Verenpaine ja verenluovutus?

Hiljattain lääkityksen aloi...

Hei!

Olen nyt kuukauden päivät popsinut Atacandia, ja mieli tekisi lähteä taas luovuttamaan verta.

Saako verta luovuttaa ja onko se lääkityksen kanssa erilaista kuin ilman?

Minulla on naiseksi hurja hemoglobiini ja olen luovuttanut verta pari kertaa vuodessa.

Viimeksi kun otettiin verikokeita, kävi ilmi että hemoglobiini on nyt 160, punasoluja on tappiin asti ja niiden tiheyskin on tappiin asti.

Mietityttää vain, että luulisi olevan jopa hyväksi "ohentaa" verta luovuttamalla sitä paineiden kannalta!

3

4487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -klup-

      Niin lähinnä ajattelin siltä kannalta, että onko verenluovutuksesta hyötyä itsellesi esim. hemoglobiinin alentajana. Nimittäin joku mulle kerran sanoi, että elimistö korjaa tilanteen ennalleen nopeasti ja Hb saattaa nousta jopa entistä korkeammalle. En tiedä, onko tämä totta.

      Sinällään on hienoa, että halua luovutukseen on.
      Veripalvelu muuten varmaan osaisi vastata kysymykseesi :o)

      Seuraan mielenkiinnolla, jos joku tietää tämän asian. Itselläkin on korkeahko Hb ja kun saan lääkitykset tasapainoon niin suuntaan luovutukseen. Viimeksi en kelvannut, kun kilpirauhaslääkitystä oli juuri muutettu.

      • -klup-

        Kopsasin tämän www.veripalvelu.fistä:

        Rytmihäiriöt: Toistuvat tai lääkitystä vaativat rytmihäiriöt ovat verenluovutuseste.

        Verenpainelääkkeet eivät estä verenluovutusta, jos käyttää yhtä aikaa vain kahta lääkettä ("ottaa kahdesta purkista") ja jos lääkityksen aloittamisesta, lopettamisesta tai lääkeannoksen muuttamisesta on kulunut yli kolme kuukautta. Näin elimistö ehtii tottua lääkkeen vaikutukseen. Useamman verenpainelääkkeen käyttö on yleensä merkki hankalammin hallittavasta verenpainetaudista, joka on puolestaan verenluovutuseste.


      • Hiljattain lääkityksen aloi...
        -klup- kirjoitti:

        Kopsasin tämän www.veripalvelu.fistä:

        Rytmihäiriöt: Toistuvat tai lääkitystä vaativat rytmihäiriöt ovat verenluovutuseste.

        Verenpainelääkkeet eivät estä verenluovutusta, jos käyttää yhtä aikaa vain kahta lääkettä ("ottaa kahdesta purkista") ja jos lääkityksen aloittamisesta, lopettamisesta tai lääkeannoksen muuttamisesta on kulunut yli kolme kuukautta. Näin elimistö ehtii tottua lääkkeen vaikutukseen. Useamman verenpainelääkkeen käyttö on yleensä merkki hankalammin hallittavasta verenpainetaudista, joka on puolestaan verenluovutuseste.

        Itse asiassa olen luovuttanut verta muutamankymmen kertaa aikaisemmin.
        Sellaisina vuosina, kun pääsen kolme kertaa yhden vuoden aikana luovuttamaan, pysyy hemoglobiini "aisoissa" ja on n. 135-145. Mutta, jos en pääse yli vuoteen luovuttamaan, se nousee 160:een ja ylikin.
        Ja tämä, vaikka minulla on erittäin runsasvuotoiset, 9 päivää kestävät menkat:-) Enkä ole ikinä syönyt rautatabuja. Sama juttu tosin on siskolla ja isälläkin eli sukuvika. Vahva veri.

        Silloin kun olin kymmenisen vuotta "seurannassa" verenpaineen takia, kävin säännöllisesti luovuttamassa. Nyt olen ollut pari vuotta epäonninen. Milloin on tullut kystaa munasarjaan ja kaikennäköistä leikkausta ja muuta, ei ole päässyt luovuttamaan. Olen ollut huomaavinani, että verenpaine on alhaisempi kun hemoglobiini on alhaisempi. Voi olla sattumaakin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3302
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      677
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe