Mikäli ette ole vielä lukeneet "Rakasta tietokonettasi"-sivustoa (löytyy googlettamalla), kannattaa se tehdä. Itse olen jo pari viikkoa lukenut sivustoja ja löytänyt vastauksen moneen ongelmaani. Voi olla, että se on jo aiemmin mainittu näillä sivuilla, mutta muistutus ei varmaan ole pahasta.
Aivan aloittelijoille
leenamarja
191076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Etpä ole ainakaan oppinut linkittämään. Taitaa olla joku ompeluseura tyyliin: "Mistä nappulasta avataan tietokone".
opeteta linkittämään :) http://koti.mbnet.fi/jjw/
maalaa osoite siniseksi selaimessa ja kopioi ja sitten liitä. hiiren oikealla nuo tapahtuu :)
Ei mitään siniseksi maalausta tarvita. Senkun klikkaa hiiren oikealla korvalla ja valitsee "kopioi". Ja sen jälkeen liittää haluamaansa viestiin.
tulee siniseksi kun klikkaat hiiren oikealla
Joo, mutta miksi puhua maalaamisesta? Turhaa plörinää. Senkun klikkaa hiiren oikealla ja kopioi!
että jos kyseinen henkilö vaikka haluaa copypastea tämän tekstin, ei paljoa auta pelkkä klikkaus.
No ei tietenkään! Pitää nimenomaan klikata oikealla ja valita kopioi. Sulla taitaa olla enkunkielinen käyttöjärjestelmä?
tämän tekstin -> pelkällä hiiren klikkauksella? Sen takia sanoin että maalaa sen, varmaan huomaa että se teksti selaimessa muuttuu siniseksi kun klikkaa oikealla joten ei tarvi enempiä maalailla,mutta muussa tekstissä tarvii. Sitäpaitsi copypaste on sanonta.
Kysymyshän oli alunperin linkin kopioimisesta. Ei siis tekstin kopioimisesta. Ja sitäpaitsi "maalaus" tapahtuu kertaheitolla kun valitsee muokkaa/valitse kaikki.
Entä jos linkki on tekstimuodossa eikä toimivana linkkinä? Pakkohan se on "maalata" tavalla tai toisella.
Ja kun moni ei varmaan ole huomannut: kokeilkaa tuplaklikata jotain sanaa. Ja kun klikkaa vielä kolmannen kerran niin...
Pakko antaa tunnustus! Tuohan olikin hyvä huomio, että siis tuplaklikkaa sanaa (voi kopioida) ja kun kolme kertaa klikkaa, niin koko teksti muuttuu siniseksi! Enpäs ennen huomannutkaan. Oot kyllä melkoinen maalarimestari.
Voitit tämän kisailun.
Eli kun kaksoisklikkaa sanaa ja sen jälkeen klikkaa kolmannenen kerran (paitsi sanan), tekstiä ei voikkaan kopioida. Mutta kun klikkaa kolme kertaa suht nopeasti minkä tahansa sanan kohdalla, niin koko teksti on kopioitavissa.
sinullekkin, toi oli hyödyllinen tieto. :)
vähän kun sekaisi vedin ton netti osoitteen hiiren vasemmalla puolella kirjanmerkki palkkiin onks tullut töpeksyttyy?
neuvo, kaikkea sitä oppii, kiitos! Entäpä jos haluan kopsata tekstin sisältä vain tietyn pätkän, pitääkö se sitten maalata "käsin"?
Viestini oli tarkoitettu samanlaisille tyhmille aloittelijoille kuin minäkin olen. Halusin silkasta ilosta kertoa, että tietoa on saatavilla. Mutta ihan mukavalta tuntuu, että tämäkin viesti herätti noin paljon keskustelua. Kiitos muuten linkityksen opastuksesta!
L-M ohjeista ja linkeistä. Täällä tuntuu olevan sellainen jako noitten "auttajien" kanssa, että jos kysyy jotain "niin sanottua" yksinkertaista neuvoa niin siitä saa vain V.....a,. (ehkä eivät osaa opastaa)
pilvin pimein mikä lienee todistettu tässäkin ketjussa
tästä tiedosta. T: ei ihan aloittelija, mutta muuten aika uuno koneen kanssa. :))