Sumuvalot

Minulla oli koeajossa Mazda6 jossa oli kyllä sumuvalot ajovalojen yhteydessä. Mutta ne eivät palaneet. Ainoastaan takana paloivat.

Hinnaston mukaan sumuvalot ajovalojen yhteyteen maksavat asennettuna 378,70. Mikä niissä maksaa jos lamputkin ovat jo paikoillaan. Onko kenties kyseessä pelkkä ohjelmoitava asetus eli rahastusta vai mikä?
3832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ole sumareita vaikka valaisin siltä näyttääkin. Lampun paikalla on vain suojakupu. Jos autossa on sumarit, niin vilkkuviiksessä on asento etu- ja etutakasumareille.

Äänestä

olla ajovalojen yhteydessä ? Ennen ainakin oli pykälä, joka määräsi sumarien paikan olevan ajovalojen alapuolella. Masa 6,n umpioissa on kyllä tyhjä paikka, mutta en ole koskaan nähnyt siellä olevan sumareita, vaan ne ovat aina olleet omana valona alhaalla.

Äänestä
  • No siihenpähän nuo asentaa roimasivat ajovalojen viereen ne, kun kaupanyhteydessä sovittiin ne asennettaviksi. Ja kun on auto kerran tyyppihyväksytty Suomeen myytäväksi, niin eipä siinä silloin pitäisi ongelmaa olla.
    On muuten paremmat kuin siellä alhaalla olevat, suuntaus on täsmällen samalle tasolle kuin lähivaloissakin, eli esim. vesi- ja lumisateella valaisee pitemmälle kuin nuo maanrajassa olevat mallit, ja pientaretta tosi leveälle, antaa turvallisuutta esim. hirvien varalle.. Ja jos joskus syksypimeillä tulee käytettyä vähän väljästi lakia tulkitenkin, niin eivät erotu vastaantulijallekkaan niin selvästi sumareina kuin nuo erilleen alas sijoitetut. Joita niitäkin käytetään varsin yleisesti lakia aika lievästi tulkiten kelillä kuin kelillä..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mazda6:een kirjoitti:

Minulla oli koeajossa Mazda6 jossa oli kyllä sumuvalot ajovalojen yhteydessä. Mutta ne eivät palaneet. Ainoastaan takana paloivat.

Hinnaston mukaan sumuvalot ajovalojen yhteyteen maksavat asennettuna 378,70. Mikä niissä maksaa jos lamputkin ovat jo paikoillaan. Onko kenties kyseessä pelkkä ohjelmoitava asetus eli rahastusta vai mikä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu