Olen lukiota käyvä nuori ja olen jo jonkun aikaa ollut kiinnostunut lääkärin ammatista...mutta mitäpä vaatimuksia on biologian, kemian, fysiikan yms. aineiden kurssimäärän suhteen. Olen valinnut pitkän matikan, eli sen kannalta ei ole huolta! Niin mikä olisi noiden aineiden suositeltava kurssimäärä (kpl)?!
Lääkäriksikö???!!!
: S
4671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa lukea ym aineista kaikki tarjolla oleva. Psykologia ei ole pahitteeksi myöskään vaikka sitä ei vaadita pääsykokeessa. Katsele pääsykoekirjaa (Galenos) joka on kirjoitettu nimenomaan lääketieteellistä pääsykoetta varten niin huomaat millaista tietoa tarvitaan. Kirja on isolla työllä tehty joten se on varmaan käytössä lähimmät vuodet ja mahdollisesti myös sinunkin pääsykoekirjasi.
...KIITOS! Näyttää siltä, että läpi pääseminen vaatii paljon työtä. Eikun pääsykoe kirjoja etsimään...
Lue kaikki. Ja sitten vielä vähän lisää. Galenos muuten kannattaa hommata jo lukio-opintojen aikana, oheislukemistona loistava. Huonot kemiat kannattaa korottaa vaikka väkisin, fysiikka on syytä painaa mieleen heti. Matematiikka ei ole itsessään kovinkaan tärkeä, mutta tukee hyvin fysiikan ja kemian opiskelua.
Niin tosiaan lukion kemiat täytyy olla kyllä hanskassa, että tosta galenoksesta tajuaa mitään!! Jo heti ensimmäinen luku on kemian kurssien kertausta!!