mitä mieltä ootte?oon alottanu syksyllä terveydenhoitajan opinnot.Mulla on nyt eka harjottelu ja tänään meinasin pyörtyä ku katoin ku kanyyli asetettiin potilaan käteen.oonko liian heikko siihen ammattiin?kovasti oliskyl innostusta.mietin vaa et tottuuko noihin ajan myötä vai onko aina toi ongelma?
kannattaako jatkaa?
terveydenhoitaJAKSI
1286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Rohkenisin sanoa että kaikkeen tottuu. Opiskelen itse bioanalytiikkaa ensimmäistä vuotta ja muistan vieläkin ensimmäiset näytteenottotunnit. Näin kuinka opettajamme otti luokkatoveriltani verta niin siinä lähti jalat sen verran alta että kaveri ehti juuri työntää tuolin alleni. Istuin varmaan kymmenen minuuttia pää polvissa ettei taju lähde ja itkin koko sen ajan.
Nyt on takana 5 viikkoa näytteenoton harjoittelua ja hyvin menee. Veri ja piikit eivät enää kammota yhtään.
Jos ala muuten tuntuu omalta, niin suosittelen ehdottomasti jatkamaan. Sitäpaitsi valmistuttuasi pystyt varmasti sijoittumaan tehtäviin joissa et joudu kanyyleita laittamaan tms. jos se vieläkin tekee pahaa (mitä epäilen kyllä).
Jaksamisia ja jatkamisia! :)