oloni on niin huono etten pysty liikkumaan kuin sohvalle. Ns. normaalin aterian jälkeen ajattelen että otan vähän lisää, sitten mieleen juolahtaa muut asiat mitä jääkaapista löytyy. Tai koko talosta. Joskus joudun valehtelemaan ystävilleni että päänsärky vaivaa ja en pääse lähtemään kotoa, todellisuudessa en kehtaa enkä halua koska tunnen itseni nin lihavaksi ja vastenmieliseksi. Tämä tapahtuu siis ahmintakohtauksen jälkeen. Muilla samanlaista? Olen pystynyt myöntämään asian parhaalle ystävälleni sekä sanonut äidilleni että kun hän huomaa että menen keittiöön hän tulisi "vartioimaan". Jos seurassani on joku toinen en ahmi. Se tapahtuu vain yksin ja salaa. Mutta tuntuu etteivät he ota asiaa todesta. Painoa on kertynyt lisää noin 15 kiloa puolen vuoden sisään. Kierre että huomenna lopetan ahmimisen ei tunnu loppuvan ikinä. Jos jollain kokeneella vinkkejä, sanokaa ihmeessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1763407Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732171Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii542117- 421998
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4091114Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171029- 47903